Posibile incorectitudini

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Posibile incorectitudini

Mesajde alexandre » 03 Oct 2009, 21:37

Aici puteti posta eventualele posibile incorectitudini care se pot intampla in institutiile de invatamant din partea tuturor care trece pragul acesteia. Si nu, nu am deschis acest topic doar l-a intrebare, ci cu o mare confuzie la baza, nemultumire si eventual o amaraciune privind neintelegere absurda din partea unora. Poate cineva sa imi explice si mie rostul echipamentului sportiv in ceea ce ii priveste pe elevii scututi de medicul sportiv si de toti alti medici posibili...?! Am impresia ca ilogismul unor astfel de fapte este cu mult prea mult depasit decat m-as fi asteptat. Nu se iau alte masuri nici macar in parelel, dar SE IMPUNE un astfel de lucru neimportant si total nefiind necesar. Unii elevi sunt scutiti datorita faptului ca au probleme vizuale serioase si poarta ochelari ; destul caci cu toti ne sacrificam tot cate doua ore pe saptamana stand inutil (sigur, putem citi spre exemplu ca ora sa treaca mai repede, dar asta am fi putut face si acasa, nu ?! Nu cred ca suntem in scoala doar sa asteptam sa treaca mai repede timpul) *de ce oare tot timpul Educatia Fizica trebuie sa fie trecuta in programul nostru de doua ori pe saptamana?* si riscand in permanenta sa fim loviti cu mingea (sigur, se intampla neintentionat....dar se poate intampla) si multe altele ; dar nimeni nu a spus nimic in ceea ce priveste toate aceste lucruri...Este in regula sa mergem si sa continuam astfel, dar de ce NEAPARAT sa fim prezenti in echipamentul sportiv ?! Nu pot sa inteleg acest lucru, si nici nu ma surprinde deloc. :roll:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: Posibile incorectitudini

Mesajde alexandre » 12 Noi 2009, 15:11

^Bine ca s-a rezolvat problema vis-a-vis de Educatia Fizica de mai in sus, cadrul didactic deschizandu-si bine ochii si observand ca de fapt cerinta prezentarii eleviilor scutiti in echipament este irelevanta. :wink:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: Posibile incorectitudini

Mesajde nuca » 13 Mar 2010, 02:26

alexandre, esti cumva baiatul directorului meu? :shock: nici el si nici taica-su nu intelege asta, dar nu ma mai mir..., echipamentul sportiv adecvat este obligatoriu in sala de sport din motive igienice( igiena educatiei fizice este o functie de baza a sistemului), ok? si daca acum esti scutit pt ca ai probleme cu vederea, mai tarziu un pic o sa stai pe banca pt ca nu prea te mai tin picioarele..., iarta-ma :mrgreen: !!!!!!! miscati-va, miscarea nu face rau nimanui, dimpotriva!!!!
nuca
 
Mesaje: 10
Membru din: 04 Oct 2007, 07:24

Re: Posibile incorectitudini

Mesajde maiapavelescu » 13 Mar 2010, 06:42

Acord total! Şi o spune "un şoarece de bibliotecă".
maiapavelescu
 
Mesaje: 85
Membru din: 02 Iul 2007, 09:44

Re: Posibile incorectitudini

Mesajde alexandre » 13 Mar 2010, 09:05

Imi cer scuze? Motive igienice in sala de sport? Am crezut ca nu ma voi mai opri de ras cand am citit asta. :lol: Atunci de ce nu pot, intr-un mod rational, elevii scutiti sa ramana in sala de clasa si sa studieze o materie optionala sau de ce NU unii elevi cu echipament au aceeasi papuci (sport ce-i drept?) pe care ii folosesc si pe strada, spre exemplu? Aduceti-mi va rog argumente serioase care nu ma fac sa RAD cu lacrimi si aduceti-mi totodata argumente pentru toate sacrificiile (le pot numi astfel negresit) la ceea ce spusesem si mai in sus. Este pentru ultima oara cand raspund unui astfel de argument absurd precum cel de mai in sus. Si apropo ca vorbeati de miscare: perfect de acord cu ultima elaboratiune
miscati-va, miscarea nu face rau nimanui, dimpotriva!!!!
dar atat - sincer. Pentru faptul ca nu practic sport in cadrul scolii, nu reprezinta deloc faptul ca nu fac miscare (un alt lucru pe deplin ridicol). :roll: Spre deosebire de alte cadre didactice care preda Educatia fizica si care calatoresc zilnic cu masina sau mijlocul de trasport in comun in ciuda faptului ca stau la cateva minute de scoala, rare sunt situatiile in care am calatorit intr-un alt mod decat la o plimbare adorabila zilnic (si NU acest lucru reprezinta neaparat nici macar un element din intreg templu sistematic al miscarii zilnice). Iar pentru cele afirmate de dumnevoastra: [sarcasm] iertati-ma?! Pentru ce sa va iert, stimate utilizator nuca? [/sarcasm] Vorbele sunt absolut irelevante; cel mai important este sa te simti excelent in propia ta piele.
Aici inchid aceasta discutie iar daca nu aduceti argumente solide pentru TOATE mentionate de mine mai in sus, NU voi mai posta in cadrul acestui topic deloc. Numai bine!
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: Posibile incorectitudini

Mesajde nuca » 13 Mar 2010, 11:36

Aoleeeeu!!! Ai ras asa tare??? Ma bucur atunci...uite, alt argument inafara de acela ca igiena este o functie de baza a activitatii de educatie fizica, nu am sa iti aduc; asadar, daca in sala de sport colegii tai intra cu adidasii de pe strada, profesorul tau face o greseala enorma. Stiai ca in mod normal in sala de sport trebuie sa existe un climat optim in ceea ce priveste temperatura aerului, calitatea aerului(ma refer evident la poluare, praful de pe adidasii cu care intri tu in sala, mirosul hainelor, mirosul emanat de elevii care depun efort, echipamentul acestora trebuie sa fie foarte curat pt ca si asa mirosul de transpiratie ajunge in aerul pe care il inspiram), poluarea fonica, curentii de aer care nu trebuie sa depaseasca o anumita viteza pe sec,etc, etc, nu intru in amanunte din acestea pt ca pe tine oricum nu te intereseaza decat sa intri in sala cu jeansii si papucii de pe strada. Daca lectiile de educatie fizica nu se desfasoara intr-un climat optim, daca noi nu facem nimic sa imbunatatim aerul pe care il respiram, atunci cine sa faca, poluarea oricum nu ne iarta, dar putem respecta niste reguli care ar ajuta organismul( se stie ca functia respiratorie se intensifica cu 20 pana la 40 la suta in timpul depunerii de efort fizic). Ce ar insemna sa intram in sala de sport asa cum umblam "echipati" pe strada? In primul rand praf, foarte mult praf, pe care tu nu il inhalezi in aceeasi masura ca si colegii tai care depun efort, apoi sunt fel de fel de materiale sportive, cum ar fi saltelele de gimnastica la care se executa elemente ce necesita contactul elevului cu aceasta inclusiv in pozitie culcat dorsal sau facial, cum ar fi sa stai cu nasul acolo unde tu ai calcat cu adidasii de afara plini de praf si eventual putin din excrementele unui caine in care ai calcat plimbandu-te prin parc???
Alexandre, daca te-am facut sa razi si cu argumentele acestea, inseamna ca ai ceva cu miscarea noastra si cu aerul nostru; repet, cand vb de echipament sportiv adecvat obligatoriu in sala de sport, nu ne putem referi decat la IGIENA, sunt reguli care trebuie respectate, totul in lumea asta functioneaza in baza anumitor reguli, la fel si aici.
In alta ordine de idei, prezenta obligatorie in sala de sport a elevilor scutiti de efort fizic, a fost si este indelung discutata ca sa zic asa; regulamentul (mama lor de reguli!) prevede ca acesti elevi sunt scutiti de efort fizic, nu de prezenta la ora; argumentez astfel: cand te afli la o ora de curs, indiferent care, te afli sub supravegherea directa a profesorului care este la randu-i direct raspunzator pt ceea ce se poate intampla cu tine; de exemplu, ramai in clasa sa citesti, cum spui tu, brusc ti se face rau si.....Doamne fereste..., stii cine da cu subsemnatul prima data in fata superiorilor si a parintilor tai???...ghici!!! apoi, la mine la ore, elevii scutiti de efort fizic sunt solicitati de catre mine atunci cand am nevoie sa organizez lectia d.p.d.v. material;adica, ma ajuta cu mingile, cu aparatele, cu saltelele etc, etc,...si sa stii ca sunt unul din profesorii pe care acestia il prefera...
As avea o sumedenie de lucruri de spus, dar imi trebuie timp sa stau in fata calc., ti-ai intrebat vreodata profesorul despre toate astea?Te-ai gandit cum ar gestiona profesorul o situatie in care ceilalti colegi ai tai , cei care depun efort fizic(cu siguranta majoritatea clasei, elevii scutiti pe toata perioada anului scolar sunt cazuri izolate), ar fi revoltati ca tu intri in sala fara echipament, si le "distrugi"(cam fortat, e drept) climatul despre care vorbeam? Sunt sigura ca nu te-ai intrebat asta, pt ca e in firea lucrurilor(pe naiba) sa ne gandim doar la noi, nu? Pari a fi destul de revoltat in privinta educatiei fizice care exista in programul tau scolar; eu incerc sa imi inteleg elevii, iar atunci cand nu reusesc ii rog sa imi preia rolul si sa se faca auzit, inteles s.a.m.d. Nu am fost deloc sarcastica :mrgreen: , doar imi place "dintosul" asta....
Sa auzim de bine!!!
nuca
 
Mesaje: 10
Membru din: 04 Oct 2007, 07:24

Re: Posibile incorectitudini

Mesajde ianchis » 13 Mar 2010, 18:27

Mai, mai, copiii astia........ am deschis eu un topic pe undeva despre drepturile cadrelor didactice si ale copiilor prin scoli. Inteleg pana la un punct ca adolescentii sunt ei asa, mai revoltati din fire. Dar de unde si pana unde atata revolta peste tot? Nici eu nu am prea putut face educatie fizica in scoala pentru ca aveam probleme (reale), insa nu am comentat niciodata referitor la faptul ca trebuia sa stau in sala, impreuna cu profesoara si colegele. Asa trebuia, asa faceam. Acuma, ajunsa si eu la randul meu dascalita, inteleg importanta prezentei copiilor sub nasul profesorilor, riscul la care se supune un cadru didactic atunci cand scapa un elev din ochi si-l lasa de capul lui. Pana la urma, draga alexandre, tu sustii sus si tare ca nu poti face sport pentru ca ai anumite hibe. Dar de umblat hai-hui in ora de sport, ca, no, esti scutit medical, se poate?
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Posibile incorectitudini

Mesajde alexandre » 13 Mar 2010, 19:21

@Nuca: Probabil ati avut tendita sa credeti ca am exagerat in postarea mea de mai in sus, lucru pe care mi-as dori cu incapatanare sa il contrazis si totodata nu am ras neaparat de argumentul in sine (care probabil exista si trebuie negresit respectat) ci de metoda dumnevoastra de a readuce acest argument in discutie cand mai in sus tocmai va ofeream nu numai solutie la acest lucru (orele optionale in paralel cu cele de Educatie Fizica pentru elevii scutiti) ci si o incalcare directa a regulei care era direct adusa printr-un argument, incalcarea acesteia de catre toti automat anulandu-i valabilitatea. Ma amuzat complect faptul ca indirect ati facut trimitere la eventualitatea absentei miscarii din viata cuiva care din motive diverse nu participa in cadrul orelor de Educati Fizica (lucru absolut fals si dedus dintr-o concluzie nefondata). Si ca sa ajungem sa respectam cu o uriasa strictete toate conditiile menationate (si de care imi pasa – nu inteleg din nou unde am spus eu contrariul – dar ma obisnuiesc sa mi se atribuie pe nedrept anumite cuvinte) ar trebui in special sa fie infiintate niste dusuri sau ora de Educatie Fizica sa fie asezata ultima in program, exemplul oferit mai in sus cu saltele neasociindu-se deloc cu ceea ce spuneam eu si anume: elevii scutiti sa vina cu papuci de strada daca si ceilalti elevi (care ar fi mai ales motivati sa vina cu echipament) vin astfel ; dar ar fi incorect ca elevii scutiti sa piarda zilnic atatea ore adunate in decursul unui an, cand o ora optionala ar putea fi organizata pentru acestia. Inca odata, incercati va rog mult sa vad ganditi si voi la ceilalti, astfel ca ceilalti sa continue sa se gandeasca la voi. Elevii cu ochelari in special risca atat de multe numai prin vointa si participarea la ora de Educatie Fizica, pierd atat de multe ore per an ca sa nu primeasca un minimum de intelegere. Si eu inchei aceasta discutie aici cu speranta ca veti reflecta la toate cele precizate ( Apropo, trebuie sa va spun ca si mie imi place acel “dintos”. Cel mai probabil, foloseste vreo pasta de dinti miraculos de eficienta).

@ianchis: Cat despre comentariul de mai in sus: nu are nici o logica si absolut natural sa NU inteleg de ce neaparat aceasta "revolta" (desi mie nu imi pare acest comentariu realizat pe un forum a la 'revolta') este atribuita adolescentiilor si la fel nu inteleg adresarea aceasta din partea dumnevoastra catre mine de parca neaparat ar trebui sa trec prin gradina adolescentei (chiar si de aici se observa superficialitatea unor persoane pe departe); asteptam putin mai mult respect dar…; Si dorind sa trec pe aceasta superficialitate, mi-am dat seama de fapt ca imi este aproape imposibil de realizat un lucru urmator datorita faptului ca NU ati citit postariile mele din cadrul intregului topic si numai ati sarit sa va opiniati, intrebandu-ma niste lucruri la care mai in sus va oferisem raspunsul deja (ceea ce din nou mi-a adus un zambet pe ale mele buze) si sa imi atribuiti niste cuvinte care nu imi apartin - ceea ce poate sa fie destul de ridicol din partea unui cadru didactic. Va rog mult sa imi subliniati fragmentul in care, dupa cele afirmate in postarea de mai in sus, am spus eu vreodata in acest topic, sectiune, forum faptul ca doresc ca elevii scutiti sa umble "hai-hui" motivati fiind de acea scutire medicala de la doctorul sportiv? Va rog mult! Daca nu puteti face acest lucru, va dovediti inca odata superficialitatea imensa de care ati dat dovada, si intr-un caz similar, parasesc aceasta discutie in deplina trumfatie regretata : nu mi-as fi dorit sa fi discutat in aceste circumstante. Acum sa va aduc intr-adevar (si probabil) inca odata argumentele necesare pentru care intr-adevar am cerut ca elevii scutiti sa nu participe la ora de Educatie Fizica (ar fi chiar incorect sa folosesc cuvantul "participe"), ci sa umble "hai-hui" la vreo alta ora optionala, solutia perfecta pentru toti. Nu odata am asistat in cadrul orelor de Educatie Fizica la incidente neplacute care s-au resfarant asupra eleviilor scutiti in special, care stand jos pe banca din sala de sport, au fost loviti puternic cu mingiile, cei care purtand ochelari fiind cei mai afectati vis-a-vis de acest aspect. Desigur, aceasta este unul dintre cele mai banale exemple pe care ma asteptam sa il creionati chiar dumnevoastra, fara sa il mai precizez (AR fi intutil sa scriu vreo cateva pagini ale acestui topic enumerandu-va si alte exemple ; faceti-o dumneavoastra pentru dumneavoastra) Spuneti-mi ca acest lucru este perfect si va promit ca acest mesaj este ultimul care vi-l mai adresez vreodata. Sincer! De fapt, atata superficialitate implicata demult m-a inecat….
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: Posibile incorectitudini

Mesajde rofi3 » 15 Mar 2010, 10:10

Buna ziua,

Pentru utilizatorul nuca , va rog sa renuntati la atacurile la adresa altor utilizatori si sa continuati discutia cu tematica respectiva.

Va multumesc.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Posibile incorectitudini

Mesajde popmarius_28 » 16 Mar 2010, 18:10

alexandre e cam idiot dupa cate se pare si nici nu vorbeste prea corect, asa ca te rog nu te mai da in spectacol si respecta regulamentul scolar si cel al profesorului de educatie fizica, deoarece nu ai inventat tu mersul pe jos si apa calda si nici nu poti inca sa dai sfaturi unui profesor care are deja anumite competente formate
popmarius_28
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Oct 2009, 20:17

Re: Posibile incorectitudini

Mesajde alexandre » 16 Mar 2010, 19:47

Inainte de toate, as dori insistent sa nu mai mi se adreseze toata lumea la pertu ca nu am studiat impreuna (daca doriti un raspuns din partea mea desigur) - iar daca nu doriti acest lucru, nu mai depuneti efortul sa postati mesajul; cat despre limbajul nerespectuos as aprecia daca vreun moderator/admin s-ar sesiza. O uriasa superficiaitate, lipsa de respect...incep incet dar sigur sa regret ca am deschis acest topic (toate aceste discutii nerealizand alceva decat sa imi intareasca ideea mea initiala) - ar putea fi inchis, va rog?
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: Posibile incorectitudini

Mesajde rofi3 » 16 Mar 2010, 21:00

Buna seara,

Pentru utilizatorul popmarius_28 :se pare ca trebuie sa continui cu atentionarile si acum, la adresa dvs.
Va rog sa nu va jigniti colegii de topic si respectiv de forum.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Posibile incorectitudini

Mesajde rofi3 » 17 Mar 2010, 16:30

O sa inchid acest topic deoarece se pare ca discutiile nu mai pot fi continuate pe un ton adecvat .
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron