In atentia administratorilor! Ceva nu este in regula!

In atentia administratorilor! Ceva nu este in regula!

Mesajde voicu » 22 Oct 2009, 20:15

Va rog nu va suparati, dar ceva este in neregula cu administararea paginilor de catre cei care le-au creat!
Concret: am vazut si la alti utilizatori aceeasi problema, in discutiile de pe forum, insa nu am vazut o rezolvare a problemelor aparute.
Am incercat sa incarc imagini, in continuare, la sectiunea "Rezultate la olimpiade, concursuri" si, surpriza, au disparut toate pozele de acolo, dupa ce am dat salvare si, in plus, mi-a deformat toate textele...
Am crezut ca am gresit eu ceva si am inceput sa le reincarc, caci la iBrowser se regaseau imaginile. Mi-a parut rau ca nu am avut o copie de rezerva in format HTML a sectiunii, dar asta este...
Asadar, am refacut o parte din sectiune, am salvat-o formatul HTML (caci m-am invatat minte) si apoi am apasat butonul de salvare de pe pagina!
Degeaba! Dupa ce s-a salvat (aparent), a existat aceeasi problema: au disparut pozele si textul a reaparut iarasi alandala!
Am mai incercat de cateva ori si toate s-au repetat identic!
PUTETI SA CORECTATI?
voicu
 
Mesaje: 51
Membru din: 13 Mar 2005, 21:22
Localitate: Alios, Timis

Re: In atentia administratorilor! Ceva nu este in regula!

Mesajde emil » 22 Oct 2009, 21:54

Buna ziua

Imi pare rau, dar cred ca ati exagerat in a incarca imagini la o sectiune. Nu se poate sti ce modificari ati facut si ce efecte au avut asupra paginii create! Faptul ca acum este text "alandala" se datoreste (probabil) faptului ca ati sters fotografiile si au ramas explicatiilor lor.
Va rog, cu rabdare, sa va reorganizati sectiunea respectiva.
Template-ul oferit nu este o masinarie formidabila, este modest, la indemana colegilor incepatori.

Mult succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: In atentia administratorilor! Ceva nu este in regula!

Mesajde voicu » 28 Oct 2009, 21:20

Domnule Emil, imi pare rau sa va contrazic, dar nu este asa.
In primul rand cred ca Andreea trebuia sa raspunda, nu dumneavoastra! Caci am dedus ca ea este cu problemele tehnice.
In al doilea rand, pagina a functionat foarte bine, in ciuda a ceea ce spuneti, si anume, ca este modesta! Au fost mult mai multe poze si a functionat totul OK pana am vrut sa mai incarc cateva! In acel moment s-a produs surpriza: a disparut totul, in afara de text, care, am spus, apare aiurea...
Si eu m-am gandit ca poate nu suporta mai mult si v-am spus ca imi pare rau ca nu am salvat formatul HTML... Asa ca am refacut, salvand acest format...
La editare totul este OK, dar dupa salvare aceeasi problema... Asta in sectiunea "Rezultate la olimpiade, concursuri"..
Apoi mi-am propus sa incerc la alta sectiune: "Proiecte educationale". Si, culmea, acolo functioneaza, cu acelasi cod HTML!
Si aici sunt insa unele probleme: la editare si dupa, totul este in regula. Dar dupa ce accesezi direct sectiunea, unele dintre imagini dispar...
Asta am observat si mai demult, dar nu am ridicat problema...
Va rog sa nu va suparati, eu incerc sa va ajut, caci doar utilizatorul poate observa bug-urile care apar. Inclusiv Microsoft face acelasi lucru pentru a corecta greselile...
VA TRIMIT SI UN FISIER ATASAT CA SA VEDETI CONCRET CE SE INTAMPLA!
Va multumesc pentru rabdare!
Fişiere ataşate
Probleme.doc
(1.5 MiB) Descărcat de 209 ori
voicu
 
Mesaje: 51
Membru din: 13 Mar 2005, 21:22
Localitate: Alios, Timis

Re: In atentia administratorilor! Ceva nu este in regula!

Mesajde emil » 29 Oct 2009, 02:50

Imi pare rau, dar problema ma depseste. Nu reusesc sa identific si sa simulez problema.
Nu inteleg de ce dvs. trebuie sa identificati codul HTML...?!
Echipa tehnica, IT, va va da lamuriri.

Numai bine
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: In atentia administratorilor! Ceva nu este in regula!

Mesajde voicu » 29 Oct 2009, 08:42

Codul HTML este foarte usor de copiat si de introdus la oricare sectiune, cu câtiva pasi: Copy, deschizi alta sectiune, Paste si gata!
Recomand tuturor celor care au pagini create sa isi copieze acest cod si sa il pastreze, pentru a-l putea refolosi oricand!
VA ATASEZ SI CODUL, REFACUT PARTIAL, A CEEA CE A FOST SECTIUNEA "Rezultate la olimpiade, concursuri" de pe pagina scolii mele: http://scoli.didactic.ro/scoala_cu_clas ... ios_alios/ si care acum se vede cat de cat corect la sectiunea "Proiecte educationale", caci la prima se vede aiurea...

Am observat ca problemele pe care vi le-am semnalat au fost intalnite si de catre alti utilizatori, sub diferite forme:
VEZI TOPICURILE: viewtopic.php?f=70&t=12206
viewtopic.php?f=70&t=4683
viewtopic.php?f=70&t=12668

Va multumesc si sper ca problemele sa fie rezolvate cat mai curand!
Fişiere ataşate
PROIECTE EDUCATIONALE.doc
(54.5 KiB) Descărcat de 271 ori
voicu
 
Mesaje: 51
Membru din: 13 Mar 2005, 21:22
Localitate: Alios, Timis

Re: In atentia administratorilor! Ceva nu este in regula!

Mesajde webmaster » 29 Oct 2009, 18:29

Am cerut echipei tehnice sa investigheze de urgenta problema. Andreea nu mai lucreaza cu noi de multa vreme.

Se mai produc incurcaturi la paginile scolilor, dar decat sa fie reparat mecanismul actual este mai bine sa se refaca cu totul si exact asta se si face in prezent. Oricum doream mai multe optiuni si un aspect mai modern pentru paginile scolilor. Practic noua pagina a scolii va fi un mic site.

Pana atunci vom repara problemele punctuale, va voi tine la curent in acest sens. Daca mai intampinati dificultati sau vreti sa adaugati informatii, scrieti va rog pe adresa webmaster@didactic. Va multumesc si eu pentru intelegere!
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Re: In atentia administratorilor! Ceva nu este in regula!

Mesajde voicu » 29 Oct 2009, 19:26

Ma bucura faptul ca v-am semnalat probleme reale, pe care le intampina mai multi utilizatori.
Ma bucura si mai mult faptul ca lucrati la schimbarea formatului actual!
In aceasta ordine, daca tot lucrati, cred ca este posibil sa dati libertate celor care creeaza paginile efective ale scolilor sa denumeasca sectiunile paginilor!
Consider ca asta este util caci nu vad de ce trebuia sectiunea de orar, de exemplu... Ce sa scriu acolo? Ca desfasor activitatea intre... si intre...? Ce este interesant in asta? Toata lumea stie!
Fiecare institutie, cred, are ceva special de spus si de aceea ar trebui sa ne denumim noi sectiunile, sau, ma rog, paginile!
De altfel pe pagina scolii mele nu am respectat deloc aceste sectiuni si le-am folosit cum am crezut ca este mai bine! Nu le-am putut insa schimba numele, ceea ce m-a deranjat teribil!
Va urez succes si pe cat mai curand cu noul format!

P.S. Asa cum mi-ati spus, trimit acest mesaj si pe adresa indicata: webmaster@didactic
voicu
 
Mesaje: 51
Membru din: 13 Mar 2005, 21:22
Localitate: Alios, Timis

Re: In atentia administratorilor! Ceva nu este in regula!

Mesajde emil » 29 Oct 2009, 20:22

Stimate domn,
Discutia cu dvs. este mai veche.
V-am explicat si continui sa va explic faptul ca am creat aceasta sectiune in sprijinul persoanelor care isi pot realiza greu o pagina web, nu au decat minime cunostinte de IT si nu isi propun decat minime elemente de lucru pentru prezentarea unitatii scolare de care apartin.
Sectiunea s-a bucurat de scucces, avand in vedere faptul ca sunt atat de multe pagini realizate, aproape 10% din scolile din Romania.
In niciun caz, o solutie imbunatatita, nu va fi foarte complexa si nu isi va propune lucruri deosebite. Scopul sectiunii este sa dati informatii utile despre scoala dvs si nu sa va demonstrati cine stie ce maiestrii de cod HTML.
Exista, e bine sa stiti, chiar si limitari legate de securitatea portalului didactic.ro.
Prin urmare, va rog sa intelegeti situatia si sa nu va asteptati la cine stie ce...minuni!
Vom veni in sprijinul tuturor asa cum am mai spus si ceea ce trebuie sa remarcati ca un mare avantaj este faptul ca aveti o pagina fara bannere agresive cu reclama, sunteti sprijiniti de o companie de prestigiu, INTUITEXT, aveti un subdomeniu generat automat la domeniului didactic.ro, nu va trebuie aprobari pentru lucru.
Va multumim pentru sugestii

Va doresc succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: In atentia administratorilor! Ceva nu este in regula!

Mesajde voicu » 31 Oct 2009, 10:50

RASPUNSUL DOAMNEI IOANA RADIAN:
"Multumesc pentru urari! Verificati va rog pagina scolii dumneavoastra, a umblat programatorul pe acolo si la noi arata bine acum. E o pagina foarte reusita!
Anuntati-ne daca mai intampinati dificultati.
Toate cele bune,
Ioana Radian"

RASPUNSUL MEU:
Multumesc pentru interventie!
Da, pagina arata bine, s-a reparat pentru sectiunea "Proiecte educationale", dar la sectiunea "Rezultate la olimpiade, concursuri" persista aceeasi problema: cu cod HTML identic cu cel de la "Proiecte educationale", totul este OK pana la salvarea sectiunii! Dupa salvare arata totusi asa cum o vedeti!

La celelalte sectiuni inca nu am verificat!
voicu
 
Mesaje: 51
Membru din: 13 Mar 2005, 21:22
Localitate: Alios, Timis

Re: In atentia administratorilor! Ceva nu este in regula!

Mesajde emil » 31 Oct 2009, 13:13

Inca odata va spun categoric, ferm, ca realizarea paginii va apartine integral, cu instrumentele pe care le aveti la dispozitie. Majoritatea utilizatorilor au reusit sa faca lucrarea, dupa cum se vede.
Nu trebuie sa stea nimeni dupa dvs. ca sa va repare, altfel transformam didactic.ro in altceva... Sunt zeci de mii de oameni care lucreaza, nu putem sa operam cu fiecare individual. Nu ne cereti facilitati care nu exista, am mai spus.
Insist, folositi exact instrumentele pe care le aveti la dispozitie, editorul existent, nu copiati cod HTM dintr-o sectiune in alta, nu stiu care este efectul.
Incercati sa refaceti cu rabdare, zonele care va creaza probleme, fara sa cereti interventii extrene.

Va multumesc de intelegere,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Pagina scolii tale pe didactic.ro

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori