after school

after school

Mesajde yasw » 23 Iul 2009, 10:31

As avea nevoie, va rog, de niste informatii legate de after school: ce presupune, cum se lucreaza si ce salarii sunt? Va multumesc din sufet!
yasw
 
Mesaje: 14
Membru din: 14 Sep 2006, 22:56

after school

Mesajde mel_grosu » 23 Iul 2009, 18:35

De after school am auzit doar la invatatori, ei organizeaza la clasele la care predau si nu stiu daca primesc cadre din afara scolii.
mel_grosu
 
Mesaje: 31
Membru din: 03 Mai 2008, 18:29

Mesajde yasw » 24 Iul 2009, 11:16

Am gasit la o gradinita particulara. M-au intrebat de salariu si nu stiu ce sa cer.
yasw
 
Mesaje: 14
Membru din: 14 Sep 2006, 22:56

Mesajde rofi3 » 24 Iul 2009, 13:19

In primul rand trebuie sa va ganditi cate ore pe zi o sa lucrati si la experienta pe care o aveti...

Multa Bafta!!

Moderator forum,
Georgiana Ravici
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Mesajde yasw » 24 Iul 2009, 16:31

multumesc din suflet! gradul l, 11 ani,programul este de 6 ore pe zi cu posibilitate de prelungire. sunt pt prima data la particulara si nu stiu...
yasw
 
Mesaje: 14
Membru din: 14 Sep 2006, 22:56

Mesajde yasw » 29 Iul 2009, 09:57

mi s-au oferit 1300. ce parere aveti? 6-7 ore pe zi...
yasw
 
Mesaje: 14
Membru din: 14 Sep 2006, 22:56

Mesajde yasw » 29 Iul 2009, 13:25

mi s-a spus ca vor fi 10 copii la grupa, clase diferite.ce parere aveti?
yasw
 
Mesaje: 14
Membru din: 14 Sep 2006, 22:56

Mesajde emese_d » 01 Aug 2009, 04:07

Astern si eu aici cateva ganduri:

Inainte de negocierea salariului trebuie sa vezi conditiile de munca si cerintele postului. Este vorba de gradinita particulara sau after-school? After-school nu face parte din sistemul de invatamant, deci nu-ti merge vechimea in invatamant, ci doar vechimea in munca.

Angajarea sa se faca cu contract de munca inregistrat la ITM, poti accepta o perioada de proba, dar nu mai mult de 90 de zile.

Daca este vorba despre o gradinita particulara, trebuie sa vezi daca este autorizata sau acreditata, altfel nu existi ca educatoare, nu-ti merge vechimea in invatamant, nu te pot inscrie la cursuri de perfectionare etc.

Vad ca ai lucrat pana acum pe post de invatatoare. Ai dubla calificare? Daca nu ai calificare de educatoare, nici gradinita nu te poate angaja pe post de educatoare calificata, multi particulari nu stiu acest lucru.

Angajarea trebuie sa fie facuta exact ca in sistemul de stat, cu examen, inclusiv cu proba scrisa, comisie din care face parte si reprezentantul ISJ etc. Contractul de munca pe durata nedeterminata nu inseamna ca esti titulara, doar daca participi la examenul de titularizare (national sau organizat de unitatea respectiva, dar conform legii!)

Daca ai gradul didactic I, poti cere salariu chiar mai mare de 1300 lei, depinde si de localitate si de conditiile de munca. Si tu va trebui sa dovedesti maxima seriozitate, implicare si devotament pentru locul de munca, sa desfasori un proces instructiv-educativ de foarte buna calitate.

Trebuie sa ai norma de baza in unitatea respectiva. Daca esti cumva titulara undeva, e mai bine sa pleci cu detasare ca in cazul in care nu-ti place acolo sa nu-ti pierzi locul de munca la stat. Sa citesti foarte bine contractul de munca, fisa postului si regulamentul intern al unitatii respective, aici vei gasi obligatoriu si timpul de lucru si salariul, inclusiv conditiile de reziliere a contractului.

Norma didactica a educatoarei este de 5 ore pe zi, restul fiind rezervate diferitelor activitati adiacente, iar daca tu va trebui sa lucrezi 6-7 ore cu copiii, cand iti pregatesti documentele, activitatile zilei urmatoare si toate celelalte? Poti accepta sa lucrezi la grupa mai mult de 5 ore, dar sa fie considerate ore suplimentare recompensate financiar sau prin alte stimulente concrete, prevazute in contractul de munca.

In sistemul particular sunt valabile toate legile si regulamentele din sectorul de stat, vei fi in evidenta inspectorului de specialitate, vei participa la cercul pedagogic si vei putea avea inspectii si controale la fel ca toata lumea, doar ca vei raspunde si in fata angajatorului / patronului.

Daca tu esti un cadru didactic serios si implicat, trebuie doar sa ai noroc de un patron la fel de serios, care sa-si doreasca invatamant adevarat si nu doar o sursa de facut bani prin aceasta "afacere". Fii vigilenta, serioasa, implicata, dar citeste bine legislatia si nu te lasa calcata in picioare sau pacalita de aparente!

Succes!
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde yasw » 01 Aug 2009, 07:16

Multumesc din suflet! Am sa tin cont de ceea ce ati subliniat.
yasw
 
Mesaje: 14
Membru din: 14 Sep 2006, 22:56

Mesajde maria_maria » 02 Sep 2009, 15:38

parerea mea .... este putin , chiar daca sunt doar 10 copii....
maria_maria
 
Mesaje: 154
Membru din: 31 Aug 2006, 11:39

Re: after school

Mesajde A_urelia75 » 03 Sep 2019, 19:00

Bună! Am văzut un anunț pe Olx legat de after school. Acolo scria că au nevoie de o învățătoare. Programul este dupa-amiaza, 2-3 ore pe zi. Ce trebuie sa faca o învățătoare la after school? Eu am absolvit liceul pedagogic, iar acum sunt studentă la Universitatea Politehnică. Chiar voi sta 2 ore cu copiii?
A_urelia75
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Ian 2014, 16:25


Înapoi la Alternative educationale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator