biologie - agricultura

biologie - agricultura

Mesajde faithless6285 » 29 Mar 2009, 13:21

Salut, am o nelamurire si anume vreau sa fac Facultatea de Agricultura specializarea BIologie...din cadrul USAMV BUCURESTI si as vrea sa stiu daca cu aceasta specializare poti preda biologia in scoli sau daca poti fi biolog in laboratoare de analize medicale...ms mult..
faithless6285
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Mar 2009, 13:15

Mesajde delya_a » 04 Mai 2009, 22:07

Buna..eu am terminat biologia in Agronomie, si da poti sa predai sau poti lucra intr-un laborator de analize medicale.
delya_a
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Mai 2009, 22:03

Mesajde faithless6285 » 24 Mai 2009, 18:27

mersi mult de informatie...
faithless6285
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Mar 2009, 13:15

Mesajde faithless6285 » 24 Mai 2009, 18:33

ai putea totusi sa-mi dai niste detalii...anume ce scrie pe diploma ta de licenta...biolog sau ce...si in ce domeniu lucrezi in momentul de fata...mi-ar fi de mare ajutordaca nu cer prea mult...mersi oricum....
faithless6285
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Mar 2009, 13:15

Mesajde delya_a » 26 Mai 2009, 15:42

Pe diploma scrie licentiat in biologie..Eu am terminat asta -vara , am lucrat la un laborator de produse lactate, dar nu m-am inteles cu sefa de laborator..si am plecat, iar acum imi fac curaj sa intru in invatamant..Eu sunt din Alexandria, iar la laboratoarele de analize medicale iti cer experienta ! Dar poti incerca din tpul facultatii sa lucrezi intr-un laborator, pentru ca nu sunt multi care iti dau o sansa sa lucrezi fara experienta ! :(
delya_a
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Mai 2009, 22:03

Re: biologie - agricultura

Mesajde Tavio2016 » 21 Mai 2016, 20:44

Sunt si eu interesata de acest topic si as dori cateva opinii/ recomandari din partea celor care cunosc mai multe din experienta proprie sau a altora.
In ce masura credeti ca este fezabil parcurgerea in paralel a doua facultati in cadrul USAMV-Bucuresti:
1. Facultatea de Biotehnologii - cu diploma de licenta inginer biotehnolog
2. Specializarea Biologie- cu Frecventa Redusa (FR) din cadrul Fac. de Agricultura- cu diploma: licentiat in biologie.
Pun aceasta intrebare gandindu-ma la posibilitatea ca, dupa terminarea licentei, sa existe si posibilitatea de a lucra in sistemul sanitar.
Biotehnologia este frumoasa ca aplicatii industriale, dar are aplicatii foarte interesante si in medicina. Exista si masterate la fac. de biologie si medicina pe subiectul acesta
si sunt agreate de OBBSCCR. Din pacate meseria de inginer biotehnolog nu este acceptata pentru a intra in OBBSCCR. De aceea ma gandeam si la obtinerea in paralel a titlului de biolog.
Ce parere aveti, este fezabil ?
Va multumesc anticipat pentru eventuale opinii/ sugestii pe acest subiect.

P.S . Am postat acelasi lucru si pe topicul Biologie-USAMV. Imi cer scuze daca am incalcat vreo regula, am vrut sa am mai multe sanse la un raspuns.
Tavio2016
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Mai 2016, 20:18


Înapoi la Biologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator