miscarea sindicala din romania,penibila !

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

miscarea sindicala din romania,penibila !

Mesajde ovidiu60 » 30 Aug 2009, 23:25

doamnelor si domnilor sindicalisti din invatamant.trebuie,cu jena, sa va marturisesc ca am fost socat de imaginile transmise de la mitingurile dumneavoastra sindicale.fluiere ,tamburine ,hohote de ras, in general o atmosfera ce aduce aminte de vremurile cand distinsii dascali erau la randul lor o gloata de copii participanti la celebrele actiuni din cealalta viata a noastra.ar fi amuzant daca nu ar fi tragic.ar fi distractiv daca nu ar fi pervers.perversitatea este a liderilor dumneavoastra! Cat despre dumneavoastra ,dascalii,veselie mare pentru o zi sau doua libere ,va distrati ca intr o excursie. pacat pentru ca multi dintre dumneavoastra au citit macar o biblioteca.mitingurile dumneavoastra ar trebui sa fie demne,chiar incrancenate,pentru ca sunteti batjocoriti de niste golani needucati.aici am gresit ,pentru ca toti suntem batjocura acestor infractori pe care ii toleram pentru ca ii intelegem.acest lucru ne coboara ca neam si o meritam.accept asta dar nu o accept de la dascalii care ne influenteaza decisiv inceputul si parcursul vietii.motivatiile pentru intreruperea grevelor,gen ,,trebuie sa intrerupem greva pentru binele copiilor,, sunt penibile lase si degradante .banditii au fler la treburile astea si va taxeaza neluandu-va in seama.la revedere si fiti mai ai dracului CE DRACU!
ovidiu60
 
Mesaje: 7
Membru din: 30 Aug 2009, 09:11

Mesajde mioanghel » 31 Aug 2009, 03:55

Facand parte din randul cadrelor didactice, SUBSCRIU!
mioanghel
 
Mesaje: 1986
Membru din: 10 Mar 2007, 19:52

Mesajde ela52 » 31 Aug 2009, 18:52

De acord !Dam un anunt pentru a cauta lideri de sindicat extraterestri ? Ca pe acestia i-as trimite la ghilotina.Maine fac cerere pentru iesirea din sindicat.Poate ca toti ar trebui sa procedam asa, sa vedem pe cine mai reprezinta acesti circari ? Cine mai iese din FEN de maine, prima zi de scoala pentru cadrele didactice ?
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Mesajde monica74 » 01 Sep 2009, 05:07

cum se poate iesi din sindicat ? ca noua liderul de sindicat din scoala ne-a spus ca nu se poate !
monica74
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Noi 2007, 18:30

Re: miscarea sindicala din romania,penibila !

Mesajde liviumarianpop » 24 Dec 2009, 09:10

liderii sunt alesi de dumneavoastra. insa sindicatul inseamna noi toti.
actiuniile vor avea succes atunci cand o sa fie unitate.
ma intreb daca netrecerea notelor in catalog nu trebuia sa fie un lucru mult mai unitar si ferm..
Avatar utilizator
liviumarianpop
 
Mesaje: 9
Membru din: 20 Oct 2008, 21:57

Re: miscarea sindicala din romania,penibila !

Mesajde oanamihaela » 24 Dec 2009, 12:55

Miscarea sindicala este si o oglinda a mentalitatilor noastre: de la sindicat asteptam mai mult "caini cu colaci in coada" sub forma de tichete cadouri si bilete de statiune. Ar trebui sa inteleg ca sindicatul nu trebuie sa ia locul lui Mos Craciun, iar banii din cotizatii ar trebui sa fie folositi cu mai bine. Oare cate sindicate judtene au angajat un jurist competent pentru ca sa reprezine sindicatul si pe sindicalisti in cererile indreptatite in raport cu insitutiile din invatamant si care sa poata consilia membrii de sindicat? La procesul deschis de sindicatul vrancean anul trecut, a fost angajat un avocat cu 10.000RON, iar acesta nu a fost in stare sa ceara plata cheltuielilor de judecata de la partea adversa care a pierdut procesul! Daca am fi mai bine reprezentati in raport cu legile, am avea salarii suficiente de bune ca sa nu mai avem nevoie de tichete si gratuitati!
De-aş fi zeu
aş dura
o lume mai blândă,
unde toţi ar iubi.
De-aş fi zeu
aş crea
iubire şi moarte,
numai iubire şi moarte.

Dor pios - Tor Jonsson
Avatar utilizator
oanamihaela
 
Mesaje: 38
Membru din: 24 Apr 2006, 22:44
Localitate: Focsani

Re: miscarea sindicala din romania,penibila !

Mesajde sportiv » 24 Dec 2009, 14:18

Nu prea am inteles treaba cu ,,oglinda",dar o lasam asa,,in coada de peste'!Eu am adus in discutie, cel putin in ultimele 3 luni, NEIMPLICAREA,sindicatelor noastre de nicio culoare in viata noastra din aceasta perioada!Am fost,cred rautacios,spunand ca ,,asteptau fel de fel de rezultate pentru a sti in care barca sa se ataseze" :P
Cat priveste activitatea juristului , fiecare il are asa cum l-a ,,cautat" si cum l-a investit! :D
Suntem SLABI (a se citi neuniti) vis-a-vis de a ne cere drepturile .Cinste liderilor nostri,incepand cu Ciorbea si terminand,deocamdata, cu Croitoru! :idea: :mrgreen: :D !
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori