Cursuri on-line

Deoarece in dezbaterea deschisa in intalnirea Resurse IT&C in educatie de la Focsani(<a href="http://www.vrancea.ro/unirea2005" target="_blank">www.vrancea.ro/unirea2005</a>), nu s-a reusit atingerea tuturor punctele propuse, va invitam sa va spuneti parerea pe urmatoarele
topicuri...

Cursuri on-line

Mesajde livioara » 10 Feb 2008, 23:14

Am primit acest mesaj in posta electronica. Ma intereseaza cursurile insa as dori o confirmare ca mai stie cineva despre ele sau despre institutia care le organizeaza.

Stimati colegi,

Va invitam sa beneficiati de oportunitatea de a va numara printre participantii la primul curs de European Net-Trainers organizat in Romania sub tutela ENTA (European Net Trainers Association).

Competentele unui European Net-Trainer, obtinute in urma absolvirii cursului sunt:

¡ indrumator de cursuri online;

¡ creator de continut didactic pentru cursurile online;

¡ manager de cursuri online.

La absolvirea cursului se elibereaza doua certificate separate de catre:

· Universitatea POLITEHNICA din Bucuresti – Centrul de Tehnologii Avansate;

¡ European Net Trainers Association.

Cursul incepe la data de 3 martie 2008, se desfasoara complet online, cu utilizarea platformei de e-learning Moodle, si dureaza circa 6 – 7 luni (cu un efort din partea cursantului estimat la circa 6 – 8 ore pe saptamana).

Optional, dar si recomandat pentru o buna experienta europeana, unul dintre modulele cursului (al treilea) poate fi urmat intr-o limba straina (engleza, franceza, germana), cu instructori online din tara respectiva. Datorita acestui mod de organizare, modulul 3 este numit si "EuroPath".

Costul cursului desfasurat complet in limba romana este de 500 RON. (Valoarea de 500 RON este doar pentru acest prim curs. Urmatoarele cursuri vor implica costuri superioare.)

Costurile participarii la EuroPath vor fi comunicate pe masura ce ne vor fi transmise de catre partenerii nostri straini.

In situatia in care sunteti interesat, va rugam sa completati Fisa de inscriere atasata .
Veti primi apoi un Chestionar de evaluare initiala pe baza caruia se va decide daca veti fi sau nu acceptat drept cursant.


Deoarece in aceasta prima sesiune numarul de cursanti este limitat, inscrierile se vor efectua strict in ordinea in care vor fi evaluate chestionarele mentionate mai sus.

Pentru informatii suplimentare, va rugam sa nu ezitati sa ne contactati.



Cu stima,

si urmeaza semnaturi si adrese de contact.
livioara
 
Mesaje: 168
Membru din: 04 Ian 2006, 23:32
Localitate: Brasov

Mesajde mirela-barcan » 11 Feb 2008, 10:00

Am primit si eu acest mesaj. Chiar vreau sa fac o mica investigatie. Informatiile sunt insuficiente, nu exista un link spre "umbrela institutionala" care ar gestiona aceste cursuri.
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

Re: Cursuri on-line

Mesajde marplo » 24 Sep 2009, 13:39

Pentru cine vrea sa invete ceva nou, exista site-uri de cursuri gratuite cat si documentatii, tutoriale si carti electronice in format PDF; trebuie doar sa cautati pe net.
Cele cu plata sunt eficiente cand se desfasoara intr-un loc special amenajat si doar cativa elevi la ora.
marplo
 
Mesaje: 5
Membru din: 24 Sep 2009, 13:12

Re: Cursuri on-line

Mesajde oana1964 » 04 Mar 2010, 15:40

Nu ma pronunt neaparat legat de aceste cursuri dar pt ca am o firma de cursuri pt adulti, stiu urmatoarele:

- cursurile online nu sunt acreditate de Ministerul Educatiei - deci in cazul absolvirii unui asemenea curs, certificatul acela este valoros pana la un punct, dar nu este valabil la o angajare pe un post unde ti se cere un act recunoscut oficial. Pentru ca acel certificat sa fie recunoscut (asta daca acea firma are acreditare de la Minister), examenul final trebuie sa se desfasoare obligatoriu la sala de curs. Daca firma nu organizeaza cursuri acreditate, ea nu poate oferi certificate de absolvire oficiale, ci doar asa, pentru palmares.

- chiar daca are competentele necesare, un lector nu poate preda adultilor sau in alte forme de invatamant decat daca este formator autorizat, asta e de la 1 ian, 2010. Cu alte cuvinte, eu, prof. de engleza, nu pot preda engleza de afaceri in mod legal, la grupele de adulti ale institutiilor care au nevoie de training, decat daca merg sa fac un curs de formatori autorizat de Min. Educatiei.

Nu stiu daca au fost de ajutor informatiile oferite de mine, sper insa ca da.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Re: Cursuri on-line

Mesajde emil » 04 Mar 2010, 18:31

oana1964 scrie:Nu ma pronunt neaparat legat de aceste cursuri e:

- cursurile online nu sunt acreditate de Ministerul Educatiei - deci in cazul absolvirii unui asemenea curs, certificatul acela este valoros pana la un punct, dar nu este valabil la o angajare pe un post unde ti se cere un act recunoscut oficial. Pentru ca acel certificat sa fie recunoscut (asta daca acea firma are acreditare de la Minister), examenul final trebuie sa se desfasoare obligatoriu la sala de curs. Daca firma nu organizeaza cursuri acreditate, ea nu poate oferi certificate de absolvire oficiale, ci doar asa, pentru palmares.

- chiar daca are competentele necesare, un lector nu poate preda adultilor sau in alte forme de invatamant decat daca este formator autorizat, asta e de la 1 ian, 2010. Cu alte cuvinte, eu, prof. de engleza, nu pot preda engleza de afaceri in mod legal, la grupele de adulti ale institutiilor care au nevoie de training, decat daca merg sa fac un curs de formatori autorizat de Min. Educatiei.

Nu stiu daca au fost de ajutor informatiile oferite de mine, sper insa ca da.


Va rog sa nu derutati colegii. Exista forme de instruire "blended", cu module online, pot fi formatori cu diverse cursuri de pregatire, etc. Pot fi cursuri purtatoare de credite, daca cel care le are a urmat o forma acredtata.
Niciun curs ocazional nu permite angajare pe post asa cum ziceti dvs. Pot fi cursuri de perfectionare cu credite. Cele care obtine dreptul de a face formare pe credite, face toate demersurile necesare si nu cursantul este raspunzator de modul de obtinere a acreditarilor si de efcte. E drept, sunt mult pre multi care vand iluzii cu asa zisul "aviz" al MECTS... sau... spun ca ceea ce nu pot ei face nu e bun, e imoral, sau ingrasa...
Insist a va spune sa nu dati informatii care ar putea indeparta colegii de formele moderne de perfectionare...


Numai bine,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Cursuri on-line

Mesajde oana1964 » 05 Mar 2010, 10:46

Imi pare rau daca mesajul meu a putut fi interpretat gresit, nu la formele de perfectionare profesionala ale colegilor m-am referit, ci la cursuri la modul general.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt


Înapoi la IT&C in Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator