Voi fi un bun profesor?

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Mesajde jnny_frr » 21 Apr 2007, 01:20

Da, intr-adevar, Valentindo, vei ajunge un bun profesor de matematica pentru ca te-ai gandit la elevul care sta in fata ta. Este foarte importanta concentrarea atentiei la matematica. Baiatul meu a fost pregatit de sora lui la mate pt facultate. Ea i-a spus ca matematica, la fel ca si fizica , sunt vaste, ca nu poti invata totul, oricat ai lucra, dar cand ai foaia de examen in fata, trebuie sa te concentrezi foarte bine asupra subiectelor. Dupa ce ai terminat, ti se pare ca ai lucrat bine. Nu trebuie sa crezi acest lucru ci dimpotriva, sa dai foaia deoparte si, daca ai timp, sa mai lucrezi inca o data exercitiile, fara sa te uiti in urma. Deci elevii trebuie sa invete tehnici de lucru > cum trebuie sa ma pregatesc pt a reusi? cine trebuie sa ne invete aceste lucruri ? nu toti profesorii au darul de a explica altora cum au reusit. iti doresc succes !
jnny_frr
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Apr 2007, 11:11

Mesajde ela52 » 22 Apr 2007, 16:59

Inima mea cu un cu un ochi râde, cu unul plânge ! Râde de bucurie că mai sunt oameni care au vocaţia martiriului - caci aceasta însemană să fii cadru didactic oriunde, nu numai în România . Plânge pentru că vei renunţa la nişte avantaje , nu numai de ordin material .Să fii absolvent de Automatică şi Calculatoare şi să alegi cariera didactică ! Şi fiul meu a terminat aceeaşi facultate la UPB , a urmat modulul de psihopedagogie la îndemnul/stăruinţa mea , avea har chiar pentru profesiunea noastră , dar nu a putut să renunţe la salariul de foarte multe ori mai mare pe care îl avea în anul cinci de facultate lucrând la o firmă de soft. Şi acolo se munceşte foarte mult, sunt responsabilităţi şi termene , dar şansele de promovare sunt altele decât în educaţie. Mă bucur pentru alegerea făcută , nu l-am influenţat deloc , e viaţa lui, numai el a hotărât.
Cântăreşte bine, mergi prin diverse şcoli din urban şi din rural , intră incognito printre elevi , urmăreşte-i în diverse ipostaze ! Nu judeca numai după aspectele de la meditaţii , unde motivaţia intrisecă /extrinsecă a elevului şi a familiei e alta decât în zilele obişnuite de şcoală. Orice drum vei alege, îţi urez succes ! Ascultă însă de la toţi , nu numai pe entuziaşti !
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Mesajde st3lu » 22 Noi 2007, 13:14

Yo imi pun intrebarea asta dintra a 7a:)) e foarte imporrtant ca si student hotarat sa gasesti tot sprijinul pt ca visul tau sa devina realitate.Si eu am acelasi vis..insa parca se stinge asa putin cate pputin cand vad un dezinteres total,un sistem prost etc pt ca si tu cunsoti aceste probleme.Iti doresc sa deci un sooper profesor,cu metode noi de predare si poate ne vedem in cancelaria unui liceu: peste cv timp:)
st3lu
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Noi 2007, 12:21

Mesajde camifb » 23 Noi 2007, 07:43

Am citit tot topicul petru ca rar mai gasesti tineri valorosi care doresc sa intre in invatamant. Parerea mea este ca vei fi un dascal adevarat daca vei intra in sistem si va fi un mare castig pentru elevii tai. Este adevarat ca in domeniul in care te-ai pregatit castigurile pot fi fabuloase fata de ceea ce este in invatamant, dar daca nu incurajam tinerii cu daruire si ca har pentru meserie nu o sa avem calitate in educatie. Tineri bine pregatiti stiintific pot aparea oricand, dar un om cu atata pasiune pentru educarea unui copil mai rar. Si desi poate sunt subiectiva eu iti doresc sa ajungi dascal pentru ca, cu siguranta, vei fi unul bun si lumea va avea de castigat.
Mult succes.
camifb
 
Mesaje: 456
Membru din: 08 Feb 2007, 22:51
Localitate: Deva

Re: Voi fi un bun profesor?

Mesajde carmen_yq » 16 Ian 2008, 01:27

valentindo scrie: Ceea ce doresc sa va intreb daca voi fi un dascal bun?


Din punctul meu de vedere ai toate sansele de-a fi un dascal bun deoarece se pare ca detii ceva deosebit de important pentru aceasta meserie care trebuie sa recunoastem ca este mai mult misionara: pasiunea de formare personalitati inca nedefinite cu scopul de-a le oferi sansa afirmarii ulterioare.
Mult succes in cariera! Drumul este greu, presarat cu tot felul de obstacole care nu intotdeauna pot fi depasite cu succes, uneori ne raman leziuni, frustrari insa categoric ca, daca inflacararea si pasiunea iti vor ramane neschimbate, vei avea parte de satisfactii incomensurabile. Un dascal care se identifica completamente cu statul sau este o persoana care are parte cu adevarat de bogatie...de cea spirituala, care este cea mai valoroasa. Niciun bun material nu are capacitatea de-a conferi asemenea trairi sufletesti pline de intensitate cum o are constientizarea faptului ca ai fost colaborator direct la formarea unui "destin", aducandu-ti aportul in orientarea acestuia catre viitor.
carmen_yq
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Aug 2007, 03:30

Intrebare...

Mesajde mircea_262001 » 29 Oct 2008, 09:37

Buna ziua! Am si eu o intrebare: anul acesta voi absolvi facultatea de automatica si calculatoare si ma intreb daca as putea sa devin profesor de matematica sau informatica( liceu sau gimnaziu) cu aceste studii? Daca nu este posibil, de ce studii suplimentare as avea nevoie?

Va multumesc!
mircea_262001
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Oct 2008, 09:30

Mesajde aramitama » 01 Mar 2009, 18:47

Cand am absolvit facultatea de fizica, eram plina de entuziasm, ma gandeam tot timpul cum o sa predau,cum ii voi face pe copii sa progreseze. Cand am ajuns sa predau la clasa am descoperit cat de naiva am fost. Am suferit dezamagiri, umiliri . Rezultatele cu elevii la concursuri judetene si nationale,nu mi-au adus atata bucurie incat sa compenseze nesimtirea de care au dat dovada prea multi elevi. Dar pentru altii ,probabil ca va fi altfel. Cred ca trebuie sa ai dominanta ca sa poti sa faci ceva pozitiv. Eu daca as fi acum absolventa de informatica sau calculatoare, stiind ceea ce stiu acum,nu as mai face greseala sa vin sa lucrez in invatamant.As pleca acum din invatamant , daca as gasi un loc de munca mai atractiv.
aramitama
 
Mesaje: 2
Membru din: 19 Ian 2009, 14:02

Anterior

Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori