facultatea de psihologie

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

facultatea de psihologie

Mesajde vladescu » 07 Sep 2009, 23:42

am terminat liceul pedagogic si sunt incadrata k invatator. daca fac facultatea de psihologie ma trec la institutor? am auzit k nu, si k doar daca fac facultatea de pedagogie.
vladescu
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Ian 2008, 19:08

Re: facultatea de psihologie

Mesajde lilidani » 10 Sep 2009, 08:26

Pe mine m-au trecut, dar asta era în 2003. Nu ştiu dacă s-au schimbat condiţiile. În principiu, în facultate trebuie să faci şi să promovezi modulul psihopedagogic. El îţi conferă condiţia de cadru didactic.
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: facultatea de psihologie

Mesajde sj2602 » 21 Sep 2009, 21:48

Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Am terminat Liceul Pedagogic de 5 ani cu dubla specializare- invatatoare-educatoare- si Facultatea de Psihologie de 3 ani, sistem Bologna, unde am facut si modulul de pedagogie. Problema este ca nu gasesc raspuns la intrebarea: Eu unde ma incadrez? Sunt Institutor 1 sau 2? E adevarat, am terminat o facultate de 3 ani, si nu de 4, dar totusi nu este colegiu, e facultate, am diploma de licenta si mai am si 5 ani de liceu Pedagogic. Nu mi se pare normal sa fiu Institutor 2, adica pe aceeasi treapta cu cineva care a terminat un liceu oarecare si un colegiu de 3 ani. Eu am totusi 8 ani de scoala in domeniu. Si totusi, daca e sa ma iau dupa lege, eu am numai 3 ani de facultate, deci studii de scurta durata, ceea ce ma incadreaza la Institutori 2. Va rog sa ma ajutati cu o informatie, cu trimitere undeva, catre o lege care sa ma lamureasca. Nu vreau sa stau la mila celor de la centrul bugetar, pe ei nu-i intereseaza situatia mea. Eu doresc sa ma informez. Va multumesc! Ileana, Salaj
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: facultatea de psihologie

Mesajde lilidani » 22 Sep 2009, 20:30

Atâta vreme cât ai o licenţă, este normal să te încadreze la institutor I. Dar, din câte ştiu eu, ca tot ce se întâmplă în România, legea se interpretează. Deci, într-un fel, eşti la mâna şi la bunăvoinţa celor care fac încadrarea. Din câte ştiu eu, în acelaşi judeţ sunt persoane cu 3ani-Bologna, dar cu încadrare diferită.
Licenţa este totuşi premisa de la care pleci; colegiul (SSD) nu se finaliza cu licenţă.
Baftă !
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: facultatea de psihologie

Mesajde sj2602 » 22 Sep 2009, 22:09

Mersi. Asa este. Si eu cunosc persoane cu aceleasi studii, dar cu incadrari diferite. E bine sa studiem legile, dar din pacate nu se specifica nicaieri clar lucrul asta. Sau poate inca nu am gasit eu. E foarte mult de citit, cred ca trebuie sa facem ca a doua facultate si pe cea de Drept, ca sa fim mai bine informati, ca daca stai la mana altora.......... :cry:
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18

Re: facultatea de psihologie

Mesajde lilidani » 23 Sep 2009, 15:37

Mai în glumă, mai în serios, ţi-aş spune că- dacă tot te-ai hotărât să faci dreptul- mai bine te decizi şi să te reorientezi spre o altă meserie, unde simţi că te tratează cu respect pentru ceea ce ştii şi pentru ceea ce faci.

___________________-
http://de-ale-scolii.blogspot.com
http://confidentze.blogspot.com
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24

Re: facultatea de psihologie

Mesajde andadeea » 28 Sep 2009, 15:05

Stiti cumva,cu facultatea de psihologie te poti titulariza ca educatoare,avand si modulul psihopedagogic,bineinteles?Sau trebuie sa ai si liceul pedagogic la baza?Am vazut ca educatorii si invatatorii care au facultatea de psihologie au fost incadrati ca institutori. :roll:
andadeea
 
Mesaje: 65
Membru din: 10 Aug 2009, 11:52

Re: facultatea de psihologie

Mesajde sj2602 » 30 Sep 2009, 15:08

Cu facultatea de Psihologie nu poti fi decat psiholog sau logoped. Daca spui ca ai si modulul, inseamna ca poti lucra si ca profesor de Educatie civica la clasele 5-8 sau ca profesor de Psihologie la liceu. Ca sa fii educator sau invatator calificat trebuie sa ai la baza liceul pedagogic sau colegiul de institutori.
sj2602
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2009, 15:18


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator