Evaluarea profesorilor de catre elevi si parinti

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Re: Evaluarea profesorilor de catre elevi si parinti

Mesajde ianchis » 01 Feb 2010, 21:18

Astazi a fost o zi frumoasa de vacanta....... pentru majoritatea dascalilor. Pentru educatoare, nu. Eu am lucrat tura lunga (5 + 5 ore) si maine lucrez la fel. Am ajuns acasa cu tensiune si dureri de cap. (Eu lucrez intr-o gradinita saseasca de 4 ore, iar pentru a-mi face turele de vacanta am fost la una de 8 ore, unde nu cunosc copiii si nici ei pe mine). Ce am putut trai acolo, dragi colegi!!!!! Copiii urlau, sareau pe scaune, nu puteam sa-i potolesc nicicum, desi am si experienta si sunt din fire mai severa. Eu adunam lucrurile, ei le aruncau si-si bateau joc in spatele meu (vorbesc despre copii de 7 ani!!!!). Le-am impartit foi albe, ei au desenat chestii cu tenta sexuala, radeau si vorbeau urat, le-am pus un DVD, "Fetita cu chibrituri", tipau ca vor desene cu monstri. Am dat pe un post de desene unde erau chestii pur si simplu oripilante, lor le placea........ l-am inchis. Vroiam sa-i mobilizez sa facem ordine, sa le dau ceva de lucru, ei fugeau de mine si se strambau. Eu ce era sa fac? Sa ma apuc sa fug dupa ei prin clasa? Am intrebat colegele ce se intampla, ca eu nu am mai intalnit asa ceva. Mi-au zis ca asa sunt copiii, pur si simplu nu au ce le face. Le-am intrebat daca au incercat sa vorbeasca cu parintii si ce. Mi-au zis ca au incercat, insa parintii sunt de neclintit: Copiii lor sunt perfect ok, iar daca la gradi se manifesta astfel, e vina educatoarelor, adica a colegelor mele, ca nu stiu sa se poarte cu ei si ii streseaza......
Stimati colegi, eu am ramas ca traznita! Am innebunit eu, sau se intampla ceva cu omenirea asta, si mai ales cu viitorul ei, copiii? De ce va descriu aceasta ingrozitoare experienta de astazi? Pentru ca nu contenesc a ma intreba: Cum ma vor evalua pe mine astfel de oameni? Cum sa-mi acorde mie parintii unor astfel de copii calificative? Si nu vorbesc de un copil, vorbesc de majoritatea celor ce se aflau acolo. Dragi colegi....... invatamantul se duce de rapa si ce este cel mai trist, exista destui angajati in invatamant care accepta, chiar militeaza pentru instalarea unor astfel de oribilitati. (A se citi mesajele anterioare) Este inadmisibil! Doamne, cand ma gandesc ca maine o iau de la capat! Sper sa scap teafara de acolo.......
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Evaluarea profesorilor de catre elevi si parinti

Mesajde andreeamaria » 01 Feb 2010, 23:30

Colega, n-am inteles ce cautai acolo dar... ma rog! Sa-ti spun eu.... La scoala unde predau avem vreo doua clase de a VIII a unde tre" sa-i rogi frumos sa nu te atace. Sa vezi acolo discutii cu tenta sexuala, si molestarea la propriu a cadrelor didactice!!!Dar baietii de acolo-3 din ei sunt insurati!!!(stiti voi , la comunitatea rroma se casatoresc la 12 ani).Si nu se atinge nimeni de ei orice ar face! Nu corigente, nu sanctiuni-nici n-ar avea ce sa le faca cu regulamentele astea-de teama sa nu strige pe la cine stie ce foruri ca ii segregam....Si vor termina 8 clase, apoi 10-ca au locuri pt rromi- si vor avea acelasi nivel de studii cu un elev de la ...Vianu sa zicem care e olimpiadist international la fizica...
Asa ceva n-am pomenit! Sa nu poti sanctiona un elev indiferent ce face!!!!AFARA DIN SCOLI CU EI!!! Sa aiba o fisa de disciplina care sa-l insoteasca pe tot parcursul scolii si sa ii putem elimina DEFINITIV!!!
Si ce sa te evalueze aceste personaje? Dupa ce criterii? Care o ia razna ultimul?
Avatar utilizator
andreeamaria
 
Mesaje: 21
Membru din: 21 Feb 2007, 22:59

Re: Evaluarea profesorilor de catre elevi si parinti

Mesajde sportiv » 01 Feb 2010, 23:40

Nu prea am inteles ce ati vrut sa spuneti?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Evaluarea profesorilor de catre elevi si parinti

Mesajde andreeamaria » 01 Feb 2010, 23:53

Am scris repede si ...ma ambalez dar chiar nu cred ca am fost incoerenta! Cred insa ca lucrati la o scoala cu un climat bland, cu probleme putine si de aceea nu prea intelegeti ce spuneam eu sau colega de la gradi. Pe scurt: Sunt locuri unde cu evaluare sau fara , nu stiu cine o sa ramana sa lucreze pentru ca ...e greu -greu! Si vom fi evaluati pe criterii ,,de performanta"! La scoala din...........(an sters localitatea dar pot sa va enumar 30 de comune sau chiar scoli din mari orase) e o PERFORMANTA sa-i aduci la scoala si sa ajungi tu intreg acasa!
Avatar utilizator
andreeamaria
 
Mesaje: 21
Membru din: 21 Feb 2007, 22:59

Re: Evaluarea profesorilor de catre elevi si parinti

Mesajde sportiv » 02 Feb 2010, 00:15

Va compatimesc!Sa stiti ca si eu am inceput,cam in aceleasi conditii,azi,acolo,nu mai e chiar asa de greu!
Domnul sa va ajute!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Evaluarea profesorilor de catre elevi si parinti

Mesajde ianchis » 02 Feb 2010, 19:06

andreeamaria scrie:Colega, n-am inteles ce cautai acolo dar... ma rog!

Ce n-ai inteles? N-ai inteles ce cautam la servici?....
In ceea ce ai afirmat ai dreptate, insa eu nu ma refeream la etnia rroma, asa ca hai sa nu amestecam lucrurile. Eu lucrez la gradinita, tu la scoala. Eu lucrez cu romani, tu cu rromi. E o diferenta, nu? O comparatie ar fi de prisos. Faptul ca lucrezi cu rromi, mai ales atat de mari, a fost alegerea ta. Daca nu esti multumita, te transferi la romani. Daca cei de liceu devin mult prea rai si prea agresivi, incerci cu cei mai mici, si vii la clasele primare sau la gradi, unde copiii sunt mai "puri". Eu unde ma mai pot transfera? Daca si copiii de etnie [url]romana[/url], pana in 7 ani, depasesc limita bunului simt si a bunei educatii, unde sa te mai duci?
Cred ca am devenit off topic. Ceea ce am vrut sa subliniez este faptul ca NU AVEM CUM sa fim evaluati de astfel de oameni. Multi parinti nici nu-si cunosc copiii, dapoi pe noi, ca sa ne "evalueze". Intra in sala de grupa sau de clasa si nici "Buna ziua" nu stiu sa dea, nu detin nici cele mai elementare notiuni de bun-simt. Cum sa ne evaluaze pe noi in aceste conditii? ..... Asta am vrut sa spun.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Evaluarea profesorilor de catre elevi si parinti

Mesajde radumariutza » 02 Feb 2010, 19:50

Nici parintii lor nu stiu sa salute...sau nu vor!
Ce sa le mai cerem copiilor?
Sa va ajute Domnul sa iesiti cu bine din ...mocirla in care ne-a aruncat "democratia"!
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Re: Evaluarea profesorilor de catre elevi si parinti

Mesajde andreeamaria » 02 Feb 2010, 23:09

Ce n-ai inteles? N-ai inteles ce cautam la servici?....


Nu colega, n-am inteles cum va muta pe voi de la o unitate la alta! Dar nu ma mai mira nimic! Cat despre alegeri.... Nu toti pot sa-si aleaga unde lucreaza.Bafta tuturor!
Avatar utilizator
andreeamaria
 
Mesaje: 21
Membru din: 21 Feb 2007, 22:59

Re: Evaluarea profesorilor de catre elevi si parinti

Mesajde ianchis » 03 Feb 2010, 23:58

Sa explic: Exista gradinite de 4 ore si de 8 ore. Cele de 4 ore se inchid pe perioada vacantei, sunt ca si scolile, iar noi, cele care lucram la 4 ore trebuie sa ne facem turele de vacanta la gradinitele de 8 ore care sunt deschise si in vacanta si unde copiii vin, nu insa in numar la fel de mare. De aceea, noi cand mergem in vacanta la 8 ore, nu cunoastem nici un copil de acolo, si nici pe parinti. Ai nostri sunt in vacanta pentru ca, de obicei, copiii de la 4 ore au cu cine sa stea acasa in vacanta. De aceea eu am fost nevoita sa lucrez la 8 ore acum.
In ceea ce priveste posturile, nu vreau sa comentez si sa supar pe nimeni, insa daca doresti cu adevarat sa pleci din acea scoala (pentru ca e clar ca se lucreaza in conditii inumane acolo), te zbati, inveti, dai iar si iar examene....... e foarte greu de prins un post, si eu stiu, ca doar tot din Romania sunt, insa cu putin noroc (si multa munca) reusesti. Macar ca suplinitor si numai pentru un an, tot trebuie sa prinzi post la o scoala de romani. Bafta multa!
PS Te rog sa nu iei in nume de rau ceea ce am scris. Chiar nu sunt ironica, am scris normal, doar ca prin intermediul scrisului se poate interpreta si in sens rau.
Hai ca am devenit total off topic si iar ma iau administratorii "in sututi". Pa-pa!
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Evaluarea profesorilor de catre elevi si parinti

Mesajde andreeamaria » 04 Feb 2010, 18:09

Vezi de ce nu inteleg...Ai activ didactica 4 ore si restul de 4 se pregatesc lectiile.Si legea spune ca esti platita la nr de copii inscrisi nu la nr de copii prezenti...Deci ...nu vin decat 2...treaba lor!Asa e legea! Sa o schimbe daca nu e buna!
Acum eu! Sunt o proasta care a vrut sa_i ajute ...pe toti! Lucrez cu rromi .....de mult.. Dar acum s-a ingrosat gluma RRau! Sunt titulara de 24 de ani la scoala asta si la ADS(alfabetizarea adultilor) de vreo 10 .Daca -mi calculez punctajul.... Tre doar sa ma hotarasc si sa PLEC! :evil: Pentru ca ceea ce facem noi nu mai intereseaza pe nimeni! Faci performanta? Scoti olimpici? OK ! Nu? Esti ...neperformant tu!
Intelegi cum e cu evaluarea noastra? (Asta ca sa nu fim off-topic de tot :mrgreen: -dar vad ca nici nu mai comenteaza colegii aberatia asta).

Bafta!
Avatar utilizator
andreeamaria
 
Mesaje: 21
Membru din: 21 Feb 2007, 22:59

Re: Evaluarea profesorilor de catre elevi si parinti

Mesajde sportiv » 04 Feb 2010, 21:06

Tocmai,nu de mult ,spuneam ca nu exista o metoda perfecta de masurare (apreciere)a cdrelor ,asa cum nici la elevi nu este,de altfel!Sugeram celor in drept sa elaboreze o metodologie de apreciere cat mai aproape de ,,adevaruri'',dar cine are interes?Pe cine deranjeaza daca pleaca un cadru foarte bine pregatit si vine un novice ? Ce treaba au ISJ-urile si ministerul fata de ceea ce se intampla pe la scoli,avem etaloane,in care ,,bagam'' totul (inclusiv ,,cei mai bine pregatiti!''),in rest,mergem cu turma,oricum avem ce arata :lol:,in rest Dumnezeu cu mila!
De fapt,daca ma gandesc,evaluari,,de fatada" sunt cam peste tot,asa ca de ce am fi noi mai caposi?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Evaluarea profesorilor de catre elevi si parinti

Mesajde ianchis » 04 Feb 2010, 21:11

andreeamaria scrie:Vezi de ce nu inteleg...Ai activ didactica 4 ore si restul de 4 se pregatesc lectiile.Si legea spune ca esti platita la nr de copii inscrisi nu la nr de copii prezenti...Deci ...nu vin decat 2...treaba lor!Asa e legea! Sa o schimbe daca nu e buna!
Acum eu! Sunt o proasta care a vrut sa_i ajute ...pe toti! Lucrez cu rromi .....de mult.. Dar acum s-a ingrosat gluma RRau! Sunt titulara de 24 de ani la scoala asta si la ADS(alfabetizarea adultilor) de vreo 10 .Daca -mi calculez punctajul.... Tre doar sa ma hotarasc si sa PLEC! :evil: Pentru ca ceea ce facem noi nu mai intereseaza pe nimeni! Faci performanta? Scoti olimpici? OK ! Nu? Esti ...neperformant tu!
Intelegi cum e cu evaluarea noastra? (Asta ca sa nu fim off-topic de tot :mrgreen: -dar vad ca nici nu mai comenteaza colegii aberatia asta).

Bafta!

Eu ii admir pe cei ca tine, sincer. In ziua de astazi, lumea fuge si de copiii normali. Nu ca rromii ar fi anormali, doamne feri, insa....... no, stiti ce am vrut sa spun. Mult curaj aveti. Insa, cred ca trebuie neaparat sa plecati de acolo pentru ca sanatatea noastra nu o merita nimeni. Si vorba aceea, nici macar "buna ziua" nu-ti mai dau, dapoi sa se poarte in asa fel incat sa nu-ti fie greu printre ei. Apoi sa ne mai si evalueze.......... :x
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Anterior

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori