VIRUSI

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Virusi sau nu prea

Mesajde ggg777x » 23 Noi 2005, 23:03

Problema dumneavoastra nu o rezolva un antivirus. Antivirusul detecteaza segmente de programe, rutine care prin structura si prin instructiunile lor sunt la fel cu cele din listele pe care le are (virlist).
Cu calculatorul dumneavoastra s-a accesat sau s-a deschis un site pe care nu ai acces decat daca accepti ... ceva datr care in fundal iti modifica si pagina de start a IE din registri Windows. Singura scapare ar fi eventual sa dezinstalati IE si sa il instalati din nou sau sa folositi alt browser.
Succes!
Avatar utilizator
ggg777x
 
Mesaje: 14
Membru din: 09 Oct 2005, 19:58
Localitate: Timisoara

Mesajde oana1964 » 24 Noi 2005, 10:00

mariro scrie:Si eu am primit mesaje private care au doar numele celui ce primeste mesajul nu si pe al celui ce trimite! E bine sa nu intram pe adresele pe care ne trimit astfel de mesaje!


exista o functie, la casutele yahoo, dar si la altele, la adresa destinatarului, care se prescurteaza Bcc, adica Blind carbon copy. blind inseamna orb in engleza, si atunci cand tastezi si acolo o adresa de mail a unui destinatar, mesajul ajunge dar adresa aceea nu apare pe mesajul primit.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Re: Virusi sau nu prea

Mesajde iace » 24 Noi 2005, 11:05

ggg777x scrie:Problema dumneavoastra nu o rezolva un antivirus. Antivirusul detecteaza segmente de programe, rutine care prin structura si prin instructiunile lor sunt la fel cu cele din listele pe care le are (virlist).
Cu calculatorul dumneavoastra s-a accesat sau s-a deschis un site pe care nu ai acces decat daca accepti ... ceva datr care in fundal iti modifica si pagina de start a IE din registri Windows. Singura scapare ar fi eventual sa dezinstalati IE si sa il instalati din nou sau sa folositi alt browser.
Succes!

Cred ca despre problema initiala e vorba aici. M-am lamurit intre timp ca asa este... Si intr-adevar, IE-ul avea probleme, iar Netscape-ul nu. De atunci aproape ca nu am mai folosit ca browser IE, si nu am mai avut nici o problema.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Anterior

Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori