decontarea biletelor de calatorie cu trenul

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

Mesajde ela52 » 04 Aug 2009, 16:28

Stiu ca 50% , indiferent de rangul trenului. Dar eu am efectuat 3 calatorii dus-intors si 3 numai la dus.Contabila a socotit astfel :3+3=6 .Nu mai am dreptul la 3 drumuri pentru dus ori pentru intors ? Trei au fost incomplete :nu au fost dus-intors.Poate gasiti legea care reglementeaza clar aceste chestiuni.Multumesc!
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

decontarea biletelor de calatorie cu trenul

Mesajde ela52 » 04 Aug 2009, 19:09

Am calatorit cu trenul pe o anumita distanta la dus si m-am intors cu alt mijloc de transport.Ori am fost la dus cu automobilul si m-am intors cu trenul. Contabila a stabilit ca am efectuat 1 calatorie dus-intors din cele 6, desi eu am avut doar dus cu CFR .De 3 ori am aceasta situatie si am pierdut niste calatorii.E corect asa cum a calculat domnia sa ? Ori trebuie sa am 12 drumuri cu trenul in anul caledaristic respectiv :unele dus, altele intors ?
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Mesajde 1957 » 04 Aug 2009, 19:25

Aveti dreptul la reducere 50 % la 6 calatorii. Nu este obligatoriu dus-intors. Se deconteaza clasa II. Momentan nu am la indemana legislatia dar va trimit. Contabila dv. nu procedeaza corect.
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

statutul personalului didactic

Mesajde 1957 » 04 Aug 2009, 19:57

ART. 107
(1) Personalul didactic, didactic auxiliar şi personalul de cercetare integrat în catedre, trimis de unitatea sau de instituţia de învăţământ la activităţi de perfecţionare sau la manifestări ştiinţifice, beneficiază de drepturile prevăzute de lege pentru personalul aflat în deplasare, precum şi de plata taxei de participare, în limita fondurilor bugetare alocate acestor activităţi şi din alte surse, inclusiv din contracte de cercetare ştiinţifică sau sponsorizări.
(2) Personalul didactic şi personalul de cercetare integrat în catedre beneficiază, în limita fondurilor alocate prin buget sau din fonduri extrabugetare, inclusiv prin contractele de cercetare ştiinţifică sau sponsorizări, de acoperirea integrală sau parţială a cheltuielilor de deplasare şi de participare la manifestări ştiinţifice organizate în străinătate, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar, respectiv al biroului senatului universitar.
(3) Personalul prevăzut la alin. (1) şi (2) va înainta instituţiei de învăţământ, respectiv unităţii, în termenul prevăzut de regulament sau de Carta universitară, propuneri de valorificare a rezultatelor acţiunii pentru care a primit aprobarea de deplasare.
(4) Personalul didactic beneficiază de reducere cu 50%, pentru 6 călătorii pe an dus-întors, pe mijloacele de transport feroviar, pe liniile interne.
(5) Personalul didactic care se deplasează în condiţiile prevăzute la alin. (1) şi (2) beneficiază de reducere cu 50% pe mijloacele de transport interne.
ATI AVUT DREPTATE 6 dus-intors O sa intreb contabila noastra.
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde 1957 » 04 Aug 2009, 20:30

Am trimis MP dar nu stiu daca l-ati primit. Am intrebat contabila noastra, ea zice ca deconteaza si numai un drum , nu considera insa dus-intors. Asa ca depinde de contabila si ...sunt tare dificili. !!!!!! Eu nu am fost in situatie, nu prea calatoresc cu trenul, deduc atunci ca avem 12 drumuri simple?
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde sportiv » 04 Aug 2009, 21:45

Nu se deconteaza 12 drumuri simple. Art 107 (4) ,,Personalul did. beneficiaza de reducere 50% pentru 6 calatorii pe an dus-intors pe mijloace de transport feroviar,pe liniile interne".
Daca ,,ma duc", trebuie sa ,,ma si intorc" pe acelasi traseu-logic -si se reduce cu 50% suma totala.( 6 calatorii indiferent de ruta).
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

!!!

Mesajde 1957 » 04 Aug 2009, 21:58

Nu am fost niciodata in situatie DUS_INTORS pe acelasi traseu sau cu acelasi mijloc de transport. Am mers cu trenul, m-am intors cu autocarul(firma). Asta inseamna ca am pierdut o posibilitate de decontare a intoarcerii. Pana a nu citi acest subiect nu mi-am pus intrebari (!!!!) , stiam si eu ca am dreptul la 6 calatorii(nu neaparat dus-intors), acum sunt in dilema totusi. Pentru mine conteaza mai putin.Tot nu calatoresc prea mult cu trenul. O sa ma mai documentezpe forum edu.Vacanta placuta !
"Fa-ti timp s-asculti la toate, din toate sa inveti,
Fa-ti timp sa dai vietii si mortii tale un pret."
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde sportiv » 04 Aug 2009, 23:13

Traseul este calculat dus-intors, asa spune legea,doar feroviar. 50% din contravaloarea acestuia se deconteaza (pe baza de documente,desigur),indiferent cu ce ne intoarcem (ducem).
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Mesajde lilidani » 15 Aug 2009, 11:32

Sunteţi oarecum fericiţi că vi se ia în calcul solicitarea. La noi nici nu se pune problema unor astfel de deconturi. Iar precizările care tot apar obsedant "în limita fondurilor disponibile", "în limita bugetelor alocate", le dau apă la moară să nu respecte legea...

______________
http://de-ale-scolii.blogspot.com
http://confidentze.blogspot.com
lilidani
 
Mesaje: 207
Membru din: 13 Sep 2008, 07:24


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori