Laborator mecatronica

Laborator mecatronica

Mesajde petrosimi » 26 Sep 2006, 12:09

V-as ruga ,cine ar putea sa-mi dea informatii despre ce ar putea contine un proiect pentru infiintarea unui ,,Laborator de mecatronica '' in liceu ,v-as fi recunoscatoare daca mi-ati da un sfat sau daca m-ati indruma unde as putea gasi informatii despre ce ar trebui sa contina un astfel de laborator.
Va multumesc.
petrosimi
 
Mesaje: 14
Membru din: 12 Feb 2006, 17:55

Mesajde kovacsstefan » 12 Oct 2006, 21:15

Stimate coleg,
Este greu de realizat un laborator de mecatronica. Exista firma ,,Festo" din Germania care realizeza aparatura modulara pentru laboratoarele de mecatronica. Poti sa te informezi pe site-ul www.edtehno.dublu.ro la sectiunea ,, E. T. Mecatronica" (vei gasi si asemenea laboratoare). Domnul profesor universitar Maties Vistrian, seful catedrei de ,, ....Mecatronica" din cadrul Fac. de Mecanica - Universitate Tehnica Cluj te poate ajuta cel mai bine.
Sa nu uiti, a aaprut prima carte de mecatronica care se adreseaza invatamantului preuniversitar < Elemente de mecatronica>. Informati pe www.edtehno.dublu.ro. Pentru comenzi www.edusoft.ro
Succes!
Daca mai doresti informatii poti sa ma contactezi pe forumul site-ului www.edtehno.dublu.ro
kovacsstefan
 
Mesaje: 41
Membru din: 10 Oct 2004, 17:54

Mesajde petrosimi » 17 Oct 2006, 22:47

Multumesc pentru raspuns ,m-am mai informat si la Facultatea de Mecanica din Iasi si am aflat de domnul Vistrian Maties ca ar fi infiintat un laborator complet de mecatronica la Cluj dar eu incerc sa vad cu ce anume trebuie sa incep si voi cauta si la adresele pe care mi le-ati indicat dumneavoastra.
Va multumesc.
petrosimi
 
Mesaje: 14
Membru din: 12 Feb 2006, 17:55

Re: Laborator mecatronica

Mesajde emil » 19 Oct 2006, 23:09

petrosimi scrie:V-as ruga ,cine ar putea sa-mi dea informatii despre ce ar putea contine un proiect pentru infiintarea unui ,,Laborator de mecatronica '' in liceu ,v-as fi recunoscatoare daca mi-ati da un sfat sau daca m-ati indruma unde as putea gasi informatii despre ce ar trebui sa contina un astfel de laborator.
Va multumesc.


Scuze ca nu am vazut mesajul si raspund mai tarziu: Eu as lua in astfel de laborator:
- unul doua calculatoare
- interfete de proces(carduri de achizitie)
- motoare pas cu pas
- software adecvat, eventual LabView
Apoi m-as apuca sa fac masini comandate de calculator. Nu e greu!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde petrosimi » 21 Oct 2006, 14:09

Multumesc, chiar am auzit de acet program Labview dar nu stiu exact ce se poate face cu el ,dar voi cauta mai multe informatii si despre acesta.
Este interesant de realizat niste masini comandate de calculator , mai ales ca eu lucrez la un liceu cu profil de transporturi.
Multumesc pentru raspunsuri si pentru idei.
petrosimi
 
Mesaje: 14
Membru din: 12 Feb 2006, 17:55

mecatronic?

Mesajde igherman » 13 Oct 2007, 19:13

Aparatur? de laborator pentru mecatronic? o pute?i ob?ine d[reclama, cenzurat]
igherman
 
Mesaje: 5
Membru din: 12 Oct 2007, 23:23

Mesajde petrosimi » 18 Oct 2007, 19:07

Multumesc pentru informatii. O zi buna
petrosimi
 
Mesaje: 14
Membru din: 12 Feb 2006, 17:55

Re: Laborator mecatronica

Mesajde drkocher » 14 Iun 2009, 17:10

Buna ziua,

Aparatura pentru laboratoare de mecatronica [reclama, cenzurat]
Cu stima,
Ing. Alexandru Floca



petrosimi scrie:V-as ruga ,cine ar putea sa-mi dea informatii despre ce ar putea contine un proiect pentru infiintarea unui ,,Laborator de mecatronica '' in liceu ,v-as fi recunoscatoare daca mi-ati da un sfat sau daca m-ati indruma unde as putea gasi informatii despre ce ar trebui sa contina un astfel de laborator.
Va multumesc.
drkocher
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Iun 2009, 15:10


Înapoi la Discipline tehnice / tehnologii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori