Waldorf

Mesajde bursucika » 06 Iun 2009, 01:05

din experienta spun ca wardorf este o alternativa exceptionala.comparativ cu step cu traditonal...si daca as avea un copil nu as ezita niciun moment sa il dau sa urmeze o astfel de scoala,chiar daca am predat la traditioanal si de la anu' voi preda la step(fortata de imprejurari).
bursucika
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Oct 2007, 10:11

SCRIU IN CUNOSTIINTA DE CAUZA

Mesajde gust_bogdan » 14 Iun 2009, 22:18

Salutari tuturor celor care citesc aceste randuri.

Stiu ca am ajuns pe aici cu o mica intaziere, dar...voi incerca sa va dau un raspuns din punctul de vedere al unuia care a trecut prin waldorf. De asemenea cu toate ca nu voi putea fi obiectiv 100 %, voi incerca sa imi pastrez impartiabilitatea pana la sfarsit.

Asa cum am descris subiectul pedagogia waldorf este intr-adevar o alternativa a sistemului traditional.....si asta nu pentru ca nu ar fi bun, dar pana si cei care practica acest sistem sunt de acord ca intotdeauna este loc de mai bine.

Eu sunt absolventul sistemului Waldorf in Iasi. Am urmat atat cursurile gimnaziului, cat si ale liceului.., deci scolarizarea mea a avut o relativa continuitate in acest sistem. Da....mi-ar fi placut sa incep de la gradinita, dar multumesc domnului ca am urmat si acest putin.

Voi trece direct la finalizare si de aici veti intelege multe. Am terminat liceul in anul 2000 si am sustinut examenul de bacalaureat. In acelasi an am inceput cursurile unei facultati de drept pe care am finalizat-o 4 ani mai tarziu. Astazi la 9 ani de la absolvire sunt consilier juridic al unei companii de prestigiu international cu sediul in Firenze (Florenta) Italia. Compania in care lucrez are diverse domenii de activitate si un numar semnificativ de angajati si colaboratori.

Pana sa ajung aici va jur ca am aplicat tot ce am invatat in sistemul waldorf si in viata reala. Nu va ganditi ca sistemul Waldorf va da raspunsuri la tot ceea ce sistemul traditional nu poate raspunde, doar ca te invata sa gasesti singur raspunsurile.

In prezent am un CV care este competitiv cu al oricarui alt absolvent al sistemelor de invatamant din toata Uniunea Europeana si ma bucur de cunostiintele acumulate pe parcursul anilor petrecuti in scoala.

De asemenea ar mai fi de mentionat ca sistemul waldorf nu doar scolarizeaza elevul, dar dezvoltandu-i personalitatea si dandu-i posibilitatea sa se exprime liber. il pregateste pentru ceea ce va fi dupa ce trece acel examen de maturitate (Bacalaureatul).

Vreti sa stiti cum se simte un copil la scoala Waldorf.....este "coplesit" de atentia de care are parte.... . Eu personal aveam senzatia ca parintii mi-au angajat profesori pentru fiecare disciplina in parte si ca nu trebuia sa ii impart cu nimeni, si asta cu toate ca eram 22 de elevin in clasa mea.

Referitor la sistemul educational si impartirea materiilor pe epoci, vreau sa va spun ca este cea mai buna "gaselnita" pe care fiinta umana a introdus-o intr-un plan de scolarizare. Pentru ca tot vorbeam de continuitatea, voi descrie putin pentru cei care nu sunt familiarizati cu notiunea de epoca ce vrea sa insemne acest lucru.

Materiile principale din programa scolara (Limba Romana, Matematica, Fizica, Chimie, Istorie, Geografie si altele) sunt impartite pe epoci. In fiecare zi timp de doua sau trei saptamani (uneori chiar si 4), timp de 2 ore la inceputul zilei se studiaza una dintre materiile principale.Aceste 2 ore se fac fara pauza tocmai pentru a pastra continuitatea informatiei transmise catre elev. Urmatorul curs nu are loc dupa o saptamana cand elevul distrat poate ca nici nu isi mai aduce aminte ce zicea profu' saptamana trecuta, dar chiar a doua zi dimineata, cand elevul cu mintea limpede este pregatit sa absoarba din nou informatiile trensmise de profesor. Dupa terminarea materiei si implicit a epocii elevul deja a inteles ceea ce i se expune si pentru a se vedea cu cat din informatia circulanta a ramas este "supus" tezei aferente. Pe parcursul epocii elevii fac referate si participa interactiv, nu sunt doar niste statui care nu au voie decat sa toceasca pentru a lua note de trecere...... Prin aceasta informatie nu urmaresc sa aduc vre-o ofensa vre-unui dascal care se simte putin cu musca pe caciula, dar trebuie sa admiteti ca este asa in anumite cazuri.

Acestea sunt cateva din informatiile care am considerat ca trebuie sa vi le aduc la cunostiinta, dar raman foarte multe lucruri pe care sunt oricand dispus sa vi le povestesc.

Pentru orice fel de informatii:

[cenzurat , va rog utilizati mesageria privata]
PS. As vrea sa multumesc cu aceasta ocazie tuturor celor care m-au ajutat sa parcurg acest drum (cine se simte cu musca pe caciula doua degete sus..... :D ) si as vrea sa va mai spun ca sunt mandru ca sunt Waldorf Product
gust_bogdan
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Iun 2009, 21:28

Anterior

Înapoi la Alternative educationale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori