nota la purtare

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

nota la purtare

Mesajde tetrax » 12 Feb 2010, 22:50

Buna ziua...sunt eleva in clasa a 11-a si mi s-a intamplat o 'situatie nefericita' pe semestrul 1 in urma careia mi s-a scazut media la purtare cu un punct...In luna noiembrie la sfarsitul orei de sport (cam pe la fara 20 ) m-am dus in clasa sa imi schimb echipamentul sportiv , dar , spre surprinderea mea , era o colega cu prietenul ei...erau amandoi intr-o pozitie ,sa zicem indecenta...ea cu mana in pantalonii lui , rezemati de dulap ,cu fermoarul desfacut...va imaginati . Evident ca si ei au fost surprinsi . Le-am cerut sa iasa din clasa , au iesit pt cateva momente . Colega mea a venit la mine la banca sub pretextul de a lua o brosura de pe banca mea , si m-a lovit de cateva ori dupa care m-a bruscat de nenumarate ori si am cazut peste banca...m-am lovit destul de serios . La toate astea se adauga injuriile si amenintarile...Un coleg a aplanat conflictul... in pauza eu m-am dus la doamna diriginta si i-am povestit cele intamplate. A hotorat sa ne scada media la purtare la amandoua cu un punct . Nu mi s-a parut corect sa mi se scada si mie media. Doamna diriginta a spus ca eu as fi provocat-o si de aceea si eu urmam sa am media scazuta . Am hotarat sa anunt directiunea scolii...I-am povestit domnului director cele intamplate si am facut un proces verbal . Doamna diriginta a aflat ca am fost in biroul directorului si s-a suparat foarte mult din cauza asta ... zicea ca problemele clasei , trebuie rezolvate in clasa . A fost foarte furioasa din aceasta cauza , iar asta s-a reflectat in atitudinea dansei fata de mine . In acesta clasa eu nu mai am dreptul sa spun nimic deoarece 'parerea mea nu o intereseaza si nu mai am ce discuta cu dumneaei' . Nu a contat faptul ca eu am surprins-o pe colega mea intr-o postura asa de compromitatoare (aceea colega se intampla sa fie si preferata dirigintei ) si ca am fost agresata atat verbal cat si fizic ci faptul ca m-am dus la directiunea scolii , intr-un cuvant , am luat atitudine . Dar asta nu numai ca nu a rezolvat nimic , dar mi s-a si scazut media la purtare la 9 fara nicio vina .Colega mea a primit tot 9 la purtare pt ceea ce a facut in clasa si pt ca m-a agresat. Tin sa mentionez ca in consiliul profesoral nu s-a deschis problema , deci doamna diriginta a camuflat situatia ... Exista vreo sansa sa pot contesta nota la purtare ? :roll:
tetrax
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Feb 2010, 21:59

Re: nota la purtare

Mesajde ianchis » 13 Feb 2010, 21:32

Draga mea, daca acea colega e printre favoritele dirigai, e mai complicat. Insa totusi nu te lasa calcata in picioare. Ai grija la note si la ceea ce faci, ca sa nu ai probleme si ia pozitie nedreptatilor. E bine ca stii sa faci asta de mica. O sa te ajute in viata. Bafta!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: nota la purtare

Mesajde tetrax » 14 Feb 2010, 13:11

Deja am luat pozitie...dar tocmai asta e problema. Diriginta mea tocmai de asta mi-a scazut media ,"ca s-a ajuns la director" . Eu nu am stiut ca mi-a scazut media , deoarece in ultima saptamana de scoala am lipsit . Dar avand in vedere ca mi s-a scazut media fara un motiv intemeiat , nu as putea cumva sa o contest ? Probabil doamna mea diriginta a vrut sa scunda incidentul si de aceea nu voia in niciun caz sa afle directorul . N-as vrea sa am de suferit pe viitor din cauza mediei la purtare scazuta pe nedrept ...
tetrax
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Feb 2010, 21:59

Re: nota la purtare

Mesajde ianchis » 14 Feb 2010, 23:19

Uufff...... te inteleg pentru ca si eu am fost ca tine si mi-am atras tot felul de probleme. Sa stii insa ca, acum ca au trecut, nu-mi pare rau de nimic. Ma bucur ca am avut curaj si demnitate sa stau drept in fata nedreptatilor, sa nu cedez si sa fiu eu insami. Asta mi-a dat putere si pentru viitor. De aceea spun, e bine sa stii sa lupti, sa-ti sustii cauzele si sa fii demna in fata nedreptatilor. Exista insa in toate astea si reversul medaliei: iti faci dusmani, te consumi psihic cu probleme pe care daca ai pleca capul si ai zice ca ceilalti nu le-ai avea. Aici tine de tine, de cat esti de puternica si, normal, de imprejurari. Pentru ca mai sunt si momente cand e bine sa stii sa lasi de la tine, e mai bine pentru linistea si siguranta ta sa taci si sa lasi lucrurile in liniste. A lua pozitie nu e intotdeauna de recomandat, pentru ca viata si lumea nu e dreapta si e foarte posibil sa suferi pierderi importante si cei nedrepti sa castige, chiar daca dreptatea e de partea ta. De aceea, draga mea, fii cu bagare de seama, dupa cum se spune. Stiu ca astepti un sfat concret, insa singura sugestie pe care eu pot sa ti-o dau este sa analizezi bine situatia si sa faci ceea ce simti, sa-ti urmezi intuitia. Se spune ca, prin ceea ce simtim, prin intuitia noastra, ne vorbeste Dumnezeu. Nu stiu daca tu crezi asta, insa ar fi bine sa-ti asculti vocea interioara, fiindca este cea mai competenta voce. Nimeni nu stie mai bine ce e de facut cu viata ta decat propria ta intuitie. Oricum, orice ai face, fii tu insati si incearca sa nu faci compromisuri. Gaseste o cale de mijloc. Sfatuieste-te si cu prieteni foarte apropiati in care poti avea incredere. Te pup si bafta multa!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron