optional engleza la clasele primare cu predare simultana

optional engleza la clasele primare cu predare simultana

Mesajde lili_bodo » 29 Sep 2009, 10:51

Buna ziua!
Predau limba engleza ca si limba moderna 2 la clasele V - VIII. Asadar, primul an de studiu al limbii engleze, in scoala noastra, se face in clasa a V-a. In clasele primare, incepand cu clasa a III-a, se face limba franceza ca prima limba de studiu. La cererea parintilor, urmeaza sa intoduc un optional la limba engleza pentru clasele primare. Intrebarea mea este urmatoarea: Cum voi introduce acest optional in conditiile in care predarea la aceste clase este simultana ( clasele I, II, III, si IV se face in aceeasi sala de curs, cu acelasi invatator, deci toti laolalta) ca limba moderna 1 sau 2? La ce clasa sa fac optionalul? Doar la clasa a III-a sau/si a
IV-a ca L2 sau la clasele I si II ca L1? Sau pot cumva sa lucrez cu toti copiii si sa am acelasi optional pentru toti tinand cont de faptul ca toti ar vrea acest lucru? Dar cum? Ca L1 sau L2? Pot face acelasi optional la toate clasele I- IV ? E foarte dificil, va rog sa ma lamuriti, daca se poate. Va multumesc!
Precizez ca este vorba de optinalul "Engleza prin cantece si poezii" iar nivelul de cunostinte a limbii engleze al copiilor este, cum am mai si spus, zero.
Va multumesc, L.M.
lili_bodo
 
Mesaje: 4
Membru din: 06 Noi 2007, 10:03

Re: optional engleza la clasele primare cu predare simultana

Mesajde gea » 01 Oct 2009, 19:27

as zice sa-l faci pentru toti
o iei de la zero cu fiecare nivel, asa ca ...
si astfel elimini si inegalitatea de a avea unii o ora in plus fata de altii pe saptamana
gea
 
Mesaje: 180
Membru din: 30 Sep 2004, 02:33

Re: optional engleza la clasele primare cu predare simultana

Mesajde lili_bodo » 01 Oct 2009, 19:41

Asa am hotarat si eu, pana la urma.
Multumesc pentru raspuns! Mult succes!
lili_bodo
 
Mesaje: 4
Membru din: 06 Noi 2007, 10:03


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori