ce autori si lucrarile aferente se predau in cls a VIII-a?

ce autori si lucrarile aferente se predau in cls a VIII-a?

Mesajde clq44 » 21 Aug 2009, 08:42

As dori o lista a autorilor si lucrarilor aferente ce se predau la Literatura romana in clasa a VIII-a.
Multumesc
clq44
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Aug 2009, 08:38

Mesajde lacarmina » 21 Aug 2009, 16:46

litaratuara romana pt. clasa a VIII-a este destul de ciudat impartita> in primul semestru sunt texte apartinand liricului: Lacul de Eminescu, Izvorul noptii de Blaga, Emotie de toamna, de N. Stanescu. Pe urma mai sunt niste fragmente din SF. Dupa Sarbatori o sa fie Baltagul de Sadoveanu, O scrisoare pierduta de Caragiale, si Miorita. Insa tin sa precizez ca manualul care il folosesc este de editura Humanitas, si cum programa nu iti impune o anumita opera literara, ci doar specii ale genurilor literare s-ar putea ca tu sa ai alte opere literare cerute de profesorul de la clasa.
lacarmina
 
Mesaje: 8
Membru din: 21 Oct 2008, 16:52

Mesajde andreea_muntean » 23 Aug 2009, 11:40

lacarmina scrie:litaratuara romana pt. clasa a VIII-a este destul de ciudat impartita> in primul semestru sunt texte apartinand liricului: Lacul de Eminescu, Izvorul noptii de Blaga, Emotie de toamna, de N. Stanescu. Pe urma mai sunt niste fragmente din SF. Dupa Sarbatori o sa fie Baltagul de Sadoveanu, O scrisoare pierduta de Caragiale, si Miorita. Insa tin sa precizez ca manualul care il folosesc este de editura Humanitas, si cum programa nu iti impune o anumita opera literara, ci doar specii ale genurilor literare s-ar putea ca tu sa ai alte opere literare cerute de profesorul de la clasa.


Nu inteleg de ce este asa greu de utilizat acuzativul ??
"...manualul pe care il folosesc..."
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde lacarmina » 23 Aug 2009, 19:03

Ma scuzati, doamna, ca am greseli de ortografie...
Promit ca data viitoare nu am sa mai fac, am sa ma opresc doar la acord gresit, voi uita cratimele si altele; ca doar suntem pe un site oficial unde ii evaluam pe cei ce scriu celor care au nevoie de unele informatii...insa sunt doar o fiinta umana si sa mai intampla sa mai si gresesc.
lacarmina
 
Mesaje: 8
Membru din: 21 Oct 2008, 16:52

Mesajde andreea_muntean » 23 Aug 2009, 22:31

Postati in calitate de profesor de limba si literatura romana , prin urmare este inadmisibil sa afisati astfel de greseli !
Cum predati , daca dvs inseva nu cunoasteti reguli elementare ?
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde lacarmina » 25 Aug 2009, 09:25

Cum spuneam sunt doar un om, mai si gresesc, dumneavoastra nu vi s-a intamplat sa mai si gresiti? Aceasta greseala s-a produs pe un fond de oboseala acuta(tocmai venisem de la scoala de vara din Budapesta), insa nu vreau sa imi gasesc scuze pentru greseala. S-a intamplat, si ce?Comparativ cu alte greseli facute de alti colegi de pe acest site, nu cred ca aceasta automat ma defineste calitativ ca profesor de limba si literatura romana.
lacarmina
 
Mesaje: 8
Membru din: 21 Oct 2008, 16:52


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron