Ce intelegeti prin: "o supa cel mult la doua zile"

Ce intelegeti prin: "o supa cel mult la doua zile"

Mesajde dannu » 07 Iun 2009, 23:00

Buna ziua,
Am avut o discurie cu copilul meu pe marginea afirmatiei: "o supa cel mult la doua zile". Imi puteti spune va rog care este sensul acestei afirmatii si daca e corecta din punct de vedere lincvistic? Este aceasta exprimare echivalenta cu "cel putin o supa la doua zile"? Dar cu "o supa la cel mult doua zile"? Daca nu care este diferenta dintre ele?
Va multumesc.
dannu
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Iun 2009, 22:27

Re: Ce intelegeti prin: "o supa cel mult la doua zile"

Mesajde andreea_muntean » 08 Iun 2009, 12:09

dannu scrie:Buna ziua,
Am avut o discurie cu copilul meu pe marginea afirmatiei: "o supa cel mult la doua zile". Imi puteti spune va rog care este sensul acestei afirmatii si daca e corecta din punct de vedere lincvistic? Este aceasta exprimare echivalenta cu "cel putin o supa la doua zile"? Dar cu "o supa la cel mult doua zile"? Daca nu care este diferenta dintre ele?
Va multumesc.


Din punct de vedere lingvistic nu este echivalenta cu "cel putin o supa la doua zile", aceasta fiind varianta corecta!
Ultima oară modificat de andreea_muntean pe 08 Iul 2009, 19:27, modificat 1 dată în total.
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19

Mesajde amalia_braila » 27 Iun 2009, 23:48

pt andreea_muntean : corect e "varianta"...inainte sa ne uitam in ograda altuia, mai bine ne uitam la...........nu taxati greselile daca si voi faceti!!!! mult noroc!!!!
amalia_braila
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2008, 10:46

Mesajde andreea_muntean » 08 Iul 2009, 19:29

amalia_braila scrie:pt andreea_muntean : corect e "varianta"...inainte sa ne uitam in ograda altuia, mai bine ne uitam la...........nu taxati greselile daca si voi faceti!!!! mult noroc!!!!


O greseala de tastare , stimata doamna!
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori