statutul logopedului /fişa postului

statutul logopedului /fişa postului

Mesajde ninaprofa » 27 Mai 2007, 22:26

Aş dori să aflu dacă are cineva (sau la ALR dacă există) codul deontologic al logopedului,statutul logopedului, fişa postului aprobată de minister. Noi avem în DB. doar o fişă de evaluare a activităţii logopedului şi proiecte pentru restul.
Ne interesează şi modul de organizare a activităţii în cabinetele logopedice interşcolare. Faceţi activ. terapeutice numai în sediul central al cabinetului sau mergeţi în toate unităţile arondate indiferent dacă aveţi sau nu spaţiu şi dotare minimă.
ninaprofa
 
Mesaje: 34
Membru din: 04 Ian 2006, 10:46

Mesajde mrazvy1 » 29 Mai 2007, 20:49

Din cite stiu eu, nu exista un cod deontologic al logopedului, nici un statu care sa faca sa fie protejat. Asociatia logopezilor din Romania, desi functioneaza, nu este afiliata Colegiuluii psihologilor din Romania. Asa ca, fara aceasta afilere, Asociatia nu poate face ma lucru pentru noi, cei din tara.
In cea ce priveste fisa de evaluare a logopedului si fisa postului, pot sa spun ca la noi in judet exista asa ceva. Inspectoratul a primit ceva, care din pacate era cam depasit. Cu ajutorul inspectoratului, acesta fisa de evaluare e fost rediscutata la nivelul CErcului Pedagogic la Logopezilor pe judet, si apoi aprobata de inspectorat. Acesta, la rindul lui, a trimis ulteriort fisele de evaluare la scoli.
Fisa postului la fel a fost si ea completata si adaugita, deoarece era cam depasita. la fel s-a procedast si cu ea.
Acum incercam sa ne pune de acord cu un singur model de fisa logopedica, incit la inceputul anului scolar viitor sa putem lucra cu totii pe acelasi model.
mrazvy1
 
Mesaje: 12
Membru din: 14 Feb 2007, 22:54

Mesajde hori » 30 Mai 2007, 13:41

NOI FACEM DOAR IN SCOALA NOASTRA DEOARECE E O SCOALA SPECIALA. Ma intereseaza si pe mine statutul logopedului.
Avatar utilizator
hori
 
Mesaje: 366
Membru din: 11 Apr 2007, 14:40

Mesajde hori » 16 Iul 2007, 14:59

deci nu stie nimeni de asa ceva??
Avatar utilizator
hori
 
Mesaje: 366
Membru din: 11 Apr 2007, 14:40

statutul logopedului

Mesajde betiana » 16 Iul 2007, 15:27

Intr-adevar, nu putem avea un statut sau cod deontologic deoarece nu suntem afiliati la Colegiul Psihologilor. Nu exista in facultate o specializare in logopedie si de aceea Colegiul cu greu ne-a recunoscut profesia, chiar daca majoritatea am absolvit psihologia.Dar, ... v-as propune, ca orientadu-va dupa codul deontologic al psihologului sa propuneti cateva idei pentru codul deontologic al logopedului si sa le postati pe pagina www.abecedar.com/asociatialogopezilor
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

statutul logopedului /fişa postului

Mesajde ninaprofa » 21 Iul 2007, 21:12

Multumesc , pentru informatie, eu le avem in vedere pe cele din UE .Sper ca pana la inceperea noului an scolar dupa ce ma voi consulta cu colegii sa pot posta si pe abecedar si pe didactic codul , fisa postului si fisa de evaluare a activitatii revizuita ,pentru dezbatere si observatii .Poate impreuna cu asociatia si cu colegii din tara reusim sa avem un standard al activitatii noastre.
Pacat ca nu avem ca si celelalte tari europene o facultate de logopedie, SAU MACAR O SPECIALIZARE. Recunosc ca noi suntem logopezi scolari si cazuistica noasta nu este asa de grava ca a celor din spitale, dar si noua ne trebuie o formare compexa in conditiile in care se integreaza in scoala de masa din ce in ce mai multi copii cu nevoi speciale care ne cer ajutorul. Si daca am fi sinceri pana la capat am vedea ca in facultate la momentul acesta se pune doar baza formarii profesionale si ca logoped bun nu devii decat dupa cativa ani de practica,daca ai mentori buni , interes si daruire
ninaprofa
 
Mesaje: 34
Membru din: 04 Ian 2006, 10:46

perfectionari

Mesajde nastase » 11 Noi 2007, 23:01

buna ziua dragi colegi
eu stiu ca se organizează cursuri pe logopedie in centre universitare, am gasit de ex. in Viata medicala ofertă de cursuri post universitare pentru medici unde exista si ptr. catedra de logopedie- de exemplu ptr. dislalii si afazii perioade diferite ale anului.se referă la logopezii ce lucrează in spitale dar sigur nu vom fi refuzaţi.
nastase
 
Mesaje: 33
Membru din: 09 Apr 2007, 13:15

statut

Mesajde angela_ghrsm » 17 Feb 2008, 13:41

Am încercat eu să concep un fel de statut al logopedului pe care-l voi posta pe forum, urmând ca voi, dragi colegi, să veniţi cu completări, deoarece ne aşteaptă vremuri grele dacă nu ne înconjurăm cu legi clare. De ce nu ne-am afilia la colegiul psihologilor ? costă aşa de mult ? cine vrea să dezvolte o carieră de logoped, trebuie să plătească. Obrazul subţire cu cheltuială se ţine ! trebuie să ne unim şi să ne apărăm drepturile.
Ultima oară modificat de angela_ghrsm pe 28 Feb 2008, 16:16, modificat 1 dată în total.
angela_ghrsm
 
Mesaje: 120
Membru din: 01 Feb 2007, 15:23

de acord cu Angela...

Mesajde nastase » 18 Feb 2008, 00:49

Sunt de acord, am trecut prin asemenea ....descrise mai sus dar pot spune ca am avut si bucurii,participand cu o lucrare pe logopedie la simpozionul international al psihologului scolar de la Bucuresti sept.2006
http://www.isep2006.org/ deja a aparut si volumul cu o parte, selectate din lucrarile simpozionului. Sper sa fim uniti si cineva sa conduca bine atat ideile cat si bunul mers al Asociatiei care stiu ca exista.
nastase
 
Mesaje: 33
Membru din: 09 Apr 2007, 13:15

Mesajde logoped_aspirant » 13 Apr 2009, 12:54

Pentru ca sunt oarecum la inceput de drum am nevoie de niste sfaturi si pareri si v-as fi recunoscatoare pentru orice ajutor.
Anul acesta imi iau licenta in psihopedagogie speciala si vreau sa ma orientez spre logopedie.
Vreau sa urmez un curs de masterat si am doua optiuni:

1)Psihologie clinica
2)Terapie logopedica

Atestarea in Logopedie da drept de libera practica numai in Psihologie clinica -interventii specifice(logopedie),in timp ce Atestarea in Psihologie clinica da drept de libera practica in Psihologie clinica(cu toate competentele pe care aceasta le implica...printre care si logopedie)

In aceste conditii...de ce ar mai face un proaspat absolvent de facutate master in terapie logopedica,din moment ce psihologia clinica ofera mai multe optiuni printre care si logopedia??!

Urmatoarea mea intrebare este daca atestatul de libera practica in logopedie se poate obtine automat dupa terminarea facultatii?Daca da...in ce conditii?Eu am facut facultatea in sistem Bologna(3 ani)si mi se pare putin aiurea sa imi iau dreptul de libera practica in logopedie dupa doar 3 ani de facultate in care Logopedia a fost o simpla materie de studiu.

Incerc sa imi "construiesc"o traiectorie in ceea ce priveste cariera...dar pare foarte greu datorita insuficientelor reglementari in ceea ce priveste profesia de Logoped.

va multumesc,
Diana
logoped_aspirant
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Apr 2009, 15:44

statutul logopedului, fisa postului

Mesajde betiana » 16 Mai 2009, 14:07

betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37


Înapoi la Invatamant special / psihologie scolara

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori