sa mai avansam un pas

Deoarece in dezbaterea deschisa in intalnirea Resurse IT&C in educatie de la Focsani(<a href="http://www.vrancea.ro/unirea2005" target="_blank">www.vrancea.ro/unirea2005</a>), nu s-a reusit atingerea tuturor punctele propuse, va invitam sa va spuneti parerea pe urmatoarele
topicuri...

sa mai avansam un pas

Mesajde ufon_izabela » 03 Feb 2009, 10:51

Bună ziua tututor!
Am o problemă legată de aceste lecţii pe calculator.
Din nefericire pentru mine predau într-una din limbile minorităţilor şi deşi avem AEL în şcoală eu nu mă pot folosi de sistem, deci, îmi creez singură lecţiile. Ador la nebunie testele interactive dar sunt disperată pentru că nu găsesc un program care să-l pot instala şi la şcoală şi care să completeze lecţiile pe care le am. Aş dori un mic ajutor dacă se poate un progrămel, un generator de teste.
Vă mulţumesc
ufon_izabela
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Noi 2008, 20:53

Re: sa mai avansam un pas

Mesajde christa » 03 Feb 2009, 11:05

Buna, Izabela,

ufon_izabela scrie:predau într-una din limbile minorităţilor

dupa nume, presupun ca mai degraba predai maghiara decat germana, sau se mai preda si in alte limbi? :oops: Acum nu stiu cum stai cu engleza, dar uite aici de ex. am gasit un program gratuit, dar trebuie sa te inregistrezi:
http://www.easytestmaker.com/default.aspx

Inca unul (online): http://quizegg.com/

Daca as stii ca te descurci cu germana, as putea gasi probabil mai degraba ceva programe.

Stai ca am gasit si ceva in romana:
http://www.testmanager.ro/

Christa
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Multumiri

Mesajde ufon_izabela » 04 Feb 2009, 11:05

Buna Christa
Multumesc pentru ajutor, le voi incerca.
Cu engleza ma am bine, cu germana mai putin, dar ma decurc.
Da ai dreptate predau in limba maghiara la o scoala din judetul Satu Mare si deoarece am fost in concediu de ingrijire a copilului am ramas in urma cu dezvoltarea IT.
Multumesc inca o data
O zi buna
Izabela
ufon_izabela
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Noi 2008, 20:53

Re: sa mai avansam un pas

Mesajde laurentziu_roshu » 14 Feb 2009, 18:58

ufon_izabela scrie:Bună ziua tututor!
Am o problemă legată de aceste lecţii pe calculator.
Din nefericire pentru mine predau într-una din limbile minorităţilor şi deşi avem AEL în şcoală eu nu mă pot folosi de sistem, deci, îmi creez singură lecţiile. Ador la nebunie testele interactive dar sunt disperată pentru că nu găsesc un program care să-l pot instala şi la şcoală şi care să completeze lecţiile pe care le am. Aş dori un mic ajutor dacă se poate un progrămel, un generator de teste.
Vă mulţumesc


Din cate inteleg, folositi AEL. Inseamna ca va merge serverul (pe la alte scoli...s-au cam stricat, si fiind iesite din garantie....)
Dar, de ce cautati programe de teste interactive pentru ael, cand CHIAR aelul are incorporat program special de creare teste interactive ??!!!
E simplu rau: cand dati pe butonul CREARE lectie, ... puteti adauga TEST interactiv....simplu adica dati pe butonul "adaugati TEST interactiv" ...pur si simplu.... Deci e mai mult decat simplu !!!! Apoi , e banal, si mai departe: va ofera de-a gata loc de scris intrebarea, si 4 variante de raspuns grila, din care marcati una corecta. Cand elevul va face click pe ea o sa-i apara "corect" , iar la celelalte "gresit". Programul poate fi configurat simplu sa-i dea elevului si nota. E banal rau. Si ....se poate scrie in orice limba: germana, maghiara, chineza, vietnameza....deci puteti face daca doriti , si testul interactiv in limba cambodgiana. Sau poate adorati limba laotziana..... :roll: Deci , merge in orice limba, doar s-o stiti , ca sa puteti scrie in ea ..... iar elevi vor citi in limba respectiva....
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde ufon_izabela » 15 Feb 2009, 11:08

Mulţumesc pentru intervenţie laurentziu_roshu dar consider că nu este cazul să faci mişto legat de limba pe care o folosesc în predare. Problema nu este cu sistemul este cu accesul la laborator, eu sunt nouă în şcoală iar profesorii mai vechi folosesc AEL- ul des şi am acces doar o dată pe săptămână şi atunci am noroc că pot intra cu clasa a VIII - a. Laboratorul de informatică însă e disponibil mai des şi m-am gândit la soluţia aceasta.
Oricum mulţumesc dar ştiu şi eu să lucrez în AEL!
Izabela
ufon_izabela
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Noi 2008, 20:53

Mesajde maria_oniga » 15 Feb 2009, 13:21

Sa incercam sa nu mai luam doar un cuvant sau o fraza disparata dintr-un mesaj, ci mesajul, in ansamblul sau. Domnul "laurentziu_roshu" nu a facut misto si nu are asemenea obiceiuri, ci pur si simplu v-a indicat o cale foarte simpla de a va elabora testele. Vorbind de limbi s-a referit foarte probabil la faptul ca spuneati ca predati in alta limba si vreti sa faceti si testele in consecinta, asigurandu-va astfel ca AEL-ul are configuratia pentru a edita si in alte limbi. Din pacate eu nu am AEL in scoala si trebuie sa fac testele singura in Power Point, dar nu e chiar usor, asa cum spune dl Rosu ca ar fi in AEL. Ca sugestie, acum cand stim care e de fapt problema dumneavoastra, poate editati testele in AEL daca e atat de simplu(in week-end de exemplu), apoi le transferati pe celelalte calculatoare din cabinetul de informatica. Asta daca e posibil din punct de vedere tehnic (?!). Succes!
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde emil » 15 Feb 2009, 14:48

maria_oniga scrie:Sa incercam sa nu mai luam doar un cuvant sau o fraza disparata dintr-un mesaj, ci mesajul, in ansamblul sau. Domnul "laurentziu_roshu" nu a facut misto si nu are asemenea obiceiuri, ci pur si simplu v-a indicat o cale foarte simpla de a va elabora testele. Vorbind de limbi s-a referit foarte probabil la faptul ca spuneati ca predati in alta limba si vreti sa faceti si testele in consecinta, asigurandu-va astfel ca AEL-ul are configuratia pentru a edita si in alte limbi. Din pacate eu nu am AEL in scoala si trebuie sa fac testele singura in Power Point, dar nu e chiar usor, asa cum spune dl Rosu ca ar fi in AEL. Ca sugestie, acum cand stim care e de fapt problema dumneavoastra, poate editati testele in AEL daca e atat de simplu(in week-end de exemplu), apoi le transferati pe celelalte calculatoare din cabinetul de informatica. Asta daca e posibil din punct de vedere tehnic (?!). Succes!

Stimata colega,
Vreau sa stiti si dvs. si cei care mai citesc aici ca daca ati avea AEL, tot trebuie sa faceti propriile resurse in PPT. AEL nu vine cu absolut nicio facilitate in crearea de lectii(continut). Sunt sigur ca la crearea de lectii, platforma va va incurca si va va ingreuna munca! Platforma va ajuta, eventual, sa gestionati lectiile existente(continut) sau create de dvs. in scenarii de desfasurare a unei ore. AEL nu nstie sa editeze in alte limbi... pentru ca nu editeaza ci, am spus, creaza scenarii si, eventual, poate elabora teste, intr-un mod destul de primitiv. Avantajul este ca puteti sa testati intreaga clasa si puteti avea ceva statistici. Exista platforme mult mai bune decat AEL, mult mai usor de gestionat, cu mult mai multe si mai bune facilitati.
Nu pierdeti mare lucru daca nu aveti AEL, ba eu cred ca aveti de castigat mai multa deschidere si independenta! Din cate inteleg, insa, lucrati intr-o scoala generala, prin urmare aveti sigur un laborator nou si platforma multdiscutata! Puteti sa o probati, sa o folositi, poate ca va va fi la indemana.
Personal, va recomand NetSchool Suport, este un program extraordinar!

Va doresc mult succes, sunt convins ca il aveti deja pentru ca am vazut ce lucruri minunate stiti sa faceti!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde kristina_racoasa » 15 Feb 2009, 15:04

La recomandarea unui profesor am incercat acest program( http://exelearning.org/). Nu este cine stie ce, dar fiind gratis....e bun. Totusi am optat pentru power point.
Avatar utilizator
kristina_racoasa
 
Mesaje: 101
Membru din: 14 Mar 2007, 00:56
Localitate: Racoasa


Înapoi la IT&C in Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori