Detasare/Transfer/Pretransfer =???

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Detasare/Transfer/Pretransfer =???

Mesajde sj2602 » 29 Noi 2009, 00:46

Dragi colegi, va rog, lamuriti-ma si pe mine, care este diferenta dintre transfer si pretransfer? Eu sunt titulara pe un post unde nu vreau sa raman definitiv. Ce trebuie sa fac pe viitor? Nu vreau sa ma tot detasez in fiecare an, vreau sa fiu definitiv titulara in alta parte. Trebuie sa mai dau titularizarea inca odata? Sau sa ma transfer........ sau sa ma "pretransfer"??....... Uff.......e greu... va rog sa ma luminati voi....
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: Detasare/Transfer/Pretransfer =???

Mesajde claudia1976 » 29 Noi 2009, 14:42

Trebuie să vă pretransferaţi. Cititi Metodologia. Vă veţi lămuri.
claudia1976
 
Mesaje: 410
Membru din: 05 Aug 2007, 13:23

Re: Detasare/Transfer/Pretransfer =???

Mesajde sj2602 » 29 Noi 2009, 21:47

In Metodologie scrie ca: "Pretransferarea personalului didactic titular prin schimb de posturi se realizează pe baza consimŃământului scris al solicitanŃilor, fără a fi condiŃionaŃi de domiciliu, dacă acestia îndeplinesc cumulativ următoarele condiŃii: b) functionează ca titulari în unităti de învătământ echivalente." Mai concret: Eu sunt educatoare titulara, dar sunt si invatatoare si profesor calificat. Vreau sa trec pe post de profesor titular, iar "unitati echivalente" inseamna trecerea de la o gradinita la alta gradinita. Acuma, eu ce trebuie sa fac? Sa mai dau titularizarea inca odata pentru invatator/profesor, sau sa ma prezint la pretransfer si sa mai sustin doar un examen de diferenta? Eu nu am pretentia sa fiu trecuta direct ca invatatoare/profesor, doar doresc sa ma informez, ca sa stiu din timp ce am de facut. Iar la Inspectorat nu vreau sa intreb, decat daca nu reusesc sa ma lamuresc pe alte cai. Acolo asteptam la cozi lungi, iar cand apucam sa intram la secretariat si intrebam, suntem trimisi "sa studiem" pe cont propriu....... Asa ca, asta fac. Va rog sa ma ajutati. Va multumesc. Ileana
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori