3

3

Mesajde sdaniela » 14 Feb 2009, 12:39

multumesc mult...
Ultima oară modificat de sdaniela pe 16 Feb 2009, 19:36, modificat de 2 ori în total.
sdaniela
 
Mesaje: 8
Membru din: 21 Noi 2008, 22:44

Mesajde maria_oniga » 15 Feb 2009, 17:48

Nu era nevoie sa te loghezi de mai multe ori si sa insisti sa ti se rezolve problemele. Nu prezinta nici o dificultate, ti le-am rezolvat totusi (poate iti dai seama ca ia ceva timp redactarea lor), dar sa nu-ti faci un obicei din a cere de-a gata. Apoi, intrebarea e: vei pricepe ceva din rezolvari? Sau le vei copia in caiet si atat? Exista si alte metode de rezolvare, mai ocolit, pe care le puteai depista si singura. Si ar fi bine sa te dai cine esti si nu profesoara de romana, alte specialitati... Mai ai pana acolo.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde sdaniela » 15 Feb 2009, 19:20

nu ma dau profesoara de romana....is eleva in clasa a7a....de unde ti s-ar parea k as fi prfesoara de romana sau de alte specialitati...ai fost cam dura...oricum multumesc tare mult...si nuj dak o sa ma crezi sau nu(problema ta) am inteles rezovlarile...le-am incercat de mai multe ori dar pur si simplu nu-mi ieseau caci gresisem din neatentie....ms inca o data...:|:-S
sdaniela
 
Mesaje: 8
Membru din: 21 Noi 2008, 22:44

Mesajde maria_oniga » 15 Feb 2009, 21:18

1. Daca crezi ca sunt vreo eleva de clasa a VII-a si ca in aceasta calitate ti-am trimis astfel de rezolvari, te inseli. 2. La logare ti s-au cerut niste date de identificare, acolo aveai si o caseta pe care o puteai completa corespunzator (elev), iar la specialitate, nimic. 3. Si daca par dura, este pentru ca asa trebuie sa fie un dascal fata de un elev care in loc sa-si faca singur temele apeleaza la profesori pe forum. Sau ti se pare ca aici e "clopotel.ro"?
Dar pana una alta, ma bucur ca ai inteles problemele.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde catalinbalan » 07 Mai 2009, 10:16

Doamna profesoara Oniga...daca fata este in clasa a vii-a si a inteles rezolvarile dumneavoastra atunci este extraordinar :fata e chiar talentata la chimie . De asemeni este posibil sa foloseasca contul mamei ei . V-ati gandit la acest fapt ? Daniela , felicitari ! Totusi nu trebuia sa stergi textul problemelor . Iar daca tot suntem la capitolul observatii as avea si eu niste neclaritati , doamna profesoara : de ce ati notat cu ro1 (inlocuiti mental cu litera greceasca) trei densitati diferite si de ce datele initiale nu sunt clare? Stiu ca sunteti mai atrasa de fizica dar ceea ce intereseaza este intelegerea fenomenelor ( in general chimice sau fizico-chimice) despre care este vorba in problema si de preferat regula de 3 simpla unde este cazul pentru o intelegere aprofundata a partii de rezolvare matematica. Simpla aplicare a unor formule din pacate nu are cum sa conduca la nimic bun . Ceea ce este important aici este de a da o rezolvare cat ma pe intelesul tuturor .
catalinbalan
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Apr 2009, 06:55

Mesajde maria_oniga » 07 Mai 2009, 17:32

Câteva nelămuriri/lămuriri domnule “catalinbalan”:
1. La ID-ul dv figurează specialitatea “informatică”, dar văd că vă pricepeţi doar la comentarii pe forum la fizică şi chimie.
2. La ID-ul dv nu e trecută nici o şcoală, dar văd că vă interesează f mult cum merg lucrurile pe-aici.
3. La ID-ul dv nu figurează nici un material postat, e drept, doar lucrurile neîncepute pot fi de nota 10!
4. Nu aştept să înţelegeţi rezolvarea unor probleme al căror text nu l-aţi citit, asa cum singur menţionaţi. Chiar mă-ntreb ce factor poate declanşa dorinţa unui om de a citi rezolvarea unor probleme al căror text nu există decât poate speranţa de a găsi vreun “nod în papură”.
5. Dar, chiar şi fără textul problemelor se poate constata că sunt doar două densităţi şi nu 3, iar prin copiere am omis să schimb indicele 1 cu 2 la a doua densitate, eroare repetată de altfel la pb 2 şi 3. Fără intenţie rău-voitoare, aţi fi remarcat că aceste erori s-au strecurat doar la scrierea datelor problemelor, nu şi la rezolvare, cea care era importantă.
6. Ceea ce v-a deranjat probabil mai mult e că n-aţi întâlnit o astfel de metodă de rezolvare, că formula folosită la pb 1 punctul c) şi la pb 2 nu aţi mai întâlnit-o. Şi ştiţi de ce? Pentru că ea nu există! (în cărţi, evident!). Numai că eu am postat-o acolo unde am crezut de cuviinţă cu explicaţiile şi aplicaţiile corespunzătoare. Mult succes la înţelegerea ei! (Poate că fata respectivă chiar e inteligentă! Deşi e doar în clasa a VII-a!)
7. Şi dacă o cifră scrisă greşit, într-un loc în care se subînţelegea de altfel de la sine varianta corecta, v-a adus aici, îmi asum eroarea. Dar, cred mai degrabă că atitudinea dv e o eroare!
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde catalinbalan » 07 Mai 2009, 22:49

Eu mi-am exprimat opinia cu delicatetea maxima de care am putu da dovada in acel moment.Daca vedea postul dumneavoastra mama fetei cred ca era cu mult mai dificil pentru dumneavoastra . O sa evit o disputa personala cu dumneavoastra pe acest forum . Ceea ce am vrut numai sa va atentionez este sa evitati sa ofensati copii cu o atitudine prea "profesorala .Cat despre mine am facut cel putin tot atatia ani de facultate ca dumneavoastra si am varsta care o am. La atidunea de care ati dat dovada si la insiruirile pe puncte cred ca erati cam nervoasa , nu? Unde ati demonstrat ca dati dovada de respect fata de un adult cu cel putin aceeasi instruire ca dumneavoastra ? Daca vreti sa vedeti cat mai tin minte din matematica , fizica si chimia de liceu si facultate sau sa-mi vedeti parul carunt sunteti libera sa ma adaugati pe messenger . Oricum va asigur ca toate observatiile mele au fost facute fara rautate si nici nu m-am uitat in profilul dumneavoastra sa vad ce sunteti . Am presupus ca sunteti o doamna profesoara de chimie si fizica de scoala generala care pune la colt o fata de 12 ani care vrea sa invete, atata tot . Daca m-am inselat aveti scuzele mele sincere !


PS Nu pentru mine sau Victor trebuia sa alegeti o modalitate mai placuta de rezolvare a problemelor ci pentru copiii ce intampina dificultati in intelegerea chimiei si care trebuie atrasi spre aceasta stiinta frumoasa .
Daca nu o facem nici acum ne vom trezi ca se vor scoate din progamele scolare notiuni ca alcan , izotop , izomer , baza sau acid ...
catalinbalan
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Apr 2009, 06:55

Mesajde maria_oniga » 07 Mai 2009, 23:44

Cu aceeaşi delicateţe cu care mi-aţi “argumentat” nota 2 (doi) pe care mi-aţi acordat-o, tot azi, unui material care a ocupat totuşi locul I (întâi) la concursul organizat de site-ul “didactic.ro”, “Lecţia în Power Point”? E o întâmplare că “m-aţi găsit” simultan în două locuri diferite, la topicuri datând din februarie?
P.S. Şi nu sunt nervoasă chiar deloc, am exprimat doar nişte nelămuriri/lămuriri aşa cum am precizat încă de la începutul intervenţiei anterioare. Cu scuze, dacă v-au deranjat explicaţiile mele sau tonul lor.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde maria_oniga » 08 Mai 2009, 00:04

catalinbalan scrie: Daca vedea postul dumneavoastra mama fetei cred ca era cu mult mai dificil pentru dumneavoastra .


Ati adaugat mai apoi si aceasta fraza care ma deruteaza de-a dreptul. Sau ar trebui sa ma alarmeze? Cum oare? Fata imi multumeste iar mama ei m-ar injura? In ce sens ar fi "cu mult mai dificil pentru dumneavoastra"? Si care fraza (cuvant) adresat fetei seamana a jignire? Ii pot reprosa doar forma de adresare. Putea sa presupuna ca pe forumul profesorilor interlocutorul ar putea fi un profesor si sa se adreseze cu dv. Ce nu intelegeti dv (sau Victor, cine o fi?!), iata ca fata a inteles. Si va deruteaza. De fapt formula este doar expresia matematica a afirmatiei: "intregul este egal cu suma partilor". Simplu, nu? Dar cine e fata? Cine e mama ei? Si, nu mai putin, cine sunteti dumneavoastra?
Dar prefer sa raman cu neintelesuri...
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde victor_91 » 08 Mai 2009, 16:12

Victor sunt eu :D . Sunt un simplu elev, care ma mai pricep cate un pic si la chimie :) !!!
victor_91
 
Mesaje: 44
Membru din: 15 Mar 2008, 17:47
Localitate: Tecuci, Galati


Înapoi la Chimie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori