Corigenta...

Corigenta...

Mesajde ane » 09 Iul 2009, 11:40

Dragi useri...am o problema. In perioada sustinerii examenelor de corigenta si nepotul meu va fi prezent pe acolo. Problema este ca fiind prima (si ...sper ultima) experienta de acest gen, este destul de speriat. Daca ati putea, VA ROG DIN SUFLET, sa postati un subiect de corigenta de clasa a9a pentru ca ar fi de foarte mare ajutor. Din alta parte nu avem de unde sa facem rost de acel subiect iar dumneavoastra ati ramas ultima noastra sansa...

Va rog frumos si va multumesc anticipat
ane
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Feb 2006, 20:13

Mesajde lucky6emi » 09 Iul 2009, 12:15

Nu ati precizat materia .
Va pot sfatui sa luati legatura cu profesorul de la clasa pentru ca , inainte de corigenta , ar trebui sa faca pregatire la scoala (gratuit )cu elevii corigenti.
Examenul de corigenta are 2 probe :
- examen scris - subiectul il creaza profesorul de la clasa
- examen oral - subiectele le creaza profesorul de la clasa
Cea mai grea lupta este cea cu tine insuti . Daca o castigi pe aceasta ,restul sunt cu siguranta victorii...
Avatar utilizator
lucky6emi
 
Mesaje: 4708
Membru din: 06 Sep 2005, 16:46
Localitate: Arad

Mesajde ane » 09 Iul 2009, 12:18

OOO...da...scuze :D
Materia : Matematica
deci...profesorul respectiv este...mult mai dificil decat credeam eu ca este si nu este absolut nici o sansa sa vorbim ca doi oameni normali :(

Totusi daca ati putea posta un subiect :((...va rog :-<
ane
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Feb 2006, 20:13

Mesajde ane » 09 Iul 2009, 12:25

...si....da, stiu ca profesorul de la clasa intocmeste acele subiecte, dar as dori macar un exemplu, ceva care sa arate macar gradul de dificultate si lucruri asemanatoare...pe scurt: un exemplu de subiect de corigenta


VA MULTUMESC ANTICIPAT
ane
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Feb 2006, 20:13

Pregatiri pentru corigenta ?

Mesajde sorinborodi » 09 Iul 2009, 20:11

lucky6emi scrie:Nu ati precizat materia .
Va pot sfatui sa luati legatura cu profesorul de la clasa pentru ca , inainte de corigenta , ar trebui sa faca pregatire la scoala (gratuit )cu elevii corigenti.
Examenul de corigenta are 2 probe :
- examen scris - subiectul il creaza profesorul de la clasa
- examen oral - subiectele le creaza profesorul de la clasa


Inseamna ca o gramada de scoli si profesori au actionat pana acum intr-o monstruoasa ilegalitate..Care sa fie baza legala a acestei obligativitati a pregatirilor pentru corigenta ?
Pe urma ,chiar nu inteleg de ce trebuie sa se ia legatura cu profesorul inainte de corigenta ? Eu unul va spun cu mana pe inima ca m-ar pune pe ganduri luarile astea de legatura.......
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Mesajde lucky6emi » 09 Iul 2009, 21:29

Nu spun ca este obligatoriu dar o scoala care se respecta are un program de pregatire pentru corigenta . Cand am spus ,, sa ia legatura cu profesorul de la clasa " ma refeream sa il intrebe daca are program de pregatire pentru corigenti . Eu sunt om cinstit si cred ca elevii aia nu se desteapta singuri peste vara . Nu am insinuat nimic , nu am citat vreo lege si nu am spus ca este obligatoriu ci doar o problema de constiinta a dascalului care doreste sa ii ajute pe elevii sai ... La unii chiar mai exista constiinta si dorinta de a ajuta elevii fara alte subintelesuri!
D-le Borodi , am apreciat interventiile dv. in general desi nu va cunosc. Cand spun ,,apreciat" o spun in sens pozitiv desi nu va cunosc decat din interventii. Dv. ati judecat randurile mele gresit. Ori nu am stiut eu sa ma exprim , ori sunteti printre cei care nu mai cred in corectitudinea oamenilor!

Legal acum
Elevii care nu obţin cel puţin media anuală 5 la o anumită disciplină sunt declaraţi corigenţi la disciplina respectivă. Elevii care nu sunt corigenţi la mai mult de două discipline au posibilitatea promovării acestora prin examenul de corigenţă organizat la sfârşitul vacanţei de vară, într-o perioadă stabilită de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului. Pentru examenul de corigenţă, elevii trebuie obligatoriu să pregătească întreaga materie prevăzută de programa şcolară pentru disciplina şi clasa respectivă. Examenul de corigenţă se susţine în faţa unei comisii desemnate prin decizie a directorului unităţii de învăţământ, constituită dintr-un preşedinte şi doi membri, din care unul este cadrul didactic care lucrează cu elevul respectiv. În funcţie de decizia directorului unităţii de învăţământ, examenul de corigenţă este compus din două dintre următoarele trei probe posibile: probă orală, probă scrisă, probă practică. În majoritatea cazurilor, combinaţia utilizată este probă orală – probă scrisă, cu excepţia acelor discipline care sunt predominant bazate pe activităţi practice (cum sunt de exemplu cele incluse în aria curriculară Tehnologii). Proba scrisă are o durată de 90 de minute, iar elevii pot opta pentru un subiect din două la alegere. Pentru proba orală elevii extrag la întâmplare un bilet de examinare dintre cele pregătite de comisie. Elevii au voie să schimbe biletul de examinare de două ori, cu o diminuare corespunzătoare a calificativului acordat. În timpul probei orale, elevii prezintă răspunsurile la întrebările de pe biletul de examinare; cadrele didactice pot formula întrebări legate de subiect.

Fiecare cadru didactic membru al comisiei de examinare acordă independent o notă pentru fiecare probă şi calculează media finală rotunjită pentru examenul de corigenţă. Nota finală la examenul de corigenţă este media aritmetică rotunjită a notelor finale acordate de cadrele didactice – în condiţiile în care diferenţa dintre cele două note este mai mică de 1 punct; în cazul unor astfel de diferenţe medierea între cadrele didactice este asigurată de preşedintele comisiei. Nota finală a examenului de corigenţă constituie nota finală anuală pentru disciplina respectivă şi este înregistrată în documentele şcolare ale unităţii de învăţământ – catalogul clasei şi registrul matricol. Elevii care nu promovează examenul de corigenţă la o singură disciplină (media finală mai mică decât 5) pot fi re-examinaţi înainte de începerea anului şcolar – în urma solicitării părinţilor şi cu aprobarea directorului unităţii de învăţământ.


PS : Un subiect este propus de un coleg aici:www.didactic.ro/lectii-matematica-3-posibile-varinate-de-subiecte-de-corigenta-p525-t1
Cea mai grea lupta este cea cu tine insuti . Daca o castigi pe aceasta ,restul sunt cu siguranta victorii...
Avatar utilizator
lucky6emi
 
Mesaje: 4708
Membru din: 06 Sep 2005, 16:46
Localitate: Arad

corigenta

Mesajde sorinborodi » 09 Iul 2009, 22:09

Acum s-au mai limpezit lucrurile.Recunosc,am fost subiectiv in modul in care am pus problema.Am abordat situatia unilateral,strict prin optica mea.Si ca sa duc sinceritatea pana la capat,marturisesc ca mi-a venit in minte cazul (real !) al unei scoli in care profesorii presteaza 'patriotic' trei tipuri de pregatiri,toate gratuite,bineinteles :1.Pentru Tezele Unice ;2.Pentru Olimpiada ;3.Cu elevii slabi la invatatura. Aceste ore au loc ,in marea lor majoritate,dimineata.Nu as vrea sa fiu in pielea acelor profesori.
Ultima oară modificat de sorinborodi pe 10 Iul 2009, 22:13, modificat 1 dată în total.
https://sorinborodi.ro
Avatar utilizator
sorinborodi
 
Mesaje: 306
Membru din: 30 Oct 2006, 22:06
Localitate: Dej jud.Cluj

Mesajde ane » 10 Iul 2009, 21:26

Va multumesc mult pentru interventiile avute...va sunt recunoscatoare pt acele exemple de testare...sper sa ajute.

Inca o data va multumesc!
ane
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Feb 2006, 20:13

Re: Corigenta...

Mesajde stanaioan » 03 Ian 2010, 15:50

NU AI SPECIFICAT MATERIA!
stanaioan
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Ian 2010, 15:25


Înapoi la Matematică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori