problematizarea in ora de educatie fizica si sport

problematizarea in ora de educatie fizica si sport

Mesajde florivan » 23 Oct 2009, 20:46

buna, cum si unde se poate folosi problematizarea in ora de educatie fizica si sport?
Stiu ca in stafete,parcursuri joc bilateral dar as vrea cateva exemple

multumesc
florivan
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Oct 2009, 20:36

Re: problematizarea in ora de educatie fizica si sport

Mesajde AurelianC76 » 08 Feb 2010, 12:27

Daca te ajuta poti sa adaptezi tot ce vei citi la posibilitatile materiale avute, nivelul de pregatire al elevilor tai si fct de obiectivele pe care le urmaresti. Se obtin rezultate foarte bune, vei fi surprins de reactia pozitiva a elevilor. metoda se poate folosi la anumite clase (liceu, clase cu potential , clase bune in general, nu vei putea face acest lucru la sam-uri sau clase cu un nivel scazut) , pe secvente scurte de 10/maxim 20 minute poti face orele interesante si atractive.Problematizarea fiind o metodă activ participativă prin care am încercat formarea unui stil activ de muncă din partea elevilor, dorind să cultiv curajul şi autonomia în afişarea unor poziţii proprii în predarea conţinuturilor programei . Exemplu> Am prezentat o situaţie problemă fără a oferii răspunsurile (soluţia) pentru rezolvare, metoda fiind utilizată la predarea conţinuturilor din gimnastică sportivă (parcursuri şi trasee aplicative), dezvoltarea calităţilor motrice (circuite de forţă, trasee aplicative în aer liber, etc.), ciclism (parcursuri aplicative), jocuri sportive (perfecţionarea deprinderilor tehnico-tactice) astfel încât acest lucru să ducă la căutare şi descoperire, la intuirea unor soluţii noi. S-a folosit cu eficienţă în cadrul grupelor de opţiune constituite la nivelul clasei atunci când s-au predat conţinuturi din gimnastică, joc sportiv, trasee aplicative, pentru a dezvolta curiozitatea, imaginaţia şi interesul pentru practicarea exerciţiilor fizice şi capacităţilor solicitate în activitatea independentă a elevilor. Am aplicat această metodă pentru conţinuturile de mai sus folosind 2 căi: prezentarea soluţiilor problemei, elevii alegând soluţia pe care o consideră mai eficientă şi a 2-a în care nu am prezentat soluţia elevii alegând soluţia care se potriveşte posibilităţilor şi intenţiilor proprii.
Succes!
AurelianC76
 
Mesaje: 26
Membru din: 19 Noi 2007, 00:14


Înapoi la Educatie fizică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori