EPIDEMIE DE PADUCHI

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde sportiv » 18 Feb 2010, 18:12

Dle stingray, (asta ca sa nu spun altceva);
Te rog sa nu te tii scai de oamenii,care ,la un moment dat ,nu te mai baga in seama! S-a inchis topicul unde aberezi si te-ai mutat pe altul!Nu am scris PE NICIUN TOPIC faptul ca numai baietii fac paduchi,asa cum ai inteles,ci doar faptul ca la toata lumea cu parul mai scurt este mai usor tratamantul!Sunt doua cauze principale daca nu prea intelegi: ori esti prieten cu Bachus,cand intri pe forum,ori intelegi doar asa cum vrei!
Te rog sa nu mai raspunzi!
P.S.Chiar daca te supara varsta mea,cel putin, imi permite sa te ,,tutuiesc"!Oricum,imi cer scuze si daca vrei sa intelegi ca dreptatea nu este numai de o parte este bine (si democratic,mai ales :wink: )!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde ianchis » 18 Feb 2010, 22:19

stingray scrie:Stimata doamna, sunt de acord cu Dvs atunci cand sustineti ca trebuie facut ceva, luate masuri......... Dar totusi, dati-mi voie sa-mi exprim si dezaprobarea in legatura cu felul in care puneti problema. Daca sunteti cadru didactic, cunoasteti regulile, asa ca nu cred ca e cazul sa vi le reamintesc eu. Insa daca nu sunteti cadru didactic, dati-mi voie sa va spun ca pentru noi, dascalii, exista reguli mai aspre decat pentru copii sau parinti. Si una dintre aceste reguli este aceea de a primi TOTI copiii in scoala. Eu, ca invatatoare, nu ma pot opune. Si atunci discut cu parintele in cauza si incerc sa rezolv problema pe cale civilizata, incerc sa-l lamuresc sa rezolve problema copilului sau. Daca tot nu se rezolva, merg la asistenta sau la director. Ei trebuie sa decida. Daca nici ei nu o fac, eu nu ma pot pune in usa, sa opresc elevul sa-mi intre in clasa. In acest caz pot fi trasa la raspundere de catre Inspectorat. Iar Inspectoratul in general, nu da dreptate invatatorului, ci copiilor si parintilor. In cazul nostru, imi va pune in vedere faptul ca si acel copil are dreptul la educatie, iar eu nu am voie sa fac legea singura. Este absurd, stiu, da asa stau lucrurile. Invatatoarea poate interzice unui copil sa intre in clasa numai daca are la mana o hartie care sa arate faptul ca acel copil sufera de vre-o boala care sa-i interzica intrarea in colectivitate. Mai concret: daca nu am o hartie pe care sa scrie negru pe alb ca elevul nu are voie sa intre in colectivitate, eu nu-l pot opri sa-mi intre in clasa. Ori Dvs credeti ca noua, dascalilor, ne convine sa lucram in astfel de conditii? Stiti cate probleme au copiii intr-o clasa? Stafilococi, boli de piele, paduchi, streptococi, gripe, conjunctivita si lista poate continua. Va dati seama cat ne-am dori sa lucram doar cu elevi sanatosi? Dar nu se poate. E foarte usor sa arati spre invatatoare si s-o numesti "incompetenta". (Din cate vad, tot mai multi parinti fac lucrul acesta, din pacate fara a avea dreptate). Eu cred ca de vina sunt asistenta medicala si directorul unitatii. Invatatoarea nu poate face prea multe in cazul acesta. Nu spun ca asa e normal. Normal ar fi ca eu, invatatorul, sa pot trimite copilul acasa fara nici o discutie. Insa in servici exista reguli care din pacate nu sunt mereu corecte. Eu as evita sa judec un om in necunostinta de cauza........



Acesta este mesajul meu !!! Nu ati dat citat, insa eu imi cunosc mesajele!
Ce sa spun........ am zis ce-a fost de zis si aici si dincolo. Eu nu am alta atitudine, inteleg anumite situatii si cand vorbesc, vorbesc in cunostinta de cauza. Pacat ca unii de pe aici nu inteleg decat ceea ce doresc si ne pun prea usor etichete.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde sportiv » 18 Feb 2010, 22:43

Pentru ca cel care a deschis topicul este un incapatanat,(scuze), el are tot timpul dreptate,va lasa ,toata lumea, cu dreptatea ,,dumneavoastra si pentru ca bunul simt caracterizeaza pe cei care incearca sa faca ceva pe acest forum, nu numai sa fie ,,gica contra"(permisa cacofonia :oops: )
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde stingray » 18 Feb 2010, 22:57

sportiv scrie:Dle stingray, (asta ca sa nu spun altceva);
Te rog sa nu te tii scai de oamenii,care ,la un moment dat ,nu te mai baga in seama! S-a inchis topicul unde aberezi si te-ai mutat pe altul!Nu am scris PE NICIUN TOPIC faptul ca numai baietii fac paduchi,asa cum ai inteles,ci doar faptul ca la toata lumea cu parul mai scurt este mai usor tratamantul!Sunt doua cauze principale daca nu prea intelegi: ori esti prieten cu Bachus,cand intri pe forum,ori intelegi doar asa cum vrei!
Te rog sa nu mai raspunzi!
P.S.Chiar daca te supara varsta mea,cel putin, imi permite sa te ,,tutuiesc"!Oricum,imi cer scuze si daca vrei sa intelegi ca dreptatea nu este numai de o parte este bine (si democratic,mai ales :wink: )!



Ma ingrozesc la gindul ca exista barbati ca tine: lipsiti total de logica, obtuzi, ignoranti si batuti in cap. Desi sintem de aceeasi virsta, berbecul dintre noi doi, esti tu.
stingray
 
Mesaje: 18
Membru din: 13 Feb 2010, 17:42

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde stingray » 18 Feb 2010, 22:59

ianchis scrie:
stingray scrie:Stimata doamna, sunt de acord cu Dvs atunci cand sustineti ca trebuie facut ceva, luate masuri......... Dar totusi, dati-mi voie sa-mi exprim si dezaprobarea in legatura cu felul in care puneti problema. Daca sunteti cadru didactic, cunoasteti regulile, asa ca nu cred ca e cazul sa vi le reamintesc eu. Insa daca nu sunteti cadru didactic, dati-mi voie sa va spun ca pentru noi, dascalii, exista reguli mai aspre decat pentru copii sau parinti. Si una dintre aceste reguli este aceea de a primi TOTI copiii in scoala. Eu, ca invatatoare, nu ma pot opune. Si atunci discut cu parintele in cauza si incerc sa rezolv problema pe cale civilizata, incerc sa-l lamuresc sa rezolve problema copilului sau. Daca tot nu se rezolva, merg la asistenta sau la director. Ei trebuie sa decida. Daca nici ei nu o fac, eu nu ma pot pune in usa, sa opresc elevul sa-mi intre in clasa. In acest caz pot fi trasa la raspundere de catre Inspectorat. Iar Inspectoratul in general, nu da dreptate invatatorului, ci copiilor si parintilor. In cazul nostru, imi va pune in vedere faptul ca si acel copil are dreptul la educatie, iar eu nu am voie sa fac legea singura. Este absurd, stiu, da asa stau lucrurile. Invatatoarea poate interzice unui copil sa intre in clasa numai daca are la mana o hartie care sa arate faptul ca acel copil sufera de vre-o boala care sa-i interzica intrarea in colectivitate. Mai concret: daca nu am o hartie pe care sa scrie negru pe alb ca elevul nu are voie sa intre in colectivitate, eu nu-l pot opri sa-mi intre in clasa. Ori Dvs credeti ca noua, dascalilor, ne convine sa lucram in astfel de conditii? Stiti cate probleme au copiii intr-o clasa? Stafilococi, boli de piele, paduchi, streptococi, gripe, conjunctivita si lista poate continua. Va dati seama cat ne-am dori sa lucram doar cu elevi sanatosi? Dar nu se poate. E foarte usor sa arati spre invatatoare si s-o numesti "incompetenta". (Din cate vad, tot mai multi parinti fac lucrul acesta, din pacate fara a avea dreptate). Eu cred ca de vina sunt asistenta medicala si directorul unitatii. Invatatoarea nu poate face prea multe in cazul acesta. Nu spun ca asa e normal. Normal ar fi ca eu, invatatorul, sa pot trimite copilul acasa fara nici o discutie. Insa in servici exista reguli care din pacate nu sunt mereu corecte. Eu as evita sa judec un om in necunostinta de cauza........



Acesta este mesajul meu !!! Nu ati dat citat, insa eu imi cunosc mesajele!
Ce sa spun........ am zis ce-a fost de zis si aici si dincolo. Eu nu am alta atitudine, inteleg anumite situatii si cand vorbesc, vorbesc in cunostinta de cauza. Pacat ca unii de pe aici nu inteleg decat ceea ce doresc si ne pun prea usor etichete.


Doamna,
Nici nu ma gindeam ca nu va veti recunoaste mesajul. A fost doar o eroare de tastare.
stingray
 
Mesaje: 18
Membru din: 13 Feb 2010, 17:42

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde stingray » 18 Feb 2010, 23:01

Pentru toti cei care se impotrivesc parului lung la baieti : ramine cum am stabilit !
stingray
 
Mesaje: 18
Membru din: 13 Feb 2010, 17:42

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde sportiv » 18 Feb 2010, 23:07

Multumesc,se pare ca tu esti OAIA!Asteptam mielul!
P,S Scrie totul in clar ,daca tot esti ,,cu sange" in profil!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde sportiv » 18 Feb 2010, 23:10

Pentru toti colegii de pe forum IMI CER SCUZE!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde ela67 » 19 Feb 2010, 00:16

sportiv scrie:Pentru toti colegii de pe forum IMI CER SCUZE!


Nu stiu de ce trebuie sa va cereti scuze, domnule Sportiv. Nu vad de ce! Eu am spus ce am vrut sa spun. Nu m-am suparat. Am inteles ca pe forum trebuie sa-ti sustii ideile si nu sa " te smiorcai", ca nu te asculta nimeni cu vaicareli. Poate am folosit unele cuvinte ce v-au lasat sa va ganditi la altceva, dar nu am vrut sa o las pe ianchis singura pe aici, care se zbatea cu stingray.Sper ca nu am fost offtopic, ca e aceeasi "Marie, dar cu alta palarie"( par lung/ chica/ coada/ paduchi).
Sa aveti parte de zile senine in invatamantul romanesc alaturi de elevii dvs. cu chica sau coada, sau fie ce-o fi ca sunt copii. Daca ne facem datoria ii aducem noi acolo unde le e locul.
Succes! :D
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde sportiv » 19 Feb 2010, 00:31

Scuzele erau pentru exprimarea destul de urata de mai inainte,dar sper,sa nu mai ,,gresesc"!
Multumesc pentru incurajari si pregatire buna ,sufleteasca, pentru Inviere!
La strana o sa ma rog si pentru cei ce ne intalnim in scris.Sa faceti si dumneavoastra acelasi lucru! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde iradian » 19 Feb 2010, 15:47

Domnul Stingray a fost banat, sper sa nu va mai deranjeze. Imi pare rau ca n-am facut asta mai devreme, incerc sa las libertate de exprimare tuturor. Se pare insa ca unele persoane intra pe forumuri special pentru a face scandal, nu pentru a contribui cu ceva util la discutii...
Blog personal: http://teamadetrepte.wordpress.com/
Resurse pentru optimizarea site-urilor: http://halte.ro/
iradian
Site Admin
 
Mesaje: 50
Membru din: 23 Noi 2008, 23:36

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde ianchis » 19 Feb 2010, 19:29

iradian scrie:Domnul Stingray a fost banat, sper sa nu va mai deranjeze. Imi pare rau ca n-am facut asta mai devreme, incerc sa las libertate de exprimare tuturor. Se pare insa ca unele persoane intra pe forumuri special pentru a face scandal, nu pentru a contribui cu ceva util la discutii...

Nu-i nici un bai. Ati dovedit ca sunteti deschisa si respectati parerile fiecaruia asa cum ar fi trebuit sa faca toata lumea. Lumea ar trebui sa aprecieze asta, insa din pacate unii inteleg gresit toleranta din partea cuiva.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde ela67 » 19 Feb 2010, 20:21

Administratorii au procedat cat se poate de corect. Fiecare are dreptul la libera exprimare, doar e democratie si domnul in cauza, si noi cei care i-am raspuns. Nu m-am suparat, dar nu puteam sa nu raspund provocarii.
Sa avem un weekend placut cu o epidemie de .....flori de primavara!
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde ianchis » 19 Feb 2010, 21:30

ela67 scrie: Poate am folosit unele cuvinte ce v-au lasat sa va ganditi la altceva, dar nu am vrut sa o las pe ianchis singura pe aici, care se zbatea cu stingray.

:lol: Sunteti fenomenala. Va salut cu drag! :lol:
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: EPIDEMIE DE PADUCHI

Mesajde kidsshop » 20 Feb 2010, 17:25

apropo de paduchi....uite ce am gasit eco dintr-o singura aplicare

[cenzurat]
kidsshop
 
Mesaje: 8
Membru din: 27 Apr 2009, 12:36

Anterior

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori