se desfiinteaza SAM-urile?

se desfiinteaza SAM-urile?

Mesajde martinfrancisc » 16 Feb 2008, 23:28

Bună seara.
Sunt profesor pe discipline tehnice.
Actual lucrez la o şcoală de arte şi meserii unde am fost anunţaţi într-o zi de director că dacă intră în vigoare noua lege a învăţământului atunci putem să ne căutăm alt loc de muncă sau să ne recalificăm pentru că de profesori ingineri nu va mai fi nevoie.
Şcoala este în mediul rural, dar avem mai multe clase la fiecare nivel( I şi II).
Nu au de gând ca să înfiinţeze un liceu tehnologic.
Oare chiar e nevoie ca să îmi caut alt loc de muncă după 10 ani de activitate ca şi profesor inginer.
Acum am o ofertă de un alt servici dar nu ştiu ce să fac. În învăţământ urmează la anul să îmi susţin gradul I.
Aştept sfaturi.
Mulţumesc pentru răbdare.
martinfrancisc
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Ian 2007, 13:35

SAM-uri

Mesajde galaoan » 19 Feb 2008, 22:48

Scolile de Arte si meserii nu se vor desfiinta mai ales in mediul rural, daca vor fi elevi.SAM-urile se transforma in grupuri scolare dar pentru meserii de liceu trebuie sa aveti acreditare de la ARACIP.Ramai in scoala si da-ti gradele.Sa plece directorul tau, daca nu e capabil sa inteleaga transformarile.S-au investit multi bani in SAM-urile din rural.Si eu sunt inginer intr-un SAM .
Succes
galaoan
 
Mesaje: 18
Membru din: 20 Mar 2006, 22:02

Mesajde gabiec » 24 Feb 2009, 23:36

SAM-urile se vor transforma in licee tehnologice, insa dupa parerea unui lider de sindicat, cica profesorii care au predat la SAM nu sunt pregatiti sa predea la liceu.
gabiec
 
Mesaje: 48
Membru din: 06 Sep 2005, 20:54


Înapoi la Discipline tehnice / tehnologii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori