Profesorul copilului tau:mai mult DA sau mai mult NU?

Discutii off-topic, despre orice

Profesorul copilului tau:mai mult DA sau mai mult NU?

Mesajde happiness » 29 Aug 2009, 17:02

In curand as putea prelua,ca profesor,clasa fetitei mele,si as vrea sa aflu parerea celor care au fost in aceasta situatie.E bine,e rau?Pe de-o parte, cred ca ar fi foarte bine,pentru ca sunt o persoana obiectiva,imi fac meseria corect si cu pasiune si nu vreau sa regret peste ani ca am lucrat cu copiii altora ,sacrificand-o pe fiica mea .Pe de alta parte,ma gandesc cat de rai sunt copiii(si parintii,uneori,din pacate).Cat de mult ar afecta-o pe ea acest fapt?Ma intereseaza opinia celor care au intampinat probleme din aceasta postura,dar si a celor care au lucrat cu succes la clasa propriului copil.
happiness
 
Mesaje: 74
Membru din: 26 Oct 2006, 20:29

Mesajde rofi3 » 30 Aug 2009, 20:12

Cred ca atunci cand ai copilul in propria clasa nu este un lucru usor in primul rand pentru el. Trebuie tot timpul sa multumeasca in primul rand parintele si apoi educatorul. Va fi tot timpul in priza , caci ii va fi teama sa u dezamagesca. Va fi constructiv pentru el , dar va fi greu.
Eu inclin spre nu ...
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Profesorul copilului tau:mai mult DA sau mai mult NU?

Mesajde mariro » 30 Aug 2009, 20:12

happiness scrie:In curand as putea prelua,ca profesor,clasa fetitei mele,si as vrea sa aflu parerea celor care au fost in aceasta situatie.E bine,e rau?Pe de-o parte, cred ca ar fi foarte bine,pentru ca sunt o persoana obiectiva,imi fac meseria corect si cu pasiune si nu vreau sa regret peste ani ca am lucrat cu copiii altora ,sacrificand-o pe fiica mea .Pe de alta parte,ma gandesc cat de rai sunt copiii(si parintii,uneori,din pacate).Cat de mult ar afecta-o pe ea acest fapt?Ma intereseaza opinia celor care au intampinat probleme din aceasta postura,dar si a celor care au lucrat cu succes la clasa propriului copil.


http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=14056
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde ccccc » 30 Aug 2009, 22:15

Oricat de obiectiv ai fi, copilul va suferi din cauza comentariilor colegilor lui, carora li se va parea totdeauna ca il favorizezi. Parintii vor fi si ei suspiciosi, iar tu ii vei cere copilului tau sa fie mereu in priza, cu un pas inaintea celorlalti. Am avut baiatul in clasa, pentru ca nu se putea altfel, si am fost extrem de exigenta cu el. Nu si-a permis niciodata sa ma intrebe despre subiectele pe care le dadeam lucrari sau teze, insa ceilalti colegi tot comentau. Copilul suferea, iar cateodata nici nu-mi mai spunea despre discutiile dintre colegii lui, pe care le auzea intamplator sau nu, ca sa nu ma supere si pe mine. De doi ani predau si la clasa in care invata fetita mea. Ea are o alta fire, are mai multa indrazneala, poate putin tupeu si le raspunde colegilor rautaciosi cu aceeasi moneda, insa comentarii tot exista. Daca ai posibilitatea alegerii, nu lua clasa in care este si copilul tau. Il vei putea ajuta/indruma acasa, daca va fi nevoie. Succes in alegerea celei mai intelepte variante pentru fetita ta!
"Visam la calatorii în univers. Dar oare universul nu este în noi?" (Novalis)
ccccc
 
Mesaje: 108
Membru din: 04 Iul 2007, 18:51

Mesajde happiness » 31 Aug 2009, 19:39

Da,am vazut si celalat subiect,dar a fi profesor la clasa inseamna 2 ore pe saptamana,pe cand ca invatator e putin altfel,ma gandesc eu...Cred ca atat copiii cat si parintii ar comenta chiar daca fetita mea ar fi doar fata doamnei profesoare din scoala ,nu numaidecat fata doamnei de la clasa.Oricum ar sti ca eu lucrez la scoala fetei mele,si sa o mut de la cea mai buna scoala doar pentru a nu exista discutii parca nu e corect pentru copilul meu.Totusi,ea are dreptul la cea mai buna educatie ,la fel ca toti ceilalti copii.Sper totusi ca nu e imposibil de creat o relatie cat mai buna cu copiii si parintii lor,chiar din aceasta postura.Eu ma inteleg foarte bine atat cu elevii mei ,cat si cu parintii lor,imi place sa comunic si cred ca prin comunicare se rezolva cele mai multe probleme.In plus,nu as vrea sa pun o presiune atat de mare pe copilul meu,sa ii interzic sa fuga,sa greseasca,sa faca ce fac si ceilalti copii ca sa nu ma faca pe mine de ras.Sper sa gasesc calea cea mai buna.
happiness
 
Mesaje: 74
Membru din: 26 Oct 2006, 20:29


Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori