'89, decembrie IN MEMORIAM

'89, decembrie IN MEMORIAM

Mesajde invatator » 15 Dec 2005, 20:38

LUMANARI PR EROI

In sarbatorile de iarna
Cand satu-i alb si plin de fum
Sa ne-amintim ca de o taina
De cei ce n-au mai prins Craciun.

Cu pieptul gol in aspra iarna
Si totusi plin de nazuinti
Eroii ne-au dat libertatea
Si gandul nou, curat si pacea.

Ei au Craciunul lor in ceruri,
Dar pe pamant, aici, la noi,
Cuvine-se o lumanare
Si-un colacel pentru eroi!
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde marinelabr » 15 Dec 2005, 20:42

Da, se cuvine sa ne mai amintim si de cei ce au murit atunci pentru un ideal! Multumim, Elena, ca te-ai gandit sa publici aceste versuri. Cui apartin? Autorul trebuia sa le semneze. Sunt minunate si pline de sentimente frumoase!
Marinela
marinelabr
 
Mesaje: 70
Membru din: 17 Noi 2004, 01:19

Mesajde fina » 17 Dec 2005, 19:49

Un gand bun si o rugaciune pentru eroii nostri adevarati. Mereu am invatat la Istorie despre eroii neamului care ne-au facut mandri sa fim romani. Din pacate, multe au fost doar povesti, frumoase, e adevarat si cu un scop nobil, dar povesti. Ei, eroii revolutiei sunt cei adevarati.
De ce a trebuit sa avem "eroi" pentru a fi liberi?.... :(
fina
 
Mesaje: 6
Membru din: 17 Mai 2005, 15:18

Mesajde irina165 » 17 Dec 2005, 23:03

Am trait din plin revolutia. Eram la Universitate in acel moment. Nici nu vreau sa-mi amintesc acele momente de panica si de agitatie. Toate zvonurile care se imprastiau cu repeziciune. A fost groaznic. Oamenii fugeau disperati pentru ca se auzise ca un TAB daduse peste niste tineri la Sala Dalles. Au trecut 16 ani de atunci si-mi aduc aminte ca si cand ar fi fost ieri... Puteam sa fiu una dintre cei regretati acum... Dar Dumnezeu are planuri cu fiecare. Ei au murit pentru democratie. Intreb cu amaraciune, care democratie? a cui democratie? Dumnezeu sa-i odihneasca in pace pe cei disparuti!!!
Avatar utilizator
irina165
 
Mesaje: 1614
Membru din: 19 Oct 2005, 16:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde stanuta_grigorica » 22 Dec 2005, 23:06

"Se-ntorc eroii pe-nserat acasa
Cu dalbe flori si lumanari in mana..."
Este nedrept ca jertfa lor nu este cunoscuta de generatia tanara...Ma uimesc raspusurile pe care le dau copiii la anchetele televizate despre revolutie!
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

'89, decembrie IN MEMORIAM

Mesajde anahodoroaba » 27 Dec 2005, 15:51

Nu-i de mirare ca adolescentii au imagini eronate ale acelui decembrie. Istoria scrisa cu sange nu se povesteste copiilor pe care-i cresti. Si atunci, ei isi scriu propria istorie, asa cum cred ei ca a fost. Cine are o idee coerenta despre ceea ce a fost? Ma refer la martorii acelor vremuri.Ce-i foarte trist e ca, printre milioanele de "eroi' in viata ,sunt multi care au tras in cei ce au ajuns la ceruri in decembrie'89.
anahodoroaba
 
Mesaje: 146
Membru din: 30 Dec 2004, 18:37
Localitate: Bacau


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori