Religia este obligatorie ?

Religia este obligatorie ?

Mesajde cornel_cretzu » 20 Mai 2008, 15:49

Din cate am inteles, acum elevii sunt notati la religie si aceste medii influenteaza media generala (care are influenta la admiterea la liceu).
Copilul meu este in prezent elev al unei scoli de stat. Astfel am avut posibilitatea sa imi arunc ochii pe manualul sau de religie (ortodoxa) si am ajuns la concluzia ca informatiile continute nu corespund cu asteptarile mele de parinte cu privire la libertatea de opinie pe care trebuie sa o impuna o scoala laica de stat.
Ce alternative am?
Cu stima,
un parinte
cornel_cretzu
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Apr 2008, 22:44

alternativa

Mesajde nico222 » 09 Iun 2008, 23:28

singura altermnativa in fata lui Dumnezeu este sa-L cunosti pe Dumnezeu prin practicarea religiei,incercarea de a descoperi singur adevarul la Biserica,apoi sa iei un manual de religie si sa-l citesti cap-coada si sa vezi ca intelegi ceva,daca nu lasa-l pe copil sa descopere adevarul.
intrebare:DE CE IN FIECARE AN SE COBOARA DIN CER O FLACARA CARE NU ARDE SI PRODUCE VINDECARI ,LA BISERICA INVIERII DIN IERUSALIM?
SA NE DESCHIDA DUMNEZEU OCHII,SA VEDEM CA EXISTA.
MERGI INTR-O EXCURSIE ACOLO DE PASTI SI SPUNE-NE SI NOUA CUM A FOST.
ATUNCI O SA TE INTREB,TE MAI INDOIESTI DE EXISTENTA LUI DUMNEZEU?
nico222
 
Mesaje: 2
Membru din: 17 Feb 2007, 18:42

Re: Religia este obligatorie ?

Mesajde emil » 10 Iun 2008, 00:15

cornel_cretzu scrie:Din cate am inteles, acum elevii sunt notati la religie si aceste medii influenteaza media generala (care are influenta la admiterea la liceu).
Copilul meu este in prezent elev al unei scoli de stat. Astfel am avut posibilitatea sa imi arunc ochii pe manualul sau de religie (ortodoxa) si am ajuns la concluzia ca informatiile continute nu corespund cu asteptarile mele de parinte cu privire la libertatea de opinie pe care trebuie sa o impuna o scoala laica de stat.
Ce alternative am?
Cu stima,
un parinte


Mai marii BOR au promis ca vor schimba programa si manualele. Veti descoperi pe didactic multe discutii pe aceasta tema. In orice caz, va impartasesc opinia ca modul de abordare a religiei in scoli nu prea este de calitate...
Pentru a avea un invatamant religios de calitate si nu bigotism sau prozelitism, avem nevoie de oameni bine pregatiti si mai ales de ceea ce spuneam: manuale si programe bune.
Ce alternative aveti? Aveti dreptul sa solicitati ca fiul sau fiica dvs. sa nu faca ore de religie. Este dreptul dvs. constitutional, legal.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Religia este obligatorie ?

Mesajde cornel_cretzu » 10 Iun 2008, 10:35

Ce alternative aveti? Aveti dreptul sa solicitati ca fiul sau fiica dvs. sa nu faca ore de religie. Este dreptul dvs. constitutional, legal.

In acest caz copilul meu va face o alta materie in schimb? Sau nu va face nici una?
Iar daca face o alta materie, care este aceasta? Si cine este profesor? Tot profesorul de religie?
cornel_cretzu
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Apr 2008, 22:44

Re: alternativa

Mesajde cornel_cretzu » 11 Iun 2008, 10:08

nico222 scrie:DE CE IN FIECARE AN SE COBOARA DIN CER O FLACARA CARE NU ARDE SI PRODUCE VINDECARI ,LA BISERICA INVIERII DIN IERUSALIM?
SA NE DESCHIDA DUMNEZEU OCHII,SA VEDEM CA EXISTA.
MERGI INTR-O EXCURSIE ACOLO DE PASTI SI SPUNE-NE SI NOUA CUM A FOST.
ATUNCI O SA TE INTREB,TE MAI INDOIESTI DE EXISTENTA LUI DUMNEZEU?

Ca raspuns la aceste indemnuri te rog sa citesti cu luareaminte acest link: http://ro.wikipedia.org/wiki/Lumina_Sf%C3%A2nt%C4%83.
Asadar parerile sunt impartite.
Tocmai asta este gresit in invatamantul romanesc: in privinta religiei nu se face o prezentare OBIECTIVA a fenomenului, ci se face PROZELITISM religios, desi acest lucru este interzis chiar de legea invatamantului si de constitutie: vezi icoanele in scoli, implicarea directa a bisericilor in numirea profesorilor si programa scolara a orelor de religie din scolile de stat etc.
cornel_cretzu
 
Mesaje: 11
Membru din: 01 Apr 2008, 22:44

Mesajde catalin_crcn » 19 Iun 2008, 10:17

Religia este cea care tine trează conştiinţa omului depinde de cine, cum predă această materie este adevarat dar să intrebăm copiii elevii mei sunt sinmcer fară modestie mulţumiti la ciclul primar unde programa este mai lejeră si poti aborda metode moderne de predare învăţare eu le spun si parintilor al sedinte ac ei acasa nua u ce sa invete ca pleaca încă din clasă cu cunostintele pe acre le doresc eu insusite totul in final depinde de maniera profesorului dea se afce placut inteles si acum am vazut programele noi care sunt foarte usor dea bordats i lasa libertate profesorului sa isi arate maiestria deci Succes!
catalin_crcn
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Ian 2007, 21:22

Mesajde harmony » 07 Aug 2008, 22:52

nu ai cum sa obligi pe cineva sa fie religios.ca vrei,ca nu vrei .si sa vii si sa impui uniui copil de 7 ani ceva despre religie este jalnic.PENIBIL.
harmony
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Aug 2008, 22:36

Re: Nici vorbă să fie obligatorie.

Mesajde gaby_o » 30 Noi 2008, 01:39

donjoe scrie:Pe saitul aceleiaşi Asociaţii apar şi modele de cerere de retragere de la ora de religie (pentru că se predă aşa cum se predă acum):
- pentru părinţii elevilor mai mici:
http://www.secularhumanism.ro/index.php/lang-ro/campania-qstop-indoctrinrii-religioase-in-coliq/12-cerere-pentru-retragerea-de-la-ora-de-religie-pentru-parinti


Multumim pentru acest link. L-am gasit exact cand aveam mai mare nevoie de el!

Azi am aflat ca preotul care tine ora de religie la scoala de stat pe care o frecventeaza copiii mei le-a spus copiilor ca ingerii Domnului vegheaza numai asupra copiilor botezati ortodox! Daca nu sunt botezati, ingerii nu-i pot si nu-i vor ajuta! A auzit cineva o aberatie mai mare? Adica copiii catolicilor si ai protestantilor sunt parasiti de Dumnezeu?...

De saptamana viitoare copiii mei nu vor mai face religia in scoala! Multumesc pentru formularul de cerere, donjoe! Am semnat si petitia catre Ministru. Sper sa iesim si noi intr-o zi din evul mediu!
gaby_o
 
Mesaje: 9
Membru din: 30 Iul 2008, 21:44

Mesajde nataroman » 09 Dec 2008, 14:41

Este pacat ca religia este judecata in functie de anumiti profesori. Eu consider ca este o materie foarte importanta pentru formarea copilului si nu e bine sa generalizam ca este gresit ca se studieaza in scoala. Depinde foarte mult de profesorul care o preda si cum o face. Sa nu judecam o confesiune dupa unii membrii ai ei. V-as sfatui sa studiati cu atentie invataturile corecte ale confesiunilor si nu superstitiile lor. Sincer, se vede ca generatia care azi are 30 -40 de ani nu a facut religie in scoala si nu au cunostinte minime de religie. Nu vreau sa jignesc pe nimeni!!
La religie afla copilul ca a rade de celalalt nu e moral, ca a dori raul colegului nu e placut lui Dumnezeu, a ajuta pr celalalt e crestineste....as putea continua la nesfarsit............Ca sa nu mai vorbesc de Istoria religioasa a poporului nostru. Cine nu isi cunoaste istoria risca sa repete greselile!
Avatar utilizator
nataroman
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Noi 2005, 09:46
Localitate: Oradea

IMPORTANT

Mesajde petrisor08 » 12 Mar 2009, 16:35

aproape toate prostiile care leati spus-nu toti-sunt cele mai mari aberatii.
daca chiart doriti sa ajungeti unde unde e 'plangerea si scrasnirea dintilior'aveti cale libera.

RELIGIA E SINGURUL LUCRU CARE TINE IN VIATA INTREAGA LUME.


in EVUL MEDIU E CEL CARE NU CREDE IN DUMNEZEU.


DACA COPII NU VOR INVATA RELIGIE CRESTINA DA CA NU ORTODOXA ATUNCI UNDE VOM AJUNGE?VA ROG SA RASPUNDETI.
EU CRED CA AR TREBUI SA FIE MAI MULTE ORE. :!:
DACA NU VRETI SA FACA RELIGIA COPII RELIGIA LE VE-TI FURA VIATA.
CREDETI CA MARTIRI AU PATIMIT NUMAI ASA DE PLACERE?
CEL CARE E CRESTIN NU TREBUIE SA VADA CA-SA SI CREADA.
UNDE SE VA AJUNGE?
MINISTERUL EDUCATIEI SAU SCOALA AR TREBUI SA FACA EXCURSII-LA MANASTIRI SA VADA CE INSEAMNA CREDINTA ADEVARATA.


DACA NU CREZI IN DUMNEZEU,TATAL,CEL CARE TEA CREAT,CARE TIA DAT DUH SFANT ATUNCI IN CE CREZI?IN SHIDARTHA?IN ALAH?SAU POATE ACASA TE INCHINI CALCULATORULUI?
Ultima oară modificat de petrisor08 pe 13 Mar 2009, 22:08, modificat 1 dată în total.
petrisor08
 
Mesaje: 5
Membru din: 14 Oct 2008, 21:18

Mesajde sportiv » 12 Mar 2009, 19:43

Pentru gabi_o
As dori un comentariu care,sper,sa nu va supere. Cred ca depinde in ce clasa este copilul,cum a inteles contextul prezentat de preot si ce v-a relatat acasa.Daca in clasa se discuta, exclusiv, despre ortodoxie si s-a spus ca ,,ingerii vegheaza doar pe cei botezati"-ortodox-se intelege,nu vad unde a gresit,erau in clasa doar ortodocsi.
Insasi hotararea dumneavoastra,,de saptamana viitoare copiii mei nu vor mai face religia in scoala",cred ca este pripita,luata intr-un moment de furie.Un bun crestin analizeaza intai ce s-a intamplat,discutand si cu cealalta parte,iarta aproapelui,apoi ia o hotarare.
Dumnezeu sa va lumineze!
P.S. Nicicum nu este un lucru pe care sa-l rezolve ministerul!
Numai de bine!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

ore de religie

Mesajde caras_v » 16 Mar 2009, 16:43

Eu nu inteleg un lucru: daca intr-o scoala se preda religie ortodoxa si sunt cativa copii care nu vor sa faca aceste ore de religie ortodoxa sustinand ca fac parte dintr-o alta confesiune, pot renunta pur si simplu sau sunt obligati sa faca orele de religie cu un reprezentant al confesiunii lor. As dori un raspuns exact.
Multumesc!
caras_v
 
Mesaje: 49
Membru din: 23 Ian 2007, 23:25

Re: Religia este obligatorie ?

Mesajde mihai_1991 » 16 Apr 2009, 07:53

cornel_cretzu scrie:Din cate am inteles, acum elevii sunt notati la religie si aceste medii influenteaza media generala (care are influenta la admiterea la liceu).
Copilul meu este in prezent elev al unei scoli de stat. Astfel am avut posibilitatea sa imi arunc ochii pe manualul sau de religie (ortodoxa) si am ajuns la concluzia ca informatiile continute nu corespund cu asteptarile mele de parinte cu privire la libertatea de opinie pe care trebuie sa o impuna o scoala laica de stat.
Ce alternative am?
Cu stima,
un parinte

Nu, religia nu este obligatorie, se poate face o cerere astfel incat copilul dvs sa nu mai studieze religia.Un model de cerere gasiti aici , pe site-ul Asociatiei Umaniste Romane.Si eu am renuntat la orele de religie, intrucat sunt ateu.
mihai_1991
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Apr 2009, 07:48


Înapoi la Filosofie, Religie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori