Programul "Parteneri pentru Educatie"

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Programul "Parteneri pentru Educatie"

Mesajde mfct » 24 Iun 2004, 13:08

:idea: Microsoft Romania a semnat Memorandum of Understanding cu Ministerul Educaþiei ºi Cercetãrii ºi Ministerul Comunicaþiilor ºi Tehnologiei Informaþiei (MCTI) privind derularea programului "Parteneri pentru Educaþie". Memorandumul a fost semnat de dl. Alexandu Athanasiu (MEC) , de dl. Dan Nica (MCTI) ºi de dl. Silviu Hotâran , General Manager (Microsoft Romania).

:idea: Microsoft Romania îsi propune implementarea la scarã naþionalã a programului "Parteneri pentru Educaþie" , program care se va derula pe o perioadã de 5 ani ºi se va adresa grãdiniþelor , ºcolilor generale ºi liceelor, elevilor ºi cadrelor didactice din sistemul preuniversitar.În baza unui acord separat , Microsoft poate sã ajute la dezvoltarea unui mediu adecvat pentru ºcoli ºi licee privind accesul la tehnologia informaþiei , la promovarea educaþiei pentru o societate informaþionalã ºi la furnizarea pregãtirii necesare pentru crearea de resurse umane competitive în domeniul tehnologiei informaþiei . Microsoft doreºte sã punã la dispoziþie resurse locale pentru asistenþâ tehnicã , pregãtirea ºi certificarea profesorilor , elaborarea de cursuri speciale ºi integrarea lor în programa educaþionalã ºcolarã.
:!: Componentele programului "Parteneri pentru Educaþie":
1. Facilitarea accesului la tehnologia informaþiei prin oferirea de programe software pentru infrastructura IT: Fresh Start : oferirea de licenþe gratuite pentru sistemele de operare Windows care ruleazã pe calculatoarele existente în scoli , primite ca donaþii.
School Agreement : Upgrade pentru Windows (gratuit) ºi Office (oferit la pret modic)
2. Dezvoltarea aptitudinilor necesare creãrii de rezurse umane competitive în domeniul Tehnologiei Informaþiei :
Granturi: cursuri pentru profesori ºi elevi pentru utilizarea calculatorului , de la nivel de bazã , pana la nivel de specialiºti.

Detalii:
http://www.microsoft.com/Romania/Educat ... fault.mspx http://www.fanclubmicrosoft.go.ro/news24_mfct.htm
Avatar utilizator
mfct
 
Mesaje: 50
Membru din: 11 Iun 2004, 15:31
Localitate: Sibiu

Re: Programul "Parteneri pentru Educatie"

Mesajde mircea77 » 24 Iul 2004, 13:09

mfct scrie::
Granturi: cursuri pentru profesori ºi elevi pentru utilizarea calculatorului , de la nivel de bazã , pana la nivel de specialiºti.

Detalii:
http://www.microsoft.com/Romania/Educat ... fault.mspx http://www.fanclubmicrosoft.go.ro/news24_mfct.htm


Concret nu e nimic de fapt !!!!
ince conditii ? o fisa de inscriere ? se plateste ceva ? unde se tin cursurile ? cand au loc ? sau ploua cu gogosi ?!?!?
mircea77
 
Mesaje: 119
Membru din: 27 Apr 2004, 23:09

Raspuns > FAN CLUB MICROSOFT

Mesajde mfct » 24 Iul 2004, 14:49

Granturi pentru Educatie
:arrow: Granturile educaþionale pun la dispoziþie investiþii pe durata urmãtorilor ani, pentru organizarea cursurilor de tehnologia informaþiei pentru elevi ºi profesori ºi pentru a sprijini dezvoltarea curriculei ºcolare bazate pe instrumente IT. Finanþãrile vor sprijini înfiinþarea unor centre locale de instruire a profesorilor, în colaborare cu organizaþii ale comunitãþilor locale, instituþii de educaþie ºi furnizori de servicii de instruire. Centrele de instruire vor folosi un mix de metodologii de instruire, inclusiv instruire online, pentru a oferi instituþiilor educaþionale mai multã flexibilitate . Granturile vor încuraja profesorii sã utilizeze calculatorul ca instrument de predare la clasã ºi ca instrument de perfecþionare facilitând schimbul de experienþã profesionalã. ªcolile care vor generaliza utilizarea instrumentelor TIC în procesul de predare vor fi recunoscute ca ºcoli de succes ºi vor intra în programul de granturi.

Detalii despre granturi : http://www.microsoft.com/romania/educat ... nturi.mspx
Detalii despre "Parteneri pentru Educatie": http://www.fanclubmicrosoft.go.ro/pje%20pil_mfct.htm (pagina oficiala de pe site-ul Fan Club Microsoft - Sectiunea Educationala - Parteneri pentru Educatie > In plus va oferim in exclusivitate lista institutiilor inscrise in PIL - Fresh Start )
Pagina oficiala : http://www.microsoft.com/romania/educat ... fault.mspx

Pentru a participa la programul "Parteneri pentru Educatie" nu trebuie sa platiti nimic !

E-mail : microsoftfcmr@crdnet.ro
Ultima oară modificat de mfct pe 29 Iul 2004, 12:38, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
mfct
 
Mesaje: 50
Membru din: 11 Iun 2004, 15:31
Localitate: Sibiu

Re: Raspuns > FAN CLUB MICROSOFT

Mesajde mircea77 » 24 Iul 2004, 17:34

mfct scrie:Granturi pentru Educatie
:arrow: Granturile educaþionale pun la dispoziþie investiþii pe durata urmãtorilor ani,

Lamurit, asteptam !
mircea77
 
Mesaje: 119
Membru din: 27 Apr 2004, 23:09

Mesajde danis2176 » 25 Aug 2004, 12:45

Eu as fi interesat sa imi pot preda anumite lectii de istorie pe computere, dar nu stiu de unde anume pot sa fac rost de ele. In scoala unde predau avem un laborator de informatica foarte bine pus la punct, dar nimeni nu se ocupa de partea practica. Sunt vreo2 profesori care il folosesc, dar as vrea sa predau si eu elevilor lectii virtuale, asa poate le starnesc mai bine interesul.
Avatar utilizator
danis2176
 
Mesaje: 88
Membru din: 19 Aug 2004, 12:54
Localitate: timisoara

Mesajde mircea77 » 25 Aug 2004, 14:38

danis2176 scrie:Eu as fi interesat sa imi pot preda anumite lectii de istorie pe computere, dar nu stiu de unde anume pot sa fac rost de ele. In scoala unde predau avem un laborator de informatica foarte bine pus la punct, dar nimeni nu se ocupa de partea practica. Sunt vreo2 profesori care il folosesc, dar as vrea sa predau si eu elevilor lectii virtuale, asa poate le starnesc mai bine interesul.


Creazati tu inai niste materiale, daca vrei foloseste si de AEL, daca nu vezi pe la firme ce programe sunt !
mircea77
 
Mesaje: 119
Membru din: 27 Apr 2004, 23:09

Vorbe, vorbe....

Mesajde dana_t » 04 Oct 2004, 16:35

Chestiunea asta cu tehnologia este praf in ochii lumii..... Am posibilitatea tehnica sa pun si sa folosesc internetul la clasa, dar imi interzice conducerea. Oricum, calculatorul e parolat si nu era pericol de alte complicatii...
Deocamdata folosesc softuri, dar si acelea sunt doarte scumpe si nu-mi permit mereu.
Are cineva vreo idee?

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Re: Vorbe, vorbe....

Mesajde emil » 05 Oct 2004, 10:16

dana_t scrie:Chestiunea asta cu tehnologia este praf in ochii lumii..... Am posibilitatea tehnica sa pun si sa folosesc internetul la clasa, dar imi interzice conducerea. Oricum, calculatorul e parolat si nu era pericol de alte complicatii...
Deocamdata folosesc softuri, dar si acelea sunt doarte scumpe si nu-mi permit mereu.
Are cineva vreo idee?

Dana


E foarte rau ca nu sunteti ajutata!
Este obligatia conducerii scolii sa va dea tot concursul pentru utilizarea calculatorului la clasa. Spuneti-le ca MEC IMPUNE acest lucru.
Internet e o sursa excelenta de documentare, daca e folosit constient.
Faceti o cautare si veti gasi si software free sau la preturi mici.
Va recomand de exemplu, software "furnicuta", facut parca la o firma din orasul dvs.!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori