egalitate??????

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Re: egalitate??????

Mesajde rofi3 » 02 Ian 2010, 15:03

Nu este normal . Trebuia sa va ajute pe toti , dand indicatiile necesare la problema respectiva intregii clase .
Pe viitor , poate lasi mai putine semne de intrebare .... :)
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re:

Mesajde alexandre » 03 Ian 2010, 02:30

onutza97 scrie: De ex. la teze, i-a ajutat pe cei mai buni la 1 exercitiu, dandu-le 10 apoi, iar pe ceilalti i-a lasat balta.


Ai dorit sa spui la o anumita teza si implicit la un oarecare exercitiu sau este vorba despre o situatie repetativa si vorbim despre mai multe exercitii din cadrul lucrariilor semestriale a acelei materii in mod particular ? Indiferent de care ar fi fost varianta corecta, idea principala se axeaza in jurul urmatoarei intrebarii: i-a ajutat oferindu-le raspunsul acelui exercitiu in mod particular sau le-a fost pur si simplu explicata cerinta, fiind lamurite doar informatiile necesare in vederea rezolvarii acelui exercitiu (-intregii clasei) ? ...mai ales daca a fost ceruta o mana de ajutor de catre elevi. Ai incercat vreodata sa soliciti si tu o posibila rezolvarea a unei nelamuriri vis-a-vis de un exercitiu in cadrul unei examinari eventual ?

Si la un test, in care TOT cei mai buni au lipsit (n.r. din cauza k erau de servici pe scoala), profu spunand k le va da testul data viitoare, dar nu a facut-o.


Corect. Cel putin din punct de vedere teotic (-in ciuda faptului ca aceste mici promisiuni desarte risca sa piarda in fata increderii celorlalte persoane daca continua sa se repete inca si inca odata cu certitudine). Testul poate fi inlocuit si cu un raspuns oral sau de ce nu amanat?
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Re: egalitate??????

Mesajde ela67 » 22 Ian 2010, 18:42

resunu scrie:
Atitudinea elevilor este determinata in mare parte de atitudinea profesorilor si invers . Sistemul actual de invatamant (de fapt acelasi sistem antic :wink: ) pune elevii si profesorii in tabere adverse. Inainte insa un astfel de sistem functiona pentru conditiile acelor vremuri, deoarece profesorii erau considerati Dumnezei, iar acest lucru era legiferat de legi conforme. In situatia de astazi, mentalitatea antica a ramas, dar anumite aspecte le-am "adaptat" fortat pentru a mima democratia , atribut al oricarui stat civilizat. Dar sistemul juridic nu s-a schimbat in conformitate cu democratia , ci eventual doar in cateva oaze fara importanta. O astfel de oaza este invatamantul , in care dupa revolutie elevilor li s-au dat unele drepturi , firesti de altfel, dar celelalte legi, structuri , programe si metodologii au ramas neschimbate. Practic invatamantului i se cere sa produca sclavi, dar folosint modele democratice. Ori asa ceva este imposibil. E ca si cum ti-ar cere cineva sa fugi, dar iti leaga piciorele.
Democratia , necesita libertate si egalitate, altfel nu se poate. Ne vom intoarce iarasi la dictatura (de parca am fi scapat vreodata de dansa :P )


Spui un mare adevar resunu. E greu sa schimbi mentalitatea unor profesori, chiar daca ei sustin ca sunt tineri la suflet, ca imbratiseaza noul, ca tin pasul cu tot ce "iese nou pe piata", ca muncesc din rasputeri pentru " binele elevilor". Fata mea, de multe ori, isi judeca profesorii si de fiecare data, ca si cadru didactic le-am luat apararea, explicandu-i ca e spre binele ei. Ei stiu ce au de facut. Pe masura ce trece timpul ii dau dreptate. Sunt profesori si profesori, unii dedicati meseriei, iar altii doar pretind ca ar fi dedicati, apropiati, intelegatori, constructivi, deschisi....
ela67
 
Mesaje: 3139
Membru din: 30 Oct 2008, 19:46

Anterior

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori