angajare in invatamantul prescolar

Mesajde emil » 11 Iul 2009, 15:42

Eu cred totusi ca are relevanta si facultatea, oricat as dori sau am dori sa evitam acest lucru. Nu pot compara Universitatea Bucuresti cu SRL-uri care scot absolventi pe banda.... Stiti bine ca absolventii universitatilor de prestigiu sunt sfidati de absolventi de SRL-uri. In cazul de fata este evidenta relevanta facultatii avand in vedere modul de exprimare.
Este adevarat ca fiecare este liber sa se exprime pe Forum. Nu este nicio opreliste.
Totusi, este un Forum al cadrelor didactice....
...
Ultima oară modificat de emil pe 11 Iul 2009, 15:47, modificat 1 dată în total.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde luminita_anghel » 11 Iul 2009, 16:04

În ceea ce priveşte titlul acestui topic, pot spune că e ales pe măsură! Învăţământul a fost şi se pare că va rămâne singurul domeniu în care "angajarea" este la îndemâna oricui. Personal nu văd unde este nelămurirea doamnei care l-a deschis. E un sector de activitate plin de ingineri cu pretenţii de profesori, absolvenţi de orice vreţi...E loc pentru toată lumea! Era într-adevăr o problemă dacă s-ar fi dorit un post de...avocat! Acolo e nevoie de Facultatea de Drept. În învăţământ însă sunt "angajaţi" şi absolvenţi ai acesteia.
Avatar utilizator
luminita_anghel
 
Mesaje: 92
Membru din: 10 Feb 2007, 22:30

Mesajde emese_d » 11 Iul 2009, 16:33

Mona, in primul tau mesaj pe forum ai scris ca esti studenta in anul III la pedagogie-engleza. Exista combinatia PIPP-lb. engleza?
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

buna!

Mesajde mona_alx » 11 Iul 2009, 16:36

Da,exista.Altfel nu scriam asa ceva.
mona_alx
 
Mesaje: 179
Membru din: 01 Iul 2009, 15:41

Mesajde luminita_anghel » 11 Iul 2009, 18:46

emil scrie:Eu cred totusi ca are relevanta si facultatea, oricat as dori sau am dori sa evitam acest lucru. Nu pot compara Universitatea Bucuresti cu SRL-uri care scot absolventi pe banda....


Aveţi perfectă dreptate! Nici nu există termen de comparaţie între ceea ce se întâmplă astăzi la Credis (în cadrul Universităţii Bucureşti) -unde în doi ani, precum Făt Frumos, termini Colegiul Pedagogic prezentând nişte lucrări "teme pentru acasă"- şi ceea ce era odata în cadrul aşa ziselor SRL-uri, unde se învăţa patru ani, erau examene serioase (pentru că se vroia acreditarea), se făcea practică pedagogică...
Avatar utilizator
luminita_anghel
 
Mesaje: 92
Membru din: 10 Feb 2007, 22:30

Mesajde emil » 12 Iul 2009, 13:46

Eu zic sa nu punem la punct chiar asa un om care are calitatea de a fi interesat de a face educatie, de a fi informat, chiar daca dovedeste lipsuri.

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

ajutor ! prescurtarile din planificari

Mesajde magda_maxim » 12 Iul 2009, 14:34

Buna. am terminat de curand facultatea si vreau sa dau in august examenul pt educatoare, insa pe langa multele materiale pe care nu le gasesc, am gasit intr-o planificare pe 1 saptamana urmatoarele prescurtari ADP, ALA, ADE, ma poate ajuta cineva sa imi explice semnificatia lor, Multumesc frumos. Deasemena v-as mai ruga sa ma ajutati si cu punctul 7.1. respectiv Didactica desfasurarii principalelor categorii de activ. instructiv educative si punctele 7.3 si 7.4 - forme de realizare a obiectivelor activitatilor si proiectarea activitatilor didactice.
magda_maxim
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Iul 2009, 13:07

Mesajde emese_d » 12 Iul 2009, 14:50

Magda, toate raspunsurile le gasesti in Curriculum pentru educatie timpurie, cel care este valabil din 2008-2009.
ADP=activitati de dezvoltare personala
ALA=activitati liber-alese
ADE=activitati pe domenii experientiale
Vezi Planul de invatamant!
http://www.didactic.ro/forum/viewtopic.php?t=11144
Succes!
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Re: ajutor ! prescurtarile din planificari

Mesajde andreea_muntean » 12 Iul 2009, 15:26

magda_maxim scrie:Buna. am terminat de curand facultatea si vreau sa dau in august examenul pt educatoare, insa pe langa multele materiale pe care nu le gasesc, am gasit intr-o planificare pe 1 saptamana urmatoarele prescurtari ADP, ALA, ADE, ma poate ajuta cineva sa imi explice semnificatia lor, Multumesc frumos. Deasemena v-as mai ruga sa ma ajutati si cu punctul 7.1. respectiv Didactica desfasurarii principalelor categorii de activ. instructiv educative si punctele 7.3 si 7.4 - forme de realizare a obiectivelor activitatilor si proiectarea activitatilor didactice.


Daca de curand ati terminat facultatea , cum de nu stiti aceste lucruri , pe care le-ati fi aflat doar consultand curriculum ?Sau ati absolvit Dreptul, nu PIPP ? Si pentru ca nu gasiti un post liber in domeniu , v-ati gandit ca cea mai simpla alegere e sa va prezentati in fata unor copii pana in 7 ani , ca aici e "floare la ureche"?Cum ati trecut prin facultate? Ca acceleratul?
Sunt curioasa daca vreunul din "marii sistemului" citeste aceste aberatii postate pe un forum al cadrelor didactice !
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde magda_maxim » 13 Iul 2009, 16:33

emese multumesc frumos pentru raspunsuri, cat despre cele afirmate de andreea m, vrau sa mentionez ca eu am terminat la facultatea de geografie cu specializarea geografie - urmand sa predau geografie in invatamantul primar, insa am avut o surpriza neplacuta, nu vor sa ne mai recunoasca modulul pedagogic facut, plus case pare ca nici nu ne-au bagat toate cursurile in programa. :roll: Asa ca invatamantul prescolar nu este pt mine o portita de scapare ci o dorinta de a-mi pune in practica cunostintele. Daca mai are cineva materiale care cred ca ar putea sa imi fie de folos, va rog sa ma contactati. raspund si pe messenger (magda_maxim) Multumesc frumos.
magda_maxim
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Iul 2009, 13:07

Mesajde emil » 13 Iul 2009, 21:04

Am rugamintea sa pastrati un ton mai moderat si sa fiti totusi mai toleranta in a judeca prezumtivii colegi/colege, chiar daca situatia este mai...anormala!

numai bine
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde andreea_muntean » 13 Iul 2009, 23:30

magda_maxim scrie:emese multumesc frumos pentru raspunsuri, cat despre cele afirmate de andreea m, vrau sa mentionez ca eu am terminat la facultatea de geografie cu specializarea geografie - urmand sa predau geografie in invatamantul primar, insa am avut o surpriza neplacuta, nu vor sa ne mai recunoasca modulul pedagogic facut, plus case pare ca nici nu ne-au bagat toate cursurile in programa. :roll: Asa ca invatamantul prescolar nu este pt mine o portita de scapare ci o dorinta de a-mi pune in practica cunostintele. Daca mai are cineva materiale care cred ca ar putea sa imi fie de folos, va rog sa ma contactati. raspund si pe messenger (magda_maxim) Multumesc frumos.


Stimata doamna sau domnisoara , daca ati absolvit geografia , nu aveti ce cauta la ciclul prescolar! Nu va jucati cu fragilitatea unui copil , cum sa va prezentati in fata lor cand nu aveti cunostintele minime puse la punct? Nu aveti punctul de plecare , nu consultati curriculum , ce sa mai vorbim de planificarea activitatilor (filtru personal , nu copy-paste...sau maine -poimaine gasim ...oooooorrrrr planificare grupa mare!!).
Ce-ar fi sa solicitam si cate un post de medic pediatru....chiar daca absolvim medicina veterinara!!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde andreea_muntean » 14 Iul 2009, 06:57

emil scrie:Am rugamintea sa pastrati un ton mai moderat si sa fiti totusi mai toleranta in a judeca prezumtivii colegi/colege, chiar daca situatia este mai...anormala!

numai bine


D-le Onea , intentia mea nu este sa judec , sunt subiectiva in acest caz , gandindu-ma doar la copilasii care urmeaza sa paseasca in societate .Este absolut anormal ceea ce se petrece in invatamantul de azi.Sunt convinsa ca cele care solicita"angajare" la gradinita nu constientizeaza ce-nseamna sa lucrezi cu aceasta varsta , copilasii iau drept modele tot ceea ce vad.
Pana cand ne batem joc de intreg sistemul si de esenta sistemului copilul?Nu e cazul sa ne trezim?
Ma intreb , la modul cel mai serios , cum e posibil sa abereze la modul asta si sa mai si posteze pe forum , forumul cadrelor didactice,(atatea cate au mai ramas...)!!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde andreea_muntean » 14 Iul 2009, 07:05

Citind toate mesajele aberante , unele mai aberante decat celelalte , nu pot decat sa ma gandesc la memorabilele versuri ale lui Eminesu :
"Cum nu vii tu , Tepes doamne , ca punand mana pe ei ,
Sa-i imparti in doua cete , in smintiti si in misei ,
Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduci
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni!"

Ar fi frumos , apropo de Eminescu , sa avem un topic al celor pasionati de meserie , de limba si literatura romana ...un topic al celor carora le pasa de sufletele pe care le educa!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Anterior

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori