Plan de lectie Mos Nicolaie

Plan de lectie Mos Nicolaie

Mesajde marianam » 22 Noi 2005, 01:08

Ajutor....Plan de lectie Mos Nicolaie.

La inceput de drum e greu...Va rog, daca a facut cineva o lectie deschisa cu ocazia venirii lui Mos Nicolaie si ma poate ajuta cu un exemplu de plan de lectie...ar fi...minunat.Am planul acivitatii, stiu deja cum imi voi desfasura lectia, insa ma omoara hartiile...
marianam
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Noi 2005, 00:56

Mesajde marikaj » 22 Noi 2005, 09:41

ATENTIE!!!

Mos Nicolae, a fost un calugar sarac, aduce doar dulciuri si fructe copiilor, si celor care nu prea au fost cuminiti cate o nuielusa :oops:
sa nu confunde copiii imaginea lui Mos Nicolae cu imaginea lui "Mos Craciun - care-i darnic si e bun" tinuta rosie, barba alba, sacul imens cu cadouri....

pentru planul de lectie sa scrii momentele exact cum ti-ai imiaginat sa se desfasoare, la astfel de teme se obisnuieste fara acel tabel cu activitati

si spune copiilor sa vina cu ghetutele lustruite la scoala ....
:wink: poate le mai da ceva mosul :wink:
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde mariro » 22 Noi 2005, 11:21

Despre Sf. Nicolae gasesti informatii aici http://www.desprecopii.com/info.asp?id=554 si altele aici: http://www.parinti.com/modules.php?name ... le&sid=258

Sf. Nicolae a trait pe vremea imparatilor Diocletian si Maximilian(284-305) - a stralucit in viata pustniceasca si pentru nespusa lui bunatate a fost facut arhiereu. Fiind cu frica lui Dumnezeu, cinstind crestinatatea si propovaduind cu indrazneala dreapta credinta a fost prins de mai marii cetatii Lichiei si dandu-l la osande si la cazne, l-au inchis in temnita impreuna cu alti crestini de unde a fost slobozit de catre marele si bine-credinciosul imparat Constantin. In timpul vietii i se cunosc minunile pe care le-a facut si dreapta credinta cu care si-a pastorit poporul. Din 9 mai 1087 moastele Sf. Nicolae se afla la Bari, in sudul Italiei.
("Proloagele" - vol. I)

Iti doresc succes!
Numai bine!
Mari :P
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde dana_t » 22 Noi 2005, 21:43

Ce clasa ai?
In asteptarea lui Mos Nicolae eu am introdus jocul "Ingerasul". Adica fiecare copil este ingerasul altui copil. A intrat in joc si doamna invatatoare....
Am tras biletele cu numele copiilor, pe care le-au citit in fata clasei, in secret. Le-am spus copiilor ca daca insista colegii sa spuna ai cui ingerasi sunt, sa-i pacaleasca, sa spuna un nume, la intamplare.
Ideea este ca, fara sa se desconspire, sa faca mici surprize persoanei pe care o au in ingrijire (biletele de incurajare, desene, cadouri simbolice de ex. un creion, o bombonica, etc.).
De Sf. Nicolae sa pregaterasca un cadou mai substantial (in jur de 10 RON), ca sa-l ajute pe Mosul. Vom vedea cine a reusit sa faca surprize fara sa i se afle identitatea si va fi premiat din sacul lui Mos Nicolae cu un cadou surpriza. (exercitiu bun impotriva clevertirii....)
Si eu am gasit biletele pe catedra cu mesajul "Ingerasul va iubeste", scris cu litere de tipar, asa ca nu stiu cine-i ingerasul meu...

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde marianam » 22 Noi 2005, 23:48

Multumesc tuturor celor care au raspuns mesajului meu!

Am clasa a II- a hipoacuzici, iar lectia o sa o realizez impreuna cu un coleg profesor care a fost elev al acestei scoli. Mi s-a parut util si interesant sa colaborez cu cineva care imi poate oferi o perspectiva autentica a modului in care copiii hipoacuzici inteleg ceea ce li se transmite la scoala. In principiu, voi face introducerea eu, colegul meu - profesor de religie- le vb despre cine este Mos Nicolaie, semnificatia lui, etc, urmand ca apoi sa pregatim o plansa pentru a-i arata mosului ce copii cuminti si harnici suntem! :D

Ceea ce ma intereseaza insa, este tocmai planul scris al acestei lectii. Chiar daca in general am inteles ca nu se face apel la acele tabele in astfel de lectii, se pare ca voi avea totusi nevoie de el.... :cry:

Mi-am propus ca obiective intelegerea semnificatiei sarbatorii, poate si ceva de genul cum se comporta copiii cuminti (lectia se pare ca se va desfasura totusi la consiliere...). insa imi trebuie sa ma gandesc la mai mult de atat. Si deci m-ar ajuta cateva exemple de obiective pe care unii dintre voi, cu mai multa experienta, si le-ar propune.
P.S.: desigur, mosul le va aduce ceva dulciurele in ghetute... :D
marianam
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Noi 2005, 00:56

Mesajde marikaj » 23 Noi 2005, 00:27

Fiind o lectie de genul consiliere poti arunca o privire la planifarile si planurile de la dirigentie
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde invatator » 27 Noi 2005, 20:04

Noi, eu si clasa mea (ca si cele anterioare), scriem fiecare un biletel, o scrisorica acestui mos, cu partile noastre bune si mai putin bune; facem si promisiuni si cerem cate ceva; in ideea ca urmeaza un mos mai darnic, Mos Craciun, nu cerem decat lucrusoare: dulciuri, fructe, carti-unii-....Aceasta scrisorica se asaza in geamul bucatariei si, la intelegere cu parintii, aceasta dispare intr-o zi doua, semn ca MOSUL a luat-o. Astfel, copiilor li se indeplinesc micile lor dorinte. E fantastic sa-i vezi cu cata incredere si bucurie povestesc a doua zi despre cum au primit ei chiar ce-si doreau...Unii copii chiar fac xerox paginii de carnet de note si o ataseaza la scrisoare!
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator