Pot profesa ca invatatoare?

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Pot profesa ca invatatoare?

Mesajde katia34 » 22 Noi 2008, 21:13

Bună seara!Sunt nouă pe acest forum şi e posibil să nu fi postat întrebarea la locul potrivit, de aceea îmi cer scuze încă de pe acum dacă am greşit.Sunt studentă la geografie, în ultimul an, şi aş vrea să întreb ceva:,,Dacă am licenţa în geografie, şi modulul pedagogic pe care îl fac din anul I,aş putea să profesez ca învăţătoare?"Adică....după ce reuşesc să obţin şi examenul de titularizare.Nu ştiu de ce, dar simt că copii de vârstă mai mică, sunt mai aproape de sufletul meu, şi....cred că e o dorinţă de-a mea mai veche de a lucra cu ei.Sau...va trebui să dau examen de suplinire, şi nu voi fi considerată calificată?
katia34
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Noi 2008, 22:42

Mesajde danaarba » 23 Iul 2009, 18:48

Poti sa lucrezi ca si invatator calificat daca esti absolvent al oricarei facultati cu conditia sa ai Lic. Pedagogic la baza sau al Fac. de Psihologie si Stiinte ale Educatiei
danaarba
 
Mesaje: 99
Membru din: 04 Oct 2006, 22:43

Re: Pot profesa ca invatatoare?

Mesajde valimatiuta » 13 Noi 2009, 19:42

”copii” - copiii?
Pacat de atata scoala ...!
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: Pot profesa ca invatatoare?

Mesajde sportiv » 13 Noi 2009, 20:03

Cam dura interventia colegei noastre ,,ca copii - copiii( e si altceva)'',dar daca va puneti la punct cu esentialul se poate! Dragoste pentru copii sa aveti!
Nu toti ,niciunde,suntem perfecti:unii sunt carpaci,altii meseriasi si doar mica parte ,,artisti''!
Din parte-mi numai ,,succesuri''!-Seara buna!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Pot profesa ca invatatoare?

Mesajde albinutza » 20 Noi 2009, 16:20

Cei care cred ca meseria de invatator e usoara si ca o poate face oricine se inseala! Se considera ca a invata litere,cifre, calcule de baza,un cantecel,gramatica,etc un copil e... floare la ureche! Din pacate multi dintre cei ce au ajuns institutori (fara liceul pedagogic) nu stiu ce trebuie sa faca. Si atunci un profesor care a facut un modul pedagogic aproape egal cu 0 se considera capabil sa predea la cls I-IV ? Si asta doar pentru ca stie sa scrie?
N-am vrut sa o atac pe domnisoara profesoara.Din pacate asa gandesc foarte multi oameni minimalizand astfel rolul si munca imensa a invatatorului!
albinutza
 
Mesaje: 75
Membru din: 21 Mar 2005, 19:44
Localitate: oradea

Re: Pot profesa ca invatatoare?

Mesajde avi1229 » 26 Noi 2009, 22:56

Sunt de acord cu antevorbitoarea mea(albinutza). Pare o munca facila, dar nu este asa. Te solicita foarte mult, ai nevoie de dragoste si rabdare fara limite, intelegere si informatii din cate mai multe domenii, pentru ca esti asaltat permanent de intrebari iscoditoare. Te reinventezi mereu pentru a putea fi privit cu incredere si sinceritate. Oricum as intoarce problema pe toate fetele, ma gandesc ca meseria de dascal, pana la urma, ar putea insemna pentru unii vocatie, iar pentru altii - chin. S-ar putea trece dintr-o categorie intr-alta prin ambitie, munca si disciplina. Asa ca zic sa o incurajam pe domnisoara profesoara. :D
Avatar utilizator
avi1229
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Noi 2009, 12:17

Re: Pot profesa ca invatatoare?

Mesajde avi1229 » 26 Noi 2009, 22:58

....ma scuzati...din cat mai multe domenii....e tarziu :oops:
Avatar utilizator
avi1229
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Noi 2009, 12:17


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori