Roman al experienței

Roman al experienței

Mesajde rrrrrr » 30 Mai 2009, 09:56

Bună ziua!
Am o nelămurire în legătură cu ce opere literare se încadrează la categoria roman al experienței (în afară de ”Maitreyi”). Aș vrea să știu dacă romanul ”Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război” este considerat, în mod unanim, roman al experienței.

P.S. V-aș ruga să îmi răspundeți numai dacă sunteți siguri în procent de 100% de cele afirmate.
Vă mulțumesc!
rrrrrr
 
Mesaje: 2
Membru din: 30 Mai 2009, 09:44

Roman al experientei

Mesajde lilianamusat » 04 Iun 2009, 16:06

Putem incadra in aceasta categorie Nunta in cer de Mircea Eliade, dar si Ultima noapte.... de Camil Petrescu.
Avatar utilizator
lilianamusat
 
Mesaje: 161
Membru din: 15 Ian 2006, 21:06
Localitate: Giurgiu

Mesajde rrrrrr » 04 Iun 2009, 17:04

Multumesc!
rrrrrr
 
Mesaje: 2
Membru din: 30 Mai 2009, 09:44

Re: Roman al experienței

Mesajde andreea_muntean » 08 Iun 2009, 12:34

rrrrrr scrie:Bună ziua!
Am o nelămurire în legătură cu ce opere literare se încadrează la categoria roman al experienței (în afară de ”Maitreyi”). Aș vrea să știu dacă romanul ”Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război” este considerat, în mod unanim, roman al experienței.

P.S. V-aș ruga să îmi răspundeți numai dacă sunteți siguri în procent de 100% de cele afirmate.
Vă mulțumesc!


Fiind alcatuit pe baza unui jurnal de campanie( idee preluata de la Marcel Proust ) , Ultima noapte... este roman al experientei.
andreea_muntean
 
Mesaje: 440
Membru din: 08 Feb 2007, 01:19


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori