retele de calculatoare in scoli generale?

retele de calculatoare in scoli generale?

Mesajde dorin » 18 Mai 2005, 12:30

cand vor veni si in scolile generale faimoasa retea de calculatoare cu care au fost dotate liceele din toata tara? cat ne mai mintiti? oare nu e nevoie de asa ceva? ce fel de ministri avem noi la Educatie? Marionete???
dorin
 
Mesaje: 5
Membru din: 16 Mai 2005, 18:42

Re: retele de calculatoare in scoli generale?

Mesajde emil » 18 Mai 2005, 12:48

dorin scrie:cand vor veni si in scolile generale faimoasa retea de calculatoare cu care au fost dotate liceele din toata tara? cat ne mai mintiti? oare nu e nevoie de asa ceva? ce fel de ministri avem noi la Educatie? Marionete???


Cui va adresati cu "cat ne mai mintiti?" ?
Dupa cate stiu, vor fi aduse retele de calculatoare la centrele de comuna si in scolile generale mari...Informatia nu este exacta si nici sigura, dar cred ca trebuie sa aveti speranta ca la inceputul anului scolar viitor vor fi aceste retele.
Intrebare: DUMNEAVOASTRA ce faceti ca TIC sa fie prezent in disciplina pe care o predati?
...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

reply

Mesajde dorin » 18 Mai 2005, 13:43

intrebarea era adresata, evident, Ministerului!Cui altcuiva????
eu sunt profesor de informatica-tehnologia informatiei si inca la una dintre cele mai bune scoli din Tg-Jiu(intentia nu e sa ma laud). chiar si aici, in centrul orasului, avem probleme cu dotarea laboratorului. cat sa mai "cersim" bani si de la parinti? oare ministerul nu a realizeaza ca in 2005 si in perspectiva integrarii Romaniei in UE societatea tinde spre
informatizare si deci......ceea ce cer eu ACUM trebuia realizat de mult timp?
dorin
 
Mesaje: 5
Membru din: 16 Mai 2005, 18:42

Mesajde gabitustef » 23 Noi 2005, 00:58

calculatoarele au ajuns dar au un singur neajuns: nu au cd-rom. ca sa vedeti ce bataie de joc din partea nenorocitilor de la siveco!
Avatar utilizator
gabitustef
 
Mesaje: 8
Membru din: 11 Oct 2004, 20:39

Mesajde emil » 23 Noi 2005, 02:01

gabitustef scrie:calculatoarele au ajuns dar au un singur neajuns: nu au cd-rom. ca sa vedeti ce bataie de joc din partea nenorocitilor de la siveco!

Cred ca vina apartine mai multora. In orice caz, apartine tuturor celor care STIAU ce cuprinde reteaua in momentul in care s-a facut caietul de sarcini pe baza "analizei" vestitului proiect, SEI.
V-as ruga sa va implicati si sa verificati functionarea retelei. Veti descoperi multe probleme. Corect este sa le semnalati deschis si fara teama de a fi sanctionati pentru asta, Ganditi-va la interesul elevilor, la banii extrem de multi cheltuiti pentru aceasta.
Cititi aici:
http://www.expres.ro/social/?news_id=203677
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde marikaj » 23 Noi 2005, 10:21

gabitustef scrie:calculatoarele au ajuns dar au un singur neajuns: nu au cd-rom. ca sa vedeti ce bataie de joc din partea nenorocitilor de la siveco!

nu au CD-rom pentru ca sunt concepute ca statii de lucru, serverul trebuie sa aiba CD-rom
am primit si noi calculatoarele (mediu rural) si stiu ca nu desfacem pana nu vine firma care instaleaza reteaua si programele,
deocamdata ne luptam cu fonduri de la primarie sa ne refaca reteaua electrica, macar o verificare autorizata :wink:
in rest am fi gata cu totul..., clasa la etaj, mobilier in forma de U etc... mai mult ne framantam de initierea si formarea profesorilor in utilizarea sistemului, la noi in judet inca nu s-a facut nici o perfectionare, la CCD inca nu stiau nici cand se va face...
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde emil » 23 Noi 2005, 10:57

marikaj scrie: nu au CD-rom pentru ca sunt concepute ca statii de lucru, serverul trebuie sa aiba CD-rom
am primit si noi calculatoarele (mediu rural) si stiu ca nu desfacem pana nu vine firma care instaleaza reteaua si programele,
deocamdata ne luptam cu fonduri de la primarie sa ne refaca reteaua electrica, macar o verificare autorizata :wink:
in rest am fi gata cu totul..., clasa la etaj, mobilier in forma de U etc... mai mult ne framantam de initierea si formarea profesorilor in utilizarea sistemului, la noi in judet inca nu s-a facut nici o perfectionare, la CCD inca nu stiau nici cand se va face...


Cum adica "statii de lucru"?
Suntem intr-o firma, sau intr-o scoala?....
Si daca vreti ca elevii dvs. sa asculte in casti muzica, fiecare individual, cum faceti?
Daca le puneti o enciclopedie care necesita CD in unitate, cum faceti?
Daca lucrati pe echipe, fiecare cu tema, si vreti sa consulte materiale cum faceti?
Daca vreti sa ii invatati pe elevi sa foloseasca CD-rom, cum faceti?
Va este usor sa folositi CD-ROM-ul de pe LINUX? Stiti sa inscriptionati pe el?

De ce va multumiti cu "MERGE SI ASA" in loc sa sesizati , practic, o anomalie...?

Tineti cu elevii dvs. sau cu ...altii?
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde marikaj » 23 Noi 2005, 11:43

asa am primit indicatiile, inca nu le-am desfacut, stiu ce ne-au spus de la alte scoli unde s-a facut instalarea deja, se pare ca nu se vrea sa foloseasca elevii direct calculatoarele ci numai programele la care s-a facut instalarea de la o anumita firma.
cand punem in functie cabinetul voi vedea ce probleme mai intampinam
deocamdata noi stam bine la capitolul cabinete, deorece avem CDI cu 4 calculatoare in retea, conectare internet (dar nu neplateste primaria decat o suma limitata :cry: ) si un cabinet de informatica cu 8 calculatoarea unde se desfasoara orele de optional. Toate calculatoarele le-am achizitionat din fonduri proprii, sponsorizare din Franta, cu ajutorul ambasadei, fara nici un proiect finantat din intern, printr-o asociatie de prietenie, si 4 sunt donatie de la fostul prefect (a fost decat 4 luni...), care a fost elevul scolii; licentele ne-au costat pentru SO de ne-au rupt, ... mai luam niste calculatoare.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde emil » 23 Noi 2005, 11:54

marikaj scrie:asa am primit indicatiile, inca nu le-am desfacut, stiu ce ne-au spus de la alte scoli unde s-a facut instalarea deja, se pare ca nu se vrea sa foloseasca elevii direct calculatoarele ci numai programele la care s-a facut instalarea de la o anumita firma.
cand punem in functie cabinetul voi vedea ce probleme mai intampinam
deocamdata noi stam bine la capitolul cabinete, deorece avem CDI cu 4 calculatoare in retea, conectare internet (dar nu neplateste primaria decat .


Ce fac elevii din scolile care nu au avut niciodata un calculator?
O atitudine ca a dvs. si ca a MEdC le ingradeste, practic, orice acces la resurse... Ati preluat fara sa filtrati in nici un fel niste lucruri pe care sunteti(suntem) obisnuiti sa le luam ca atare, obedient si fara nici un fel
de initiativa sau macar analiza corecta...
Suntem obisnuiti sa ascultam doar de...INDICATII...

Pacat!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde marikaj » 23 Noi 2005, 12:10

noi am facut demersurile pentru a aduce calculatoare in scoala inainte de a fi nominalizati ca intram in acest proiect de implementare a calculatoarelor in scoli
am avut sansa acelei sponsorizari pe acare am obtinut cu aceasta destinatie
am cunostinte despre scoli in care exista aceste calculatoare dar nu stiu cadrele didactice sa le foloseasca, cred ca in primul rand trebuia sa se faca pregatirea reala a cadrelor didactice initiere+utilizare PC, sunt cursuri si cursuri, unele scumpe, altele iti ofera o diploma de carton si cursantul ramane la faza de descriere-deschidere a calculatorului, in scoala noastra folosim calculatorul acei profesori care avem si acasa calculator, si am facut acel efort financiar de a le dobandi, ce stim sa folosim office-ul, stim ca am cumparat carti si am invatat singuri si prin schimb de experienta, in rest colegii manifesta un fel de indiferenta-dispret fata de noi si calculator, si nu este numai scoala noastra in aceasta situatie. hartie de a intra la clasa nu avem nici unul la mana, doar persoana care preda orele de optional si care acum se califica sub forma de reconversie profesionala, dar asculta elevii cu calculatorul stins si cu caietele inchise !!!!

cred ca deviza proiectului era:ieftin, mult si prost :(

parerea mea este ca mai intai trebuiau formati oamenii atat dpdv profesioanal cat mai mult mentalitatea lor!

( :evil: daca mai scriu mult, ma ambalez prea tare si ma enervez prea mult...)
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde mariro » 23 Noi 2005, 13:01

Da, totul este facut pentru fatada! De aceea merg lucrurile prost: tot de fatada! Numai ca fatada asta, ascunde de ochii nostri comisioane foarte grase! Nu conteaza ce trimit ei in scoli! Totul e sa se incaseze comisionul!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati


Înapoi la Informatică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori