pregatit sau nu pentru scoala?

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

pregatit sau nu pentru scoala?

Mesajde malibu » 22 Mai 2009, 12:29

Am nevoie de un sfat privind decizia de a merge copilul sau nu la scoala din aceasta tomana.Este vorba de varsta de 6.9 ani respectiv 7.9 ani anul urmator. Copilul este zic eu normal dezvoltat intelectual dar f.timid ,emotiv si cam nemotivat. Educatoarea a spus initial sa mearga la scoala, apoi a spus ca toti copii care pot sa mai copilareasca 1 an sa ii lasam. Problema este ca al meu copil nu mai vrea la gradi-pentru ca aproape toti copiii din grupa merg la scoala si pentru ca nu i-a prea placut la gradi. Daca nu va merge la scoala ar vrea sa continue la alta gradi. Deci o schimbare. Pe de alta parte am auzit ca invatatorii au metodele lor de a motiva copii, de a le capta atentia, de a -i incuraja pe timizi sa se deschida.
Exista posibilitatea de a testa copilul pentru a nu lua o decizie gresita? Ce paretre aveti? :?:
malibu
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Apr 2009, 13:25

Mesajde ela52 » 22 Mai 2009, 15:56

Nu e usor de luat o decizie ! Trebuie ascultat si copilul, sunt decizii legate de viata lui , trebuie gasit un invatator care sa dea dovada de empatie, de rabdare , de daruire ... E adevarata si chestiunea cu "copilaritul ", depinde si de dezvoltarea copilului, de cantitatea si de calitatea cunostintelor, abilitatilor si competentelor dobandite pana la aceasta varsta in familie si la gradinita.Ascultati toti factorii implicati in cresterea si in devenirea copilului, cantariti bine argumentele pro si contra inscrierii in clasa I . Succes ! Indiferent ce decizie veti lua, nu uitati ca trebuie sa fie cea mai buna pentru copil si nu pentru adultii din jur !
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

pregatit sau nu pentru scoala ?

Mesajde betiana » 22 Mai 2009, 20:07

In gradinita exista un consilier scolar. El este psihlog. Ati colaborat cu el ? In gradinita se va plictisi daca este normal dezvoltat, iar la scoala se va simti prea mare printre cei mici si va avea o stare de frustrare. Rugati consilierul sa va testeze copilul si sa va dea niste sfaturi.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde malibu » 25 Mai 2009, 09:30

Nu exista psiholog/consilier scolar in gradinita. De aceea revin si intreb unde pot contacta un astfel de consilier?
malibu
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Apr 2009, 13:25

Mesajde filofteia » 25 Mai 2009, 15:30

Teoretic la Centrul Logopedic Interscolar... daca sunteti din Bucuresti gasiti aici adresele pe sectoare:
http://www.logopedics.info/centre-logop ... uresti.php
daca nu sunteti din Bucuresti exista sigur unul in orasul dumneavoastra. Ideea este sa va grabiti caci in iunie intra in vacanta.

Pe de alta parte, daca copilul este dezvoltat normal nu cred ca va va spune cineva sa-l mai tineti un an.

Aici eu am purtat o discutie asemanatoare:
http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=4848
poate va va fi de ajutor.

Dar l-ati inscris deja la scoala? Daca da vorbiti si cu invatatoarea, ca sa vedeti cam ce varste au copiii din clasa respectiva.
filofteia
 
Mesaje: 47
Membru din: 04 Apr 2007, 15:46

Mesajde cezara » 19 Iul 2009, 19:00

Nu doresc sa te influentez dar si eu am fost in aceeasi situatie acum 3 ani.Fiica mea implinea atunci 6 ani si 10 luni. Un copil foarte alintat, extrem de timid care a refuzat sa frecventeze ultimul an de gradinita deoarece bunica, care ii fusese educatoare, iesise la pensie. Nu am ezitat si am inscris-o in cl. I. S-a acomodat foarte greu cu programul scolar dar a invatat foarte bine.Desi sunt invatatoare nu a avut nevoie de ajutorul meu.Acum a trecut in cl. a IVa si nu regret.Are colegi care au mers de 8 ani la scoala si nu se vede diferenta, decat fizic. In privinta timiditatii, desi greu, se invinge pe parcurs. Din experienta mea, un copil timid are mult bun simt, este un copil bine educat.Mult succes!
cezara
 
Mesaje: 22
Membru din: 05 Mar 2005, 08:25

Nevoia de incurajare

Mesajde malibu » 20 Iul 2009, 08:48

Multumesc Cezara. Aveam mare nevoie de raspunsul/incurajarea ta.Am inscris copilul la scoala, am lichidat cu gradi si mergem cu Dumnezeu inainte.
Sper din tot sufletul ca doamna invatatoare sa ii inteleaga felul de a fi si sa si-o apropie. Am inteles ca esti invatatoare. Daca imi permiti iti voi mai scrie pe PM cerandu-ti sfaturi. Dupa ce ne vom intoarce din vacanta.
malibu
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Apr 2009, 13:25

Mesajde cezara » 21 Iul 2009, 18:29

Cu multa placere! Concediu placut!
cezara
 
Mesaje: 22
Membru din: 05 Mar 2005, 08:25

Mesajde radumariutza » 26 Iul 2009, 23:13

Cu ani in urma m-am lovit si eu de o situatie aproximativ asemanatoare. Am ales sa tin copilul inca un an la gradinita. A fost mai usor pentru ca multi parinti din grupa baiatului au hotarat sa-si dea copiii mai tarziu la scoala. A fost foarte bine pentru cei mici si le-a fost tare usor cand au intrat in clasa I. In timp am regretat alegerea pentru ca au fost tot felul de evenimente si oportunitati pe care baiatul meu le-a ratat pentru anul pierdut fiindca eu am fost prea protectoare. Deci: daca copilul este sanatos recomand inscrierea la scoala. Am avut o fetita care a plans saptamani intregi la inceputul clasei I, dar cu timpul a devenit cea mai curajoasa din clasa. Cu rabdare si intelegere orice copil se adapteaza.
radumariutza
 
Mesaje: 381
Membru din: 16 Mai 2007, 22:14


Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron