Primele zile la clasa I

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

Primele zile la clasa I

Mesajde happiness » 08 Sep 2009, 16:17

Sunt cadru didactic,dar acum scriu mai mult in calitate de mama a unei fetite care va incepe clasa I peste doar cateva zile.Ma adresez doamnelor invatatoare cu rugamintea de a-mi spune ce fac domniile lor cu copiii in prima zi de scoala,in primele saptamani...Fetita mea asteapta povesti despre scoala,eu i-am tot zis ce stiu,dar acum mi s-au cam terminat ideile. :) Ma intereseaza si pentru a face comparatie cu ce vom experimenta noi in primele zile.
happiness
 
Mesaje: 74
Membru din: 26 Oct 2006, 20:29

Re: Primele zile la clasa I

Mesajde dascalita76 » 08 Sep 2009, 22:51

Fiecare invatator incearca sa faca prima zi de scoala cat mai placuta pentru bobocei. E o zi personalizata. Nu cred ca e bine sa-i dati exemple de activitati pentru prima zi de scoala pentru ca desconspirati surprizele sau, mai rau, ceea ce dumneavoastra ii povestiti nu se va confirma si va fi dezamagita.
EX: Invatatorul X le cumpara cate o carte de colorat, invatatorul Y ii serveste cu bomboane, nici nu are importanta, dar daca ea se asteapta sa primeasca o carte de colorat si primeste bomboane va fi foarte dezamagita. Sunt sigura ca ati inteles ideea.
Nimic nu e mai placut decat surpriza..........nu credeti?
dascalita76
 
Mesaje: 30
Membru din: 24 Ian 2009, 20:32

Re: Primele zile la clasa I

Mesajde betiana » 09 Sep 2009, 12:03

Si eu cred ca ar trebui sa nu ii stricati surpriza. Fiecare dascal are ideile lui de a realiza comuniunea cu scolarii sai.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator