subiectiva si pronumele relativ "care"

subiectiva si pronumele relativ "care"

Mesajde v_lori » 03 Feb 2008, 13:08

Buna,

Eu sunt in ceata si nu vad rezolvarea acestei chestiuni asa ca va rog sa-mi raspundeti voi. Problema sta asa: se da textul "... trenul accelerat care trebuie sa le duca la Bucuresti" - fraza este din D-l Goe, al lui Caragiale. Problema se pune in felul urmator: care este functia sintactica a pronumelui relativ "care"? Mie imi suna a subiect, dar ce ma fac, caci vb "trebuie" este impersonal si dupa el urmeaza o subiectiva, deci nu poate fi subiect. Atunci ce functie are acest pronume in cadrul atributivei "care trebuie"?

Va rog frumos luminati-ma! javascript:emoticon(':cry:')
Crying or Very sad
v_lori
 
Mesaje: 9
Membru din: 18 Sep 2006, 23:06

Mesajde kuki » 12 Feb 2008, 01:42

CARE nu este subiectul verbului trebuie ci al verbului sa duca. verifica grmatica academiei. exista subiecte care se afla la distanta de verbul lor. ca si in cazul. el trebuie/sa plece. el este subiectul pentru sa plece scucovyahoo.com
kuki
 
Mesaje: 7
Membru din: 21 Apr 2005, 12:53

Mesajde v_lori » 12 Feb 2008, 11:10

kuki scrie:CARE nu este subiectul verbului trebuie ci al verbului sa duca. verifica grmatica academiei. exista subiecte care se afla la distanta de verbul lor. ca si in cazul. el trebuie/sa plece. el este subiectul pentru sa plece scucovyahoo.com


Multumesc pentru raspuns, dar ceata tot nu s-a ridicat de pe mintea mea. Atunci, daca este cum spui tu, verbul"sa duca" are doua subiecte si "trenul" si "care", deci avem o reluare a subiectului? Si in acest caz, cum se desparte fraza in propozitii?Care este subiectiva, care trebuie sa-i urmeze vb "trebuie"?
v_lori
 
Mesaje: 9
Membru din: 18 Sep 2006, 23:06

Mesajde dinaardelean » 01 Mai 2008, 22:57

Eu zic asa: pronumele relativ"care" este subiect pentru verbul "sa duca". Verbul "trebuie" se ia separat. Poate ma insel, nu sunt sigura. La o prima lectura am fost tentata sa spun alfel, dar m-am mai gandit...si totusi nu sunt sigura.In niciun caz "trenul " si "care" nu se iau in aceiasi propozitie, deoarece pronumele relativ "care" substituie, la nivelul propozitiei in care sta, substantivul "trenul".
dinaardelean
 
Mesaje: 30
Membru din: 12 Noi 2007, 20:27

Mesajde paulux » 05 Mai 2008, 08:46

Aşa cum s-a spus deja, corect, pron. relativ "care" este subiect în P2:"să le ducă..."

Pt. v_lori:
"Atunci ce functie are acest pronume in cadrul atributivei "care trebuie"?
Răspunsul meu:
"Care" are rolul de conector (realizează subordonarea), deci are o funcţie strict relaţională (de legătură), nu are funcţie sintactică în atributivă, ci în subiectiva următoare!
paulux
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Apr 2008, 09:14

Mesajde dorolti_gabriel » 21 Mai 2009, 23:51

v_lori scrie:
kuki scrie:CARE nu este subiectul verbului trebuie ci al verbului sa duca. verifica grmatica academiei. exista subiecte care se afla la distanta de verbul lor. ca si in cazul. el trebuie/sa plece. el este subiectul pentru sa plece scucovyahoo.com


Multumesc pentru raspuns, dar ceata tot nu s-a ridicat de pe mintea mea. Atunci, daca este cum spui tu, verbul"sa duca" are doua subiecte si "trenul" si "care", deci avem o reluare a subiectului? Si in acest caz, cum se desparte fraza in propozitii?Care este subiectiva, care trebuie sa-i urmeze vb "trebuie"?

Sper sa se ridice total ceata. Substantivul TRENUL nu este subiect nicaieri, ci complement direct (determina verbul "asteapta"). Trebuia sa verifici asta intr-un context care, intr-adevar sa te lumineze. Iata-l : "...aşteaptă cu multă nerăbdare, pe peronul din urbea X, trenul accelerat care trebuie să le ducă la Bucureşti." : De aici rezulta foarte clar ca predicatul "sa duca" nu are decat un singur subiect, pronumele relativ "care"... si s-a facut lumina. :shock:
dorolti_gabriel
 
Mesaje: 10
Membru din: 12 Mar 2007, 13:49


Înapoi la Limba şi literatura română

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator