constructie site

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

constructie site

Mesajde promathrou » 12 Iul 2009, 13:10

Administrez un blog, axat pe matematica de liceu (www.promathrou.com) si sunt pe cale sa-l transform in site, cu mai multe facilitati, pentru a fi interactiv. Am probleme cu implementarea limbajului LaTeX, foarte puternic pentru editare de texte matematice. Ma poate ajuta cineva?
promathrou
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Sep 2004, 19:38

Re: constructie site

Mesajde emil » 12 Iul 2009, 13:43

promathrou scrie:Administrez un blog, axat pe matematica de liceu (www.promathrou.com) si sunt pe cale sa-l transform in site, cu mai multe facilitati, pentru a fi interactiv. Am probleme cu implementarea limbajului LaTeX, foarte puternic pentru editare de texte matematice. Ma poate ajuta cineva?

Intradevar, in lumea stiintifica este sau mai este folosit LaTex. Puteti gasi variante cu interfata grafica foarte buna. Puteti gasi si LaTex intermediat de editoarele obisnuite ale Ms.
Puteti vedea aici:
http://elevatorlady.ca/?gclid=COX8w8al0 ... zAodOxFGJQ
In orice caz, va trebuie sa va instalati programul si sa invatati sa il folositi.
O varianta ar fi aici:
http://www.latex-project.org/ftp.html
Va recomand insa, la scoala, sa folositi pachetul office pentru ca e mai la indemana.

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

LATEX

Mesajde promathrou » 12 Iul 2009, 14:00

Multumesc mult pentru promptitudine! Cu folosirea limbajului sunt deja antrenat (in blogul www.promathrou.com totul e redactat de mine in LaTeX) si am aceasta facilitate datorata platformei WordPress. Site-ul, pe care vreau sa-l initiez, nu dispune de aceasta "jucarie" ...Aici e problema! Pe de alta parte, redactarea cu Equation/MOffice nu permite mutarea pe web...Solutia cu PDF nu-mi surade, caci impune multe manevre, avand in vedere nevoia de a inertveni deseori pe text...; cu LaTeX scriu direct pe web, si am mare libertate de a face corecturi rapide. Voi ceceta link-ul pe care mi l-ati furnizat; inca o data, multumesc!
promathrou
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Sep 2004, 19:38

Mesajde emil » 12 Iul 2009, 14:07

Trebuie sa recunosc ca problema ma depaseste. Ideile de a folosi LaTeX in worldpress si mai ales preocuparea dvs. pentru matematica in acest fel mi se par admirabile.
Poate colegii interesati mai mult de subiect va vor ajuta, sau macar vor urmari cu atentie ceea ce creati dvs.


Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

LaTeX

Mesajde promathrou » 12 Iul 2009, 17:19

Multumesc! Abia acum am constatat ca suntem ...vecini! :)
promathrou
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Sep 2004, 19:38


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator