Educatori si invatatori incadrati ca profesori din 2010

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Re: Educatori si invatatori incadrati ca profesori din 2010

Mesajde ianchis » 14 Mar 2010, 16:29

Asta cu studiile de scurta durata e o varianta de a ni se refuza schimbarea de incadrare. Pe de alta parte, eu am citit ca NU conteaza daca sunt studii de lunga sau scurta durata in invatamantul prescolar si primar. Chestia asta conteaza abia de la invatamantul gimnazial in sus.
Deci: nu mai stiu nici eu ce sa spun. Sunt complet buimacita. Nu cred ca mai avem ce face decat sa asteptam. Ce? Nu stiu? Cat? Iar nu stiu. Insa nu cred ca ar fi bine nici sa ne schimbe incadrarea si pe urma sa trebuiasca sa dam banii inapoi. Mie si de asta mi-e frica.......
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Educatori si invatatori incadrati ca profesori din 2010

Mesajde zaleeto » 29 Mar 2010, 22:51

ianchis scrie: Sunt complet buimacita. Nu cred ca mai avem ce face decat sa asteptam. Ce? Nu stiu? Cat? Iar nu stiu. ......


Stimata colega,
Ce sa asteptam? Cat? Nu ne rezolva nimeni problema, noi trebuie sa actionam! Dar nu stiu ce trebuie sa facem! Haideti sa facem un front comun si sa ne punem pe treaba ,ca asteptarea nu ne va duce la nici un rezultat pozitiv pt. noi!

Cu stima,
Z.
zaleeto
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Mai 2008, 18:00

Re: Educatori si invatatori incadrati ca profesori din 2010

Mesajde ianchis » 01 Apr 2010, 21:03

Sunt de acord cu frontul comun. De unde incepem si ce putem face?
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Educatori si invatatori incadrati ca profesori din 2010

Mesajde carmencreanga » 09 Apr 2010, 21:37

Dragi colege si eu sunt de acord sa facem front comun...(nu am terminat facultatea inca)...AVEM NEVOIE SA FIM UNITI SI TREBUIE...
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Educatori si invatatori incadrati ca profesori din 2010

Mesajde ianchis » 09 Apr 2010, 22:30

Bun. Suntem deja TREI. Trebuie sa demaram noi, vad ca nu se prea inghesuie nimeni deocamdata. Sunt sigura ca pe parcurs ni se vor mai alatura unii si altii. Deocamdata trebuie sa ne descurcam in trei. Cu ce incepem, ca eu habar n-am!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Educatori si invatatori incadrati ca profesori din 2010

Mesajde carmencreanga » 09 Apr 2010, 23:24

Cred ca ar trebui sa intrebam un jurist (de laiosj), parerea mea!
Sau un contabil, tot de acolo. Ce ziceti?
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Educatori si invatatori incadrati ca profesori din 2010

Mesajde ela67 » 09 Apr 2010, 23:50

Sindicatul, din care fac eu parte, a adunat semnaturi spunand ca va actiona in judecata. In ultimele zile de scoala am semnat tabelele si secretara a atasat adeverinte pentru confirmare. Nu stiu ce se va intampla. Ma gandesc ca e de lunga durata procesul si pana atunci am de gand sa-mi completez anul, si poate n-o sa mai am nevoie... sau se inventeaza altceva ca si asa " fabricile de facut dascali" sunt goale.. :lol:
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Educatori si invatatori incadrati ca profesori din 2010

Mesajde carmencreanga » 10 Apr 2010, 00:07

Si la noi sau facut liste de semnaturi ptr sindicat , dar sincer nu cred ca aveau in vedere acest aspect (lidera de sindicat e o fatuca in primul an, numita de director, nu aleasa de CP............asa ca daca vom sta in baza ei ....). :( :shock:
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Educatori si invatatori incadrati ca profesori din 2010

Mesajde ela67 » 10 Apr 2010, 00:40

carmencreanga scrie:Si la noi sau facut liste de semnaturi ptr sindicat , dar sincer nu cred ca aveau in vedere acest aspect (lidera de sindicat e o fatuca in primul an, numita de director, nu aleasa de CP............asa ca daca vom sta in baza ei ....). :( :shock:

Asa s+a facut si la noi fii linistita, parca am fi colege de de scoala nu de forum.. :D asa ma recunosc in ceea ce ai scris. Ma gandesc ca s-au descurcat ele sa trimita o lista si niste adeverinte...
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: Educatori si invatatori incadrati ca profesori din 2010

Mesajde carmencreanga » 10 Apr 2010, 09:51

Pacat...problemele vin din mai multe "colturi":
*colegii invatatori( Ce i a trebuit sa faca fac? E mai desteapta decat noi?)
*profesorii care.....de cred ca o sa le luam "scaunul" (desi unii habarau ce este aceea metodica);
*"superiorii" care se cred vesnici pe aceste scaune si ai uitat ca majoritatea au fost numiti politic........si se comporta ca si cum scoala ar fi proprietatea lor;
*si persoane mereu contra.....se vor gasi si altii......destui sa ne "dea o mana de ajutor". :mrgreen: :roll: :(
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: Educatori si invatatori incadrati ca profesori din 2010

Mesajde liliana_ene26 » 10 Apr 2010, 21:58

noi la buzau ne-am zbatut pentru drepturile noastre,dar voi,dragi colegi,nu ati iesit deloc in strada sa va strigati nemultumirile!PACAT! pai n-am vazut pe nimeni din tara sa protesteze pentru noua lege a inv.care ne face sclavii tuturor!nu vreti salarii mai mari? nu vreti O schimbare?voi,dragi colegi mai tineri,dar chiar si cu o anumita experienta,nu vreti nimic?
liliana_ene26
 
Mesaje: 42
Membru din: 28 Ian 2009, 14:22

Re: Educatori si invatatori incadrati ca profesori din 2010

Mesajde carmencreanga » 11 Apr 2010, 12:05

Aveti dreptate...insa ce sa faci cand te trezesti doar tu, singur...un razboinic din 30 de persoane (un exemplu). Ce poti sa faci fara sustinere? Stiti ca e o vorba "la razboi inapoi, la placinte inainte..."Cand nici macar liderul de sindicat nu ridica un deget, cand seful (numit stim cum) iti baga la propriu pumnul in gura daca ai ceva de obiectat.......ce se poate face...DACA NU EXISTA UNIRE, CI NUMAI DEZBINARE, ORGOLII, RAUTATE ?.....si lista poate continua... :(
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Anterior

Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori