spor de ecran 15 %

spor de ecran 15 %

Mesajde carmensava » 04 Oct 2007, 13:50

Primeste cineva sporul de ecran de 15 % ?Ce demersuri trebuie facute pentru a primi acest spor ?
carmensava
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Oct 2007, 13:44

spor ecran

Mesajde andromeda » 06 Oct 2007, 16:09

Sporul de ecran se da doar la cei care au reusit sa convinga organismele acreditate cu evaluarea locurilor de munca si pe cei de la sanatate. Gasiti pe forumul de la edu. ro materialele necesare dar trebuie sa consultati si noua lege a protectiei si securitatii muncii lg. 359/2006 daca mai tin bine minte...
As propune ca in acest topic sa semneze toti cei care primesc acest spor, din toata tara, si cu aceste dovezi sa putem apela si noi ceilalti la forurile indreptatite sa valideze aceste sporuri. Ar fi binevenite copiile la actele aprobate ale administratorilor de retea care primesc sporuri de ecran.
Credeti ca este o idee buna....???? Trebuie sa actionam cumva pentru a generaliza acest spor si ... plata cu juma de norma la admin de retea Ael. Eu dau bani grei mai nou pe ochelari din cauza calculatorului pt ca lucrez cu el, este instrumentul meu de lucru. Am mai citit ca scoala ar trebui sa deconteze consultatiile facute pentru bolile care sunt recunoscute ca boli profesionale ... Sunt multe de spus , astept reactii....
andromeda
 
Mesaje: 53
Membru din: 19 Feb 2007, 19:59

Mesajde mioanghel » 08 Oct 2007, 18:04

Trebuie facuta o adresa catre Directia de Sanatate Publica si Inspectoratul Teritorial de munca al judetului. Vor veni in inspectie 2 persoane de la cele 2 institutii si va vor spune apoi ce trebuie sa faceti(niste taxe si niste documente depuse la Institutiile cu pricina). In urma vizitei vor decide daca este sau nu cazul sa primiti acel spor(dar nu am auzit sa fie cineva refuzat).
Mult succes.
mioanghel
 
Mesaje: 1986
Membru din: 10 Mar 2007, 19:52

spor ecran

Mesajde ics » 08 Dec 2007, 16:58

Concret, pe pasi , pe etape, cum trebuie procedat? Directorul scolii ce rol joaca?
Rugam colegii care benefiaciaza deja de acest spor sa ne spuna si noua. Va multumim anticipat.
ics
 
Mesaje: 28
Membru din: 14 Noi 2005, 19:39

Mesajde camifb » 08 Dec 2007, 17:32

La noi in scoala directorul s-a ocupat de tot (s-a inaintat o adresa catre directia de sanatate publica) s-a programat o zi in care a venit un domn cu ceva aparatura, a facut niste masuratori, s-au stabilit oameni care vor primi acest spor si in ce proportii si, incepand cu 1 septembrie 2007 primim si noi acest spor.
Sunt din Hunedoara
Există două lucruri care îi motivează pe oameni să urce spre succes: inspirația și disperarea. Tony Robbins
http://www.info-hobby.ro
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Mesajde camelia_tal » 09 Dec 2007, 15:05

Pot primi si invatatorii acest spor (avandu-se in vedere ca petrecem destul timp in fata calculatorului pentru fise, pentru dosarul necesar comisiei metodice, CEAC etc)?
camelia_tal
 
Mesaje: 33
Membru din: 06 Feb 2005, 12:24

Mesajde camifb » 09 Dec 2007, 16:42

Nu-ti pot spune cu exactitate dar stiu ca pot primi sporul de ecran cei care pretec 50% in activitate in fata calculatorului. Astfel la noi in scoala au primit sporul intreg de 15 % profesorii de informatica, contabila, secreara sefa si 7,5 % secretara. Am inteles ca mai putea beneficia de 7,5% si bibliotecara daca aveam post.
Există două lucruri care îi motivează pe oameni să urce spre succes: inspirația și disperarea. Tony Robbins
http://www.info-hobby.ro
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Mesajde stelamari2005 » 09 Dec 2007, 20:45

camifb scrie:La noi in scoala directorul s-a ocupat de tot (s-a inaintat o adresa catre directia de sanatate publica) s-a programat o zi in care a venit un domn cu ceva aparatura, a facut niste masuratori, s-au stabilit oameni care vor primi acest spor si in ce proportii si, incepand cu 1 septembrie 2007 primim si noi acest spor.
Sunt din Hunedoara


As indrazni sa intreb: care noi? Puteti enumera ce persoane din scoala dumneavoastra au primit sporul?(M-ar interesa ca specialitate, functie, incadrare...nu ca nume.Multumesc.
stelamari2005
 
Mesaje: 100
Membru din: 04 Oct 2005, 23:07
Localitate: Craiova

Mesajde camifb » 11 Dec 2007, 17:32

profesor informatica 15%, contabil 15%, secretar sef 15%, secretar 7.5%
Există două lucruri care îi motivează pe oameni să urce spre succes: inspirația și disperarea. Tony Robbins
http://www.info-hobby.ro
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

spor ecran

Mesajde ics » 12 Dec 2007, 11:14

Eu nu inteleg, legea nu e aceeasi pentru toti? Cum unii profesori de informatica beneficiaza de acest spor si altii nu? Si consiliile de administratie care au aprobat sau refuzat acest spor, in ce baza legala au facut-o?
ics
 
Mesaje: 28
Membru din: 14 Noi 2005, 19:39

Mesajde carmencngl » 01 Ian 2008, 18:45

Vi se pare normal si legal raspunsul pe care l-am primit la Sibiu de la Autoritatea de Sanatate publica? Nu inteleg cum de in alte judete s-au facut astfel de evaluari de catre Directia de Sanatate Publica iar pentru judetul Sibiu aceasta evaluare trebuie facuta de catre Societatea Romana de Radiocomunicatii... Vedeti attachmentul.
carmencngl
 
Mesaje: 3
Membru din: 24 Ian 2005, 07:43

Mesajde iliet » 13 Ian 2008, 07:19

In Italia sau Spania ai cel mai bun spor de ecran.
iliet
 
Mesaje: 9
Membru din: 19 Oct 2006, 20:03

Mesajde laurentziu_roshu » 09 Apr 2009, 18:20

A mai obtinut intre timp cineva sporul de ecran ...?

Din 2007....au inceput luptele grele pentru respectarea acestei legi cu sporul , dar, in cele mai multe scoli , nici pana azi nu s-a rezolvat
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31


Înapoi la Informatică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori