intrebare legata de fotografiile atasate paginii scolii

intrebare legata de fotografiile atasate paginii scolii

Mesajde salutari6323 » 13 Feb 2009, 00:42

As dori sa va intreb cum sa procedez atunci cand vreau sa atasez mai multe fotografii la o anumita sectiune din pagina scolii. Am incercat, dar nu imi primeste decat o singura fotografie. Ce gresesc?
Va multumesc!
Avatar utilizator
salutari6323
 
Mesaje: 56
Membru din: 03 Noi 2004, 10:03

Mesajde rserbanoiu » 02 Iun 2009, 15:52

Nici eu nu reusesc sa adaug nici o poza ,sau alte poze puse in albume.Am incercat de multe ori dar nu-mi dau seama daca s-au inregistrat sau nu in pagina scolii.Cum trebuie sa procedez?
rserbanoiu
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Oct 2007, 10:13

intrebare legata de fotografiile atasate paginii scolii

Mesajde mileug » 22 Sep 2009, 14:02

Buna ziua,
Am si eu acceasi intrebare: Cum sa fac sa introduc mai multe fotografii in partea centrala (am vazut si alte pagini la care a mers chestia asta dar la mine nu ma lasa si imi suprascrie pozele)?
mileug
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Sep 2009, 17:25

Re: intrebare legata de fotografiile atasate paginii scolii

Mesajde oltea » 22 Sep 2009, 18:55

Si eu am aceeasi problema...Va rrrrrooooggg! Vreau ajutoooooooor!
oltea
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Ian 2006, 20:53

Re: intrebare legata de fotografiile atasate paginii scolii

Mesajde emil » 22 Sep 2009, 19:05

Buna ziua la toata lumea,
Imi cer scuze ca nu vi se raspunde la mesaje.
Pentru lucrul in albumul din dreapta paginii scolii, aveti optiuni de incarcare imagini in album si optiuni de stergere a imaginilor care nu va plac. Pur si simplu trebuie sa aveti depozitate imaginile pe care le veti folosi, intr-un folder, nu inainte de a le aduce la dimensiunile solicitate: maxim 800 pixeli si maxim 1.5M !
Pentru introducerea de imagini in frame-urile(in cazul nostru, sectiunile) paginii, tineti cont de aceleasi reguli pe care le respectati cand lucrati cu un editor de text si imagini. Imaginile se aseaza ca si un caracter in text, deci deplasati cursorul acolo unde vreti sa puneti imaginea. Folositi imagini de dimensiune nu foarte mare!
Nu stiu cat de explicit am fost, sper sa va conving sa mai incercati!

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: intrebare legata de fotografiile atasate paginii scolii

Mesajde emil » 22 Sep 2009, 19:56

1957 scrie:Am mai scris si eu: nu apar pozele noi atasate albumului din pagina scolii. Am atasat o poza noua si curios lucru..s-a dublat ultima poza existenta deja in album

Albumul de pe pagina dvs. are neumarate fotografii, nu am avut rabdarea sa descoper daca sunt dubluri sau nu. In orice caz, nu cred ca exista eroarea pe care ati anuntat-o, deoarece pe testele facute de mine nu au paraut astfel de cazuri.
Puteti sterge fotografia pe care o considerati dublura si incercati sa mai adaugati altele noi. Se poate!

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: intrebare legata de fotografiile atasate paginii scolii

Mesajde 1957 » 22 Sep 2009, 22:31

Am mai scris si eu: nu apar pozele noi atasate albumului din pagina scolii. Am atasat o poza noua si curios lucru..s-a dublat ultima poza existenta deja in album
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Re: intrebare legata de fotografiile atasate paginii scolii

Mesajde 1957 » 23 Sep 2009, 07:42

Evident ca am facut acest lucru, iar la o noua atasare se dubleaza ultima poza, nu apare poza nou atasata. Multumesc. Eventual o sa sterg tot albumul si o sa atasesz alte poze.

REVIN: vad ca problema s-a remediat totusi in aceasta dimineata. :D :D :D
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Re: intrebare legata de fotografiile atasate paginii scolii

Mesajde maria_oniga » 23 Sep 2009, 08:44

mileug scrie:Buna ziua,
Am si eu acceasi intrebare: Cum sa fac sa introduc mai multe fotografii in partea centrala (am vazut si alte pagini la care a mers chestia asta dar la mine nu ma lasa si imi suprascrie pozele)?


Urmati pasii:
1. Inserati o imagine dupa metoda cunoscuta.
2. Important! Mutati cursorul de inserare (llinia verticala care pulseaza) dupa prima imagne. OBSERVATIE. Cursorul ramane mascat de imaginea inserata (inaintea acesteia) si de aceea se suprascrie. Mutarea cursorului spre dreapta se face ca peste tot cu tasta "SPATIU".
3. Inserati urmatoarea imagine. (Chiar daca nu se insereaza exact in locul dorit si nu are dimensiunea dorita, acestea se pot ajusta dupa aceea, prin copy/paste sau redimensionarea imaginii tragand de marcajele imaginii).
4. Salvati sectiunea si pagina.
Mai incercati, o sa mearga!
Succes!
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13


Înapoi la Pagina scolii tale pe didactic.ro

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator