Ce parere aveti despre ceea ce se intampla in scoli?

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Ce parere aveti despre ceea ce se intampla in scoli?

Mesajde evrica38 » 19 Mai 2009, 12:48

Ce parere aveti despre ceea ce se intampla in scoli?
Lucrez de ani buni intr-o scoala cu 1 500 de elevi, scoala condusa de 1 director si 2 directori adjuncti. Pana aici nimic nou sub soare. La noi se intampla,insa urmatoarea problema. Cadrele didactice, profesori sau invatatori care doresc sa desfasoare proiecte educationale (la nivel judetean, interjudetean sau national) nu pot face acest lucru, daca in echipa de coordonare a proiectului nu sunt trecuti si directorul impreuna cu d-nele adjuncte; altfel domiile lor nu semneaza proiectul/diplomele de participare. Vi se pare normal? Eu nu stiu ce sa mai cred! A scrie un proiect si a-l desfasura presupune un volum foarte mare de munca; si te trezesti ca dupa atata munca "imparti " succesul, nu responsabilitatea, cu niste persoane care nu au avut nicio contributie, ci doar ti-au dat o semnatura prin care ti se ligitimeaza apartenenta la o institutie. Credeti ca e normal? Unii muncesc si altii se incarca de diplome nemuncite. As dori sa cunosc si parerea d-voastra
evrica38
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Feb 2009, 20:38

opinie

Mesajde cerina » 19 Mai 2009, 14:53

Raspund doar pentru a afla ca suferinta dumneavoastra are ecou, deoarece sunt convinsa ca ceea ce voi afirma este doar o constatare, nu o solutie.
Eu cred ca ce se intampla astazi in scoli este o consecinta a ceea ce se intampla astazi in Romania. Iar ceea ce se intampla astazi in Romania este zvarcolirea ultima a zgurei din vasul zguduit de revolutie la care se adauga o bulversare fara echivoc la nivel mondial a sistemului de valori ce a fundamentat structura societatii actuale. Traim intr-o lume care functioneaza dupa legi care inca nu s-au inventat.Incercati ca paleativ sfatul lui Eminescu: "Tu ramai la toate rece" si pe cel socratic privind cunoastere de sine.Cum nu putem fi cu nimic mai mult decat ceea ce suntem trebuie sa ne acceptam conditia. Cu demnitate.
cerina
 
Mesaje: 16
Membru din: 25 Sep 2008, 20:19

Mesajde scolar » 25 Mai 2009, 17:58

Nu cred ca o sa mai dureze mult nebunia. Nu din cauza ca va face cineva ceva de bunavoie. O sa fim obligati de comunitatea europeana sa fim ca ei.
scolar
 
Mesaje: 7
Membru din: 25 Feb 2007, 12:11

Mesajde cerina » 27 Mai 2009, 17:09

Nu cred in Dumnezeu.Fiind facuti dupa chipul si asemanarea lui, am fost totusi alungati din rai pentru nesupunere. Dumnezeul nostru nu va fi UE cum nu a fost nici Imperiul Roman. S-a ales prraful de Dacia Felix imediat dupa retragerea aureliana.Singura speranta e sa reusim prin noi insine si 2000 de ani de incercari o neaga.
cerina
 
Mesaje: 16
Membru din: 25 Sep 2008, 20:19


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori