INSCRIEREA LA GRADINITA-DILEMA

INSCRIEREA LA GRADINITA-DILEMA

Mesajde Iulia46 » 25 Feb 2009, 16:56

Am postat acest subiect si la categoria CAFENEA o forumului general, apoi m-am gandit ca era mai indicat sa intreb aici. poate ma lamureste cineva...
Sunt invatatoare in mediul rural,fac naveta25de km dus -intors pe zi, fiindca locuiesc in oras(Suceava). Cand copilul meu a implinit 2 ani l-am dus la o gradinita particulara pt ca m-am intors la serviciu. In luna mai copilul impineste 3 ani si doresc sa-l inscriu la o gradinita de stat cu program prelungit pentru ca din salariul ala "mare "pe care il am nu-mi mai permit sa continui cu gradinita particulara.
Acum, in calitate de parinteam si eu o nelamurire: cand se fac inscrierile la gradinite? Am mers la 3 gradinite diferite( luna aceasta) si am primit raspunsuri diferite:
-la prima mi s-a spus ca inca nu se fac inscrieri si nici nu stiu cand se vor face...sa mai trec sa ma interesez; dar anul trecut, la aceeasi gradinita au facut inscrierile din sept pana in ianuarie....bun....
-la o alta gradinita mi s-a spus ca locurile sunt ocupate...de anul trecut...nu se mai fac inscrieri...bun...asa o fi...
- la o alta...dar care e departe de locul in care locuim se fac inscrieri acum...
Asadar...eu ce trebuie sa inteleg de aici? Gradinitele , fiind de stat, nu au toate aceeasi perioada de inscriere?
Cine ma lamureste si pe mine? Cine stabileste perioada de inscriere...si care sunt criteriile de "alegere" a copiilor...pentru ca am inteles ca sunt care raman pe dinafara....
Iulia46
 
Mesaje: 33
Membru din: 09 Oct 2004, 12:22

Mesajde Iulia46 » 25 Feb 2009, 23:42

Oare din doamnele educatoare care au intrat si au vizualizat aceat subiect nici una nu mi-a putut raspunde? Sau nu au vrut sa-mi raspunda.... Nu pot sa trag decat o singura concluzie... de cele mai multe ori, inscrierea copiilor la gradinita se face intr-un mod lipsit de transparenta...asta ca sa ma exprim elegant.
Totusi...astept in continuare lamuriri. Am intrat si pe site-ul info.gradi si acolo zice ca inscrierile se fac in perioada 1-15.06.2009. dar se pare ca nu e asa nici pe departe.... :(
Iulia46
 
Mesaje: 33
Membru din: 09 Oct 2004, 12:22

Mesajde Iulia46 » 25 Feb 2009, 23:59

Cu toate ca vb singura pe aici..revin cu inform pe care le-am gasit pe
http://www.gradinite.info/inscrieri-la- ... -2010.html
si anume
Inscrieri la gradinite 2009-2010

Perioada de inscriere de catre parinti a copiilor la gradinite in anul scolar 2009 – 2010 este 1 - 15 iunie 2009. Cel mai important criteriu privind inscrierea prescolarilor la gradinita este ca parintii sa locuiasca in circumscriptia de cartier unde este arondata gradinita.

Criteriile dupa care se vor face inscrierile copiilor :
apropierea de domiciliu;
existenta fratilor, surorilor in gradinita;
serviciul parintilor sau al sustinatorilor legali, aproape de unitate;
Cererile se primesc si se inregistreaza in ordinea depunerii, indiferent de numarul acestora, fara a fi considerate rezolvate.

La solutionarea cererilor vor fi luate in considerare criteriile mai sus amintite.

Afisarea rezultatelor inscrierilor se va face in maximum 10 zile de incheierea perioadei de inscriere.

Inspectoratele scolare, prin inspectorii de specialitate, vor asigura distribuirea prezentei note in toate unitatile de invatamant prescolar. De asemenea, inspectorii de specialitate vor verifica modul in care sunt respectate si aplicate prevederile prezentei note.

Si atunci..ce se intampla?...Dc face fiecare cum i se nazare?
Si apropo de ultimul criteriu afisat...daca serviciul meu e la 25 km de domiciliul meu...at ce fac? Scol copilul la 5 jumate dimineata si-l duc la gradinita din satul unde lucrez? :roll:
Iulia46
 
Mesaje: 33
Membru din: 09 Oct 2004, 12:22

Mesajde almajanca » 26 Feb 2009, 10:27

Stiu sa va spun doar ca in Timisoara inscrierile se fac in perioada 1.06 - 15.06.
almajanca
 
Mesaje: 24
Membru din: 04 Mar 2007, 20:47

Mesajde Iulia46 » 26 Feb 2009, 19:50

almajanca scrie:Stiu sa va spun doar ca in Timisoara inscrierile se fac in perioada 1.06 - 15.06.

Multumesc! Asadar la toate gradinitele in aceeasi perioada...cum e prezentat si pe site-ul pe care l-am mentionat. La noi e...cel putin bizar...faptul ca fiecare are un alt sistem ...si pe deasupra se fac si nereguli...
Eu personal am ajuns la concluzia ca voi face o vizita la inspectoratul scolar judetean sa ma lamureasca si pe mine cineva...
Astept in continuare si alte informatii.
Iulia46
 
Mesaje: 33
Membru din: 09 Oct 2004, 12:22

Mesajde tina_ionascu » 26 Feb 2009, 20:02

la unele gradinite inscrierile s-au facut deja, iar la altele se mai fac si in martie. oricum pentru posturile din oras e fooarte mare bataie pe locuri. si inscrierea copilului la gradinita este o problema in ziua de azi. succes mult.
tina_ionascu
 
Mesaje: 20
Membru din: 23 Dec 2008, 19:09

Mesajde Iulia46 » 26 Feb 2009, 20:11

tina_ionascu scrie:la unele gradinite inscrierile s-au facut deja, iar la altele se mai fac si in martie. oricum pentru posturile din oras e fooarte mare bataie pe locuri. si inscrierea copilului la gradinita este o problema in ziua de azi. succes mult.

Mi-este clar ca sunt multi copii si putine gradinite. dar nu cred ca e normal sa nu se afiseze din timp informatii despre inscrierea pt anul urmator. Am mers din septembrie in fiecare luna la o gradinita si mi s-a tot spus ca inca nu se fac inscrieri. Si aflu cu stupoare ca la aceeasi gradinita, o prietena si-a "aranjat" de mult timp rezervarea loculuilul ei pt copil...pt ca a avut un intermediar la cine trebuie. Iar mie mi se spune...reveniti cand primim informatii de la inspectorat... :?:
Iulia46
 
Mesaje: 33
Membru din: 09 Oct 2004, 12:22

Mesajde elenatipa » 27 Feb 2009, 17:20

Sunt gradinite suprasolicitate,caz in care raman multi copii pe liste de asteptare ....din anul precedent.Asa se explica ca la unele gradinite nu mai sunt locuri.Acestea s-au ocupat,asa cum spuneam ,cu copiii ramasi din anul precedent.Mai sunt si gradinite care functioneaza in cartiere cu copii putini si atunci fac permanent inscrieri pentru a-si completa locurile.Acesta este motivul pentru care ,la ultima gradinita unde solicitati inscrierea copilului,se fac chiar de acum inscrieri pentru anul sc.2009-2010.
elenatipa
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Ian 2007, 20:00

Mesajde deliras » 22 Apr 2009, 13:11

Acum am gasit si eu aceste discutii!!! Si eu sunt in aceeasi situatie. Fetita mea implineste in curand 3 ani si vreau sa o inscriu la gradinita cu program prelungit din cartier. Auzind ca se ocupa locurile cu luni inainte, m-am prezentat la gradi in ianuarie. Raspunsul d-nei director: nu rezervam locuri dinainte, unele gradinite practica, noi nu, pt ca nu mi se pare corect! Veniti in iunie. Ok. Voi merge din mai pana in iunie sa tot vad de inscriere ca sa nu raman pe dinafara si sa mi se spuna ca am venit tarziu in iunie. Astept sa vad ce se va intampla. Locuiesc in Timisoara.
Din cate cunosc eu legislatia fiind cadru didactic copiii nostri au prioritate sau ar trebui sa aibe prioritate la inscrierea in gradinita, doar servim acest sistem de invatamant! Eu cu siguranta daca nu rezolv aceasta peroblema ca simplu parinte, voi interveni la inspectorat ca si cadru didactic. Nu mi se pare normal ca al meu copil sa ramana pe dinafara in timp ce eu lucrez si ofer o educatie altor copii. Parerea mea este ca acolo unde directorii de gradinite nu respecta programul de inscriere sa fie sesizat Inspectoratul.
deliras
 
Mesaje: 8
Membru din: 31 Iul 2007, 11:16

Mesajde deliras » 22 Apr 2009, 13:17

Revin: am gasit un comunicat din 8 aprilie prin care bucurestenii isi pot inscrie copii la gradi incepand cu 15 mai pana in 1 iunie. Unde-i adevarul???????
:roll:
deliras
 
Mesaje: 8
Membru din: 31 Iul 2007, 11:16

Inscrierea la gradinita

Mesajde rofi3 » 22 Apr 2009, 17:10

Pentru mai multe detalii legate de inscrierea la gradinita, in Bucuresti puteti accesa urmatorul link www.ismb.edu.ro.
Multa bafta !
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Mesajde Iulia46 » 04 Mai 2009, 14:45

Oficial...inscrierile la noi, in Sv sunt acum.Intre 4-8 mai. Dar se pare ca nu la toate gradinitele. De ce? Am mers la o gradinita si mi-a zis ca ma pune pe lista de asteptare, ca nu sunt din zona (cu toate ca stau destul de aproape) pentru ca primul criteriul este domiciliu. M-am dus la alta gradinita, care corespunde zonei in care locuiesc si aici mi s-a spus de catre director ca inscrierile s-au facut din septembrie si locurile sunt ocupate. L-am intrebat daca toti copiii inscrisi sunt din zona si mi-a zis ca el nu cunoaste nici o directiva prin care sa fie prioritar la inscriere domiciliul. Si inspectoratul a anuntat prin presa locala ca perioada de inscriere este intre 4-8 mai. In conditiile in care cele 2 gradinite ma paseaza ca o minge de ping-pong eu ce ar treb sa fac? Dupa ce am invatat 13 ani in acea scoala...acum copilul meu nu incape la gradinita de acolo. Ce ma sfatuiti?
Iulia46
 
Mesaje: 33
Membru din: 09 Oct 2004, 12:22

Mesajde ramonasoltuzu » 06 Mai 2009, 10:53

la gradinita noastra s-au facut deja reinscrierile pt 2009/2010 in perioada 27-30 mai.
ramonasoltuzu
 
Mesaje: 4
Membru din: 17 Feb 2009, 15:29


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 5 vizitatori