lipsa de mandrie

lipsa de mandrie

Mesajde ioana64 » 08 Sep 2008, 14:47

Se poate numi si altfel. Colege care copiaza munca altora si si-o insusesc. Sunt mahnita ca acestea sunt din categoria cadrelor didactice tinere(cel putin cea care m-a plagiat).E usor sa obtii diplome pe munca altora.Cu asa oameni incercam sa facem reforma.Pacat :cry:
ioana64
 
Mesaje: 22
Membru din: 02 Apr 2007, 21:50

Re: lipsa de mandrie

Mesajde emil » 08 Sep 2008, 18:08

ioana64 scrie:Se poate numi si altfel. Colege care copiaza munca altora si si-o insusesc. Sunt mahnita ca acestea sunt din categoria cadrelor didactice tinere(cel putin cea care m-a plagiat).E usor sa obtii diplome pe munca altora.Cu asa oameni incercam sa facem reforma.Pacat :cry:


Ne-ati ajuta foarte mult daca ati da o lista cu astfel de exemple:
- numele lucrarii
- autorul care plagiaza, ID
- autorul de la care s-a plagiat
- linkuri la cele doua lucrari, plagiat, original

va multumim
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde ioana64 » 09 Sep 2008, 21:06

Este vorba de pagina Gradinitei Stelutele Marii din Constanta creata de valydum prin copy-paste dupa pagina cu acelasi nume creata de ioana64. Doamna profesoara putea sa vina in completarea a ceea ce scrisesem eu, mai ales ca in ultimul timp am fost extrem de ocupata pentru a actualiza informatiile.
Mi-ati cerut sa atasez linkurile, dar nu stiu deocamdata sa fac acest lucru.
Multumesc pentru intelegere.
ioana64
 
Mesaje: 22
Membru din: 02 Apr 2007, 21:50

Mesajde sarmissa » 18 Feb 2009, 23:30

Si eu vreau sa atrag atentia ca materialul cu titlul"Violenta in familie-prezentare power point", postat la Dirigentie-Lectii, de simonamariutan, in 14.02.2009, are din cele 17 slide-uri, 16 copiate identic din materialul cu acelasi titlu, postat de mine in martie 2008, la rubrica proiecte, dirigentie. Pentru demonstratie, de pot viziona, prin comparatie, aceste materiale si trase concluzii.
sarmissa
 
Mesaje: 95
Membru din: 10 Apr 2007, 22:23

Mesajde gina_benescu » 19 Feb 2009, 22:16

Probabil ca doamnele in cauza nu au auzit de dreptul la proprietate intelectuala...da, e pacat, insa si mai pacat e ca astfel de "capuse" se ingrasa si obtin rezultate pe care cu mandrie le clasifica drept "notabile". Zilele noastre sunt pline de astfel de exemple...si de la indignare ajungi la sfanta lehamite :D
gina_benescu
 
Mesaje: 4
Membru din: 18 Feb 2009, 20:24

Mesajde emil » 19 Feb 2009, 22:52

ioana64 scrie:Este vorba de pagina Gradinitei Stelutele Marii din Constanta creata de valydum prin copy-paste dupa pagina cu acelasi nume creata de ioana64. Doamna profesoara putea sa vina in completarea a ceea ce scrisesem eu, mai ales ca in ultimul timp am fost extrem de ocupata pentru a actualiza informatiile.
Mi-ati cerut sa atasez linkurile, dar nu stiu deocamdata sa fac acest lucru.
Multumesc pentru intelegere.


Raspunsul meu:
Personal nu inteleg de ce a trebuit sa se creeze doua pagini ale aceleiasi unitati scolare? Care este scopul acestui demers? Sunteti colege? Nu va intelegeti? Va rog sa va rezolvati litigiile in alta parte!
Legat de cele doua pagini. Intr-adevar, una dintre ele este mai neingrijita, neglijenta(pagina vaydum), facuta probabil doar pentru...diploma! Cand am aprobat publicarea ei m-am gandit sa incurajez un om, imaginea unei gradinite! Se pare ca m-am inselat!
Ramane sa va clarificati problemele si sa anuntati care dintre pagini sa fie stearsa!

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde emil » 19 Feb 2009, 23:06

sarmissa scrie:Si eu vreau sa atrag atentia ca materialul cu titlul"Violenta in familie-prezentare power point", postat la Dirigentie-Lectii, de simonamariutan, in 14.02.2009, are din cele 17 slide-uri, 16 copiate identic din materialul cu acelasi titlu, postat de mine in martie 2008, la rubrica proiecte, dirigentie. Pentru demonstratie, de pot viziona, prin comparatie, aceste materiale si trase concluzii.


Am sters materialul de la utilizatorul simonamariutan. Am tinut cont de faptul ca, intradevar, este in mare parte copiat de la dvs.
Asteptam o reactie, o explicatie un comentariu si de la persoana in cauza!
Ca observatie asupra calitatii si modului de conceptie. Aveti grija, cititi mai bine cum se face un material PPT. Sunt anumite reguli care trebuiesc respectate. Gasiti aici pe site la forumul expozitiei concurs PPT.

Nu consider aceasta o rubrica de reclamatii, dar e bine sa sesizati nemultumirile legate de plagiat si vom incerca sa le rezolvam. Va rog mult sa tineti cont de ceea ce v-am rugat: sa dati neaparat ID-urile, numele materialelor si linkuri.

Va multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde birsan_liliana » 07 Mai 2009, 14:55

DOMNULE EMIL ASI VREA SA VAD SI EU ACEST MATERIAL LUCREZ LA O SCOLA UNDE INTALNESC FOARTE DES COPII AFECTATI DE CERUTURIELE PARINTILOR ESTE UN SAT SAU MAI BINE ZIS CATUN UNDE LOCUIESC NUMAI ROMI EU ZIC CACI COPII NU AU NICI O VINA CACI S- AU NASCUT IN ASMENEA FAMILII
birsan_liliana
 
Mesaje: 16
Membru din: 20 Mar 2009, 22:30

Mesajde sarmissa » 10 Mai 2009, 00:15

Gasiti materialul ,,VIOLENTA IN FAMILIE" pe didactic.ro , dirigentie, proiecte, cu ID sarmissa
sarmissa
 
Mesaje: 95
Membru din: 10 Apr 2007, 22:23

Mesajde birsan_liliana » 10 Mai 2009, 17:50

Multumesc !
birsan_liliana
 
Mesaje: 16
Membru din: 20 Mar 2009, 22:30

Re: lipsa de mandrie

Mesajde floarebernad » 02 Aug 2009, 06:19

ioana64 scrie:Se poate numi si altfel. Colege care copiaza munca altora si si-o insusesc. Sunt mahnita ca acestea sunt din categoria cadrelor didactice tinere(cel putin cea care m-a plagiat).E usor sa obtii diplome pe munca altora.Cu asa oameni incercam sa facem reforma.Pacat :cry:

Lipsa de onestitate si respect pentru stradania unui coleg;Este minunat sa poti colabora si sa poti sa-ti intregesti cunostintele(formare continua), sa cunosti dascali adevarati, sa afli raspunsuri la unele intrebari. Plagiatul- o rusine pentru cei ce-l practica.
floarebernad
 
Mesaje: 14
Membru din: 25 Apr 2007, 19:31


Înapoi la Pagina scolii tale pe didactic.ro

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron