Programa, planificarea?

Programa, planificarea?

Mesajde maria_oniga » 01 Oct 2009, 13:26

Cred că pe toată lumea a surprins noua programă de chimie pentru clasa a VIII-a. Chiar dacă în cea mai mare parte mă aşteptam să arate astfel, mă întreb de 25 de ani de ce oare nu s-a găsit în nici o progamă un loc pentru studiul apei? Numai pentru că e atât de obişnuită? Obişnuit nu înseamnă neimportant. Şi copilul este obişnuit până la 7 ani cu cuvântul “mamă”, asta nu presupune evitarea folosirii acestui cuvânt în abecedar, ci dimpotrivă. Nu peste mult timp, foarte probabil, guvernelor lumii nu li se vor mai cere salarii mărite, ci apă. Nu că studiul apei la orele de chimie ar rezolva această problemă a planetei, totuşi…
Iar planificarea, chiar dacă “am îndrăznit” să o postez prima pe didactic, am avut serioase reţineri. Mă bucur că între timp s-au postat foarte multe planificări, aşa ne putem “consulta” şi cu ceilalţi. Formal, majoritatea planificărilor sunt bine întocmite, din alte puncte de vedere m-au frapat însă unele discrepanţe sau neajunsuri:
1. Lipsa asigurării unui echilibru între orele de predare/recapitulare/evaluare. (Existenţa a peste 20 de ore (1/3 din nr.total) de recapitulare nu justifică alocarea celor 2 ore de chimie săptămânal în planul-cadru. E ca o invitaţie la reducere…)
2. Dezechilibru privind repartizarea temporală a orelor (ex. 9 ore de evaluare pe sem.I şi nici una pe sem.II);
3. Diferenţe mari în ceea ce priveşte nr.de ore alocat aceleeaşi unităţi de învăţare în diferite planificări;
4. Nerespectarea rubricaţiei stabilite prin supraîncărcarea planificării cu rubrici inutile.”Mai mult” nu înseamnă “mai complet”. Complet înseamnă “suficient” şi “necesar”, iar programa, în modelul propus, respectă aceste 2 cerinţe.
5. Lipsa unor coţinuturi obligatorii din planificare.
Nu am dorit să fac o analiză a altor planificări, ci pur şi simplu am căutat repere. Le caut şi aici pe forum, la colegi sau chiar la cei care au întocmit programa. Am deschis acest subiect aici pentru că la secţiunea “materiale” nu pot comenta decât cei care au postat materiale, dar contează şi părerea altora. Aşa vom mai putea ajusta planificările proprii acolo unde e cazul.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Înapoi la Chimie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron