Perfectionare continua

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

Perfectionare continua

Mesajde bia_dona » 21 Iul 2009, 19:03

Care sunt consecintele neinscrierii la cursurile de perfectionare ce se fac din 5 in 5 ani, invatamant primar? Afecteaza la salariu sau treapta de salarizare asa cum am inteles?
bia_dona
 
Mesaje: 33
Membru din: 25 Iun 2008, 21:35
Localitate: BUCURESTI

Re: Perfectionare continua

Mesajde coj61 » 05 Dec 2009, 22:43

Si eu am o nelamurire in ceea ce priveste perfectionarea continua . Cine trebuie sa plateasca aceste cursuri ? La noi la Iasi Casa Corpului Didactic ne-a prezentat oferta, dar cursurile acrediditate de CNFP sunt foarte scumpe. Suntem obligati sa obtinem acele credite, insa nu mi se pare corect sa le platim noi pentru ca ministerul nu are bani . Perfectionare trebuie sa facemm, inteleg, dar nu cred ca trebuie sa ne cheltuim salariul, si asa prea mic, pentru o problema care este in interesul invatamantului si nu al nostru personal .
coj61
 
Mesaje: 18
Membru din: 30 Noi 2009, 20:41

Re: Perfectionare continua

Mesajde naeledra » 24 Ian 2010, 17:58

Am si eu o nelamurire legata de perfectionarea continua si as avea nevoie de un raspuns.Problema mea este urmatoarea:
sunt doctorand si plec cu o bursa de 4 luni la Bologna, dar cerand concediu pentru contiunarea studiilor pentru al doilea semestru mi s-a raspuns ca nu voi fi platita pe lunile de vara deoarece concediul se da pe an scolar asa ca eu raman fara plata pana in septembrie. Uitandu-ma in legislatie n-am vazut nicaieri precizarea de concediu fara plata pe an scolar, ci doar o referire la insumarea de 3 ani care nu paote fi depasita. Daca aveam bursa aceasta pe lunile octombrie-ianuarie n-as fi putut sa ma intorc la scoala in semestrul al doilea? :?
naeledra
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Ian 2010, 16:17

Re: Perfectionare continua

Mesajde valimatiuta » 24 Ian 2010, 21:58

Perfectionarea din 5 in 5 ani este recomandata celor care in aceasta perioada nu sustin examene de def. sau grade didactice. Sunt necesare 90 credite pentru trecerea in alta categorie de salarizare. Deci avem nevoie de ele, pe langa faptul ca ne racordam la noile schimbari ce survin, macar cat de cat . E adevarat ca unele costa, dar se poate face perfectionare si prin centrul universitar de care apartineti. Anual se cere la ISJ, inspectorul cu perfectionarea, tabel cu cei ce urmeaza sa faca perfectionare in anul scolar curent. Astfel costurile sunt suportabile.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Perfectionare continua

Mesajde sportiv » 24 Ian 2010, 21:59

Ministerul educatiei cheltuie banii pe:
-salariile celor din sistem-(care sunt multi ce nu au nicio tangenta cu acesta-vezi centrele bugetare);
-manuale scolare;
-PERFECTIONARE
:P Asa stiu eu!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Perfectionare continua

Mesajde coj61 » 28 Ian 2010, 00:41

Chiar vreti sa ma convingeti ca este corect sa platim cursurile de perfectionare ? In ce domeniu se mai procedeaza la fel ? In alte domenii, tot bugetare, se platesc tot felul de activitati : deplasari in tara si in strainatate ,indiferent de eficienta lor , simpozioane , care nu stiu cui ii ajuta , chirii pe case de serviciu chiar daca respectivii au casele lor , bonuri de masa . La noi in invatamant nu exista case de serviciu , se fac doar cand si cand decontarile pentru naveta , nu ne deconteaza nimeni cheltuielile zilnice pe care le facem pentru a merge pregatiti la ore , tinand cont ca nu toate scolile sunt dotate cu materialele necesare .
coj61
 
Mesaje: 18
Membru din: 30 Noi 2009, 20:41

Re: Perfectionare continua

Mesajde sportiv » 28 Ian 2010, 20:08

M-ati inteles gresit:acele 3 mari cheltuieli,printre care si perfectionarea,sunt ale ministerului (platite de minister).Daca nu sunteti din orasul de resedinta ,unde se face perfectionarea,se deconteaza si deplasarea,cu tot ce prevede aceasta.
Perfectionare placuta! :P
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Perfectionare continua

Mesajde coj61 » 07 Feb 2010, 23:50

Multumesc ! La fel , le doresc tuturor celor ce lucreaza in acest domeniu .
coj61
 
Mesaje: 18
Membru din: 30 Noi 2009, 20:41

Re: Perfectionare continua

Mesajde claudiaiv » 15 Feb 2010, 15:28

Am si eu o intrebare...
Sunt invatatoare, am gradul didactic II.
Anul trecut am terminat o facultate de 3 ani(Psihologia). Se considera perfectionare?
Pot fi platita ca institutor 1 sau institutor 2?
Sper sa stie cineva raspunsurile la intrebarile mele. Va multumesc foarte mult!
claudiaiv
 
Mesaje: 29
Membru din: 21 Sep 2009, 07:26


Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator