ameninţările directorului şcolii

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

ameninţările directorului şcolii

Mesajde dalyna33 » 08 Iul 2009, 16:57

Se întâmplă într-o şcoală din România.
Directorul şcolii ameninţă părinţii elevilor că dacă nu cumpără uniformă scolară impusă de conducerea şcolii, nu-i mai primeşte copii la şcoală.
Este posibil acest lucru? Eu ştiam că învăţământul e obligatoriu de 10 clase.
dalyna33
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Noi 2007, 15:44

Mesajde sportiv » 11 Aug 2009, 21:38

Sigur ca este posibil orice la ,,domn derector".Urmeaza uniforme la cadrele didactice si masa calda a acestora la ,,cantina din colt"!
Concediu fara griji!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Mesajde lacarmina » 19 Aug 2009, 13:56

din nefiercire asa ceva se intampla. Anul trecut am fost intr-o scoala unde atat elevii cat si noi profesorii am trebuit sa purtam o uniforma oribila, gri cu dungi pe verticala.Cred ca si cea de la inchisori era mai eleganta sau cat de cat cu bun gust... E jenant, insa parca inca traim in alte timpuri de mult apuse, insa glorioase pt acest tip de directori!
lacarmina
 
Mesaje: 8
Membru din: 21 Oct 2008, 16:52

Mesajde ela52 » 20 Aug 2009, 18:43

Nu inteleg : inca mai sunt directori care se comporta ca un vechil pe mosia boierului.Nici macar nu e mosia proprie.Unde e glasul comitetului de parinti ? Daca pe cadrele didactice le poate ameninta/teroriza, parintii isi iau copiii si pot pleca la alta scoala.
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Mesajde sportiv » 20 Aug 2009, 22:19

ela52 scrie:Nu inteleg : inca mai sunt directori care se comporta ca un vechil pe mosia boierului.Nici macar nu e mosia proprie.Unde e glasul comitetului de parinti ? Daca pe cadrele didactice le poate ameninta/teroriza, parintii isi iau copiii si pot pleca la alta scoala.

Mi se pare interesanta ideea cu comitetul de parinti. Eu am o teorie de vreo 36 de ani ,de cand lucrez in invatamant, parintii sunt asa cum ni-i cream-educam-noi cei care venim in contact scolar cu ei. Deocamdata nu hotarasc ei ceea ce este a scolii,si,de fapt,dupa parerea mea, ar trebui sa aiba implicare ceva de genul ,,consiliul de adfministratie 13-15 membrii, cu 2-3 reprezentanti ai parintilor",asta ca sa fim in ton cu ceea ce se vrea.
Care-i rezultatul,eficient, al plecarii copiilor,cel putin pentru cei care-i ,,primesc"?
Numai de bine!
P.S.Nu vreau sa discut despre directori,sa le dea Dumnezeu sanatate,dar sa le deschida si mintea,cel putin celor care cred ca sunt cei mai cei intr-o comunitate,adica cei care cred ca fara de ei nu se poate-cunosc multi din aceasta categorie.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Mesajde 1957 » 21 Aug 2009, 03:48

Conform legii, fiecare scoala trebuie sa-si fi ales insemnele ei, adica una din multele variante propuse:cravata, esarfa, ecuson, uniforma, insigna, basca. Stabilirea acestora s-a facut de comun acord cu parintii, daca s-a stabilit o uniforma anume , elevul trebuie sa respecte regulamentul intern, contractul scoala-parinte-elev (unde trebuie sa se specifice obligativitatea purtarii insemnelor scolii). Daca ati facut aceste lucruri impreuna e clar ca trebuie sa le si respectati. Ma intreb de ce ati ales uniforma completa daca nu puteti respecta alegerea?De ce nu s-a ales o insigna, un ecuson sau o cravata? Era mult mai ieftin. Din pacate ne confruntam cu aceeasi problema, elevii nu prea poarta camasa si cravata personalizata, le-au cumparat dar pur si simplu nu poarta toti. Ne tot gandim cum am putea sa-i determinam sa o faca. Din pacate corpul profesoral nu este unitar in cerinte. Am propus ca profesorul de serviciu sa astepte la intrarea in scoala si sa intoarca elevul dupa cravata/camasa acasa DAR e prea mare deranjul pentru profesor!!! Asa ca de anul acesta vom actiona asupra dirigintilor si apoi a parintilor si elevilor. Ceea ce ma intristeaza este faptul ca avem o cravata personalizata, foarte apreciata in comunitate, este un simbol al scolii si tarii (asa cum este ea, este tara noastra) dar nu toti o poarta. La noi si profesorii au cumparat-o si o poarta in zilele aniversare sau activitatile oficiale ale scolii. ASA CA NU E VORBA DE MOSIA DIRECTORULUI, este o lege si un regulament.
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde ela52 » 22 Aug 2009, 14:57

Cunosc ROI, il respect la locul de munca, avem insemne specifice, ba chiar port si eu ZILNIC cravata cu placere , alaturi de elevii mei .Eu ma refeream doar la modul in care se iau deciziile ,fara a se intelege ca scoala ofera un serviciu si trebuie sa ne pliem oferta pe dorintele "clientilor ", adica ale elevilor .Nu-i mai putem obliga sa cumpere banane impreuna cu peste congelat.Cine nu intelege dispare de pe piata.
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Mesajde sportiv » 23 Aug 2009, 13:42

Citati,va rog, legea cu insemnele pe care trebuie sa o respectam!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Mesajde radumariutza » 23 Aug 2009, 22:31

E firesc sa se respecte regulamentul scolii. Dar de aici si pana a trimite elevii acasa pentru ca au uitat insemnele e cale lunga! E foarte riscant! Daca elevul nu are pe nimeni acasa sa-i deschida usa pentru a lua insemnul buclucas? Daca in drumul spre casa, marcat de respingere, nu este atent la strada si are loc un accident? Daca...
Eu imi amintesc ca la liceul unde am invatat se stabilise sa purtam matricola, funda alba si basca! Uneori, uitam un accesoriu si eram trimisi acasa. Cum faceam naveta, ziua de scoala era terminata inainte de a intra in clasa. Ce se realiza? Cu funda sau nu, cu basca sau nu, cu matricola sau nu, cred ca locul nostru era in clasa, acolo unde puteam invata ceva! Nu as trimite un elev acasa, nu l-as da afara de la ore indiferent ce ar face. Locul copilului e in clasa! Mai vad uneori copii pe care unii invatatori ii dau afara de la ore pentru ca "nu sunt cuminti". Cred ca e o mare greseala!
Sa nu credeti ca militez pentru nerespectarea ROI, dar sunt lucruri pe care trebuie sa le administram cu discernamant, mai ales acum cand multi copii sunt mai mult singuri acasa.
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14

Mesajde valimatiuta » 26 Aug 2009, 16:08

Felicitari radumariutza!

Nu mai am nimic de adaugat pe acest subiect.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Mesajde valimatiuta » 26 Aug 2009, 16:13

Si hotararile din ROI pot fi inadecvate. Daca se sesizeasa acest lucru de ce nu se intervine cu un amendament?
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Mesajde 1957 » 30 Aug 2009, 16:48

Uniformele din orice domeniu impun respect, eleganta, demnitate, mandrie, apartenenta la un grup...Acum ca se poate alege modelul/culorile cred ca trebuie sa fie o mandrie sa porti uniforma scolii in care studiezi. Nu stiu ce rost au atatea discutii pe aceasta tema. Da, putem invata in fuste pana in fund, bluze cu buricul la vedere, cercei in nas, buric, sprancene, frizuri de iti vin spaimele, machiaje de parca sunt bufnite....O uniforma poate fi cu un croi elegant, tineresc, culoare vesela. Cine cere uniforma de pe vremea mea (ca bine era ca nu trebuia sa ma gandesc cu ce sa ma mai imbrac!!!)?
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde danniella » 30 Aug 2009, 19:10

sunt si parinte si cadru didactic. in calitate de cadru didactic n-am impus uniforma la clasa niciodata. de ce? simplu. pentru ca-mi amintesc ce terorizata eram cand copiii mei trebuiau sa plece le scoala si din diferite motive uniforma nu era ,,gata". nu puteam sa-i imbrac cu altceva si sa-i trimit la scoala pentru ca-i certa doamna. la tara, acolo unde banii sunt putini iar unele familii sunt numeroase, uniforma este o cheltuiala in plus.
poti invata si fara uniforma!
danniella
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Aug 2009, 09:39

Re: ameninţările directorului şcolii

Mesajde bimbi » 01 Oct 2009, 21:47

Paradoxul este ca se insista pe uniforme acolo unde nu este cazul(la cei mici),cand de fapt probleme sunt la cei mari(licee si chiar ultimii doi ani premergatori)si nu cred ca este cazul sa explic de ce!!!Cadrele didactice inteleg foarte bine ce doresc sa spun,iar parintii nu mai stapanesc de ceva timp specificul varstei preadolescente si adolescente!!!Din pacate.Situatia economico-sociala nu este o scuza...
bimbi
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Aug 2009, 08:21


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori