protocol bac

protocol bac

Mesajde lacarmina » 23 Iun 2009, 15:44

Buna, am si eu o nedumerire. Inainte de toate vreau sa specific ca eu am dat bacalaureatul in urma cu ceva ani, insa cel de anul acesta mi se pare o frauda imensa. Nedumerirea mea este protocolul pt bac. Verisoara mea acum da bacul, iar in ultimul an scolar, pe langa toate cheltuielile care implica terminarea clasei a XII-a, mai a trebuit(era obligatoriu tuturor celor din scoala aceasta) sa dea cate 400 RON pe luna pt protocol la examenul de bacalaureat, adica a dat circa 4000 RON care le asigura o nota generala de peste 7,00 (asa li s-a spus de catre parintii care au adunat banii si de diriginta). Vi se pare legal acest lucru? Mie nu, si m-am uitat la notele primite de elevi, cea mai mica la oral era 7, nici un picat, chiar si cei mai slabi erau cu note "mari"! Cine oare le-a asigurat primirea acestor note? Nimeni din scoala aia nu recunoaste nimic (am mai intrebat pe cativa cunoscuti care sunt din scoala aceea), insa eu stiu de la verisoara mea ca acesti bani s-au adunat si au fost dati mai departe ca sa ajunga la cine trebuie. Aici e vorba clar de frauda, chiar daca nu poate fi dovedita deoarece cred ca nimeni nu ar fi in stare sa se autodenunte si oricum toate urmele incriminatorii au fost deja sterse. Probabil asa se mai intampla si in alte scoli... Am o intrebare: isi mai are rostul bacul in astfel de conditii?
lacarmina
 
Mesaje: 8
Membru din: 21 Oct 2008, 16:52

Mesajde stanuta_grigorica » 23 Iun 2009, 18:51

Deja devine jenant...Orice examen s-ar da ,e suspect de frauda!
Sumele mi se par extrem de mari, nu cred ca s-ar fi putut strange asemenea sume fara sa fi "transpirat" ceva, pe undeva...Cei care cu adevarat invata, nu ar fi dat 40 de milioane vechi pentru nota 7, parerea mea!
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Mesajde felixmunteanu » 23 Iun 2009, 19:49

Probabil ca s-au strans acesti bani, dar lacarmina incurca valoarea lor. Cred ca vrea sa spuna 400 de mii vechi/luna, adica 40 RON nu 400RON. Altfel, cine-i prost sa dea 4 milioane pe luna?
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde radunegru » 07 Iul 2009, 19:19

Liceul acela o fi din Mehedinti unde s-a luat bacul in proportie de aproape 99% ?
radunegru
 
Mesaje: 18
Membru din: 27 Feb 2009, 13:49

Re: protocol bac

Mesajde maadallyna » 08 Ian 2010, 22:46

sa stiti k este adevarat!!!Eu dau bacul anul acesta shi nu am dau 400 RON ci 300 RON ;)
maadallyna
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Ian 2010, 19:37

Re: protocol bac

Mesajde maadallyna » 08 Ian 2010, 22:50

NU imi pare rau k ii dau daca stiu k il iau,daca nu....eu chiar voi face scandal!!

Dar nu e asa STANUTZA qum spui tu ''cine invata nu da'' ii dai ,in cazul in care te pierzi din cauza emotilor sti k il iei sau poate il iei qu o nota mai mare;)
maadallyna
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Ian 2010, 19:37

Re: protocol bac

Mesajde felixmunteanu » 08 Ian 2010, 23:10

Draga Mădălina,
Ca să treci bacul, pune-te la punct cu scrierea în limba română pentru că, scriind k, qum, qu, nu ştiu cine va înţelege. Cât despre verbul a şti, la persoana a doua, cum îl foloseşti tu, se conjugă ştii, adică cu 2i.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29


Înapoi la Bacalaureat

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori