bine v-am gasit!

salut, irina

Mesajde toni » 26 Oct 2005, 21:58

te saluta unul din batranii didactici! daca ai rabdare sa cuti, vei gasi tot ce-ti pofteste inima!
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32

Mesajde mariro » 26 Oct 2005, 22:44

Buna idee mitzone, cu grupurile de parinti!
Iar in ceea ce-l priveste pe Mos Craciun... ca sa nu deranjez pe cineva anume sa transpire sub costum, am aranjat versurile in asa fel incat pe mosul il asteptam sa vina la sfarsitul serbarii! Vedem ca nu vine si nu vine... si doamna invatatoare iese sa vada de ce? Si atunci vine Mosul... Si pentru ca mi-au cunoscut intr-o iarna inelul... de atunci imi pun manusi! :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde mirelar » 26 Oct 2005, 23:39

Apropo de scenete: sunt scenete religioase care plac si copiilor. Ia legatura cu profesoara de religie. Sau fa pur si simplu colinzi( sau colinde?, cred ca ambele , prin uzanta) , grup de uratori, 2-3 poezii, dar tot cu caracter religios, aprinde lumanari la colinzi, pune bradul sa scanteie doar, fa o regie mai deosebita si, gata, ai serbarea!
Intr-un an, aveam clasa a4-a, la un optional transcurricular, am facut o activitate zic eu deosebita: I-am impartit pe grupe pe elevi, intr-o grupa au fost cooptati si parintii unui elev ce-si serba ziua de nastere, iar in alta profesoarea de engleza.
Ce-au facut?
O grupa a calculat cati km face Mos cCaciun si ce traseu ar putea urma ca sa ajunga mai repede.
Alta a scris o scrisoare nastrusnica aceluiasi Mos, alta a confectionat un suport de lumanare din mere si crenguta de brad;
Grupa cu parintii a ornat sandwich-urile in ton de iarna( sa vedeti ce opere de arta!) , au pus masa si , cei din trupa de "englezi" au incropit o lista de daruri pe care le pofteau, dar i-au si camtat mosului, CARE A venit in cele din urma la usa.
A fost interesant., iar taticul fericitului sarbatorit a imortalizat momentele pe pelicula.
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

Mesajde mirelar » 26 Oct 2005, 23:52

:oops: Scuzati greselile, va rog! :oops:
Subscriu si eu la rugamintea doamnei Fodorean. Mi-ar placea si mie cd-ul de la Dana (daca se poate!!!!) :?
Multumesc, Mirela
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

Mesajde efodorean » 27 Oct 2005, 05:51

dana_t scrie:OK. Sambata aduc si scenete si le tragem la xerox (poate am si format electronic). Tot la Cluj aveti o profesoara minunata, la Waldorf, nu mai stiu nimic de ea de cativa ani, se numeste Dan Judith. Are o culegere de cantecele super. Vin si cu aceasta culegere.
Poate ma bip-ăi vineri seara, ca sa nu uit....!
0745764060

Numai bine!
Dana


Ca sa nu-ti raman datoare am sa-ti aduc si eu un CD - ISTORIA ROMANILOR - contine:harti,cateva filme documentare,teste interactive,fotografii s.a.
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde efodorean » 27 Oct 2005, 05:54

mariro scrie:Esti o fericita Cati! Eu din patru in patru ani, am copii din ce in ce mai slabi din toate punctele de vedere: familii dezorganizate, parinti in puscarie, copii crescuti de bunici de 65 de ani, sau numai de tata sau numai de mama, copii cu CES... :cry: Iti doresc succes si numai bucurii!
Numai bine!
Mari


Da!Probabil "legea compensatiei" functioneaza...undeva trebuie sa gasim fericirea!

Multumesc pentru urari , Mari ! La fel iti doresc si eu tie si tuturor didacticilor!

Cati
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde efodorean » 27 Oct 2005, 05:59

irina165 scrie:Am incercat sa pun si eu ceva, o planificare pentru clasa a II a la toate disciplinele si un proiect despre Scoala Arborilor, dar dureaza foarte mult. E normal? Voi incerca sa pun si eu poze de la serbarea de anul trecut de la serbarea de Craciun, daca reusesc. Toti copiii au fost imbracati in costume de Mos Craciun. As fi imbracat si eu unul de Craciunita daca as fi gasit. Au aruncat cu bulgari de zapada facuti din servetele albe in sus, altii au aruncat cu ele in parinti. Asta e! Cu Mos Craciun pe masura succesul e garantat. Noroc cu tatal meu care are deja ceva experienta ca Mos. Saracul, l-am torturat 12 ani de zile. La una din serbari a adormit pe scaun. L-am scuzat ca era tare obosit. Am colege care i-au solicitat pe cei de Mc Donald cu aranjamentele si cadourile. Aveti si alte idei?


Ma var si eu "ca musca-n lapte"...Cred ca ar trebui sa fragmentezi planificarea pe discilpline sau pe unitati de invatare si atunci materialele se descarca mai usor.Eu asa am procedat.Este mai usor si pentru tine si pentru cei care vor sa foloseasca materialele tale.

Nu stiu la proiect...daca-l faramitezi...poate ca nu se mai intelege nimic din el.

Iti doresc succes si astept planificarea !

Cati
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde 1966 » 12 Dec 2005, 21:14

A trecut mult timp de cand ati decshis discutia despre serbare, dar acum s-a apropiat... Astept cu nerabdare sa povestim cum a fost. Eu voi prezenta si anul acesta o serbare... "personalizata", asa cum fac de vreo 2 ani. Parintii vor afla pe aceasta cale ceea ce gandesc copiii lor, lucruri pe care acestia nu indraznesc sa le spuna acasa, dar care au ecou la si de la scoala...
Va doresc succes la serbare, sa cuceriti toate aplauzele din lume!!! :P Corina
1966
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Noi 2005, 19:08
Localitate: Ploiesti

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron